11.5.2019, ob 17:45 | Štadion: Ljudski vrt v Mariboru | Gledalcev: 12.000 | Sodnik: Bojan Mertik

Uredništvo 11. maj 2019 23 Komentiraj
Nogometaši Olimpije so Mariboru odvzeli možnost proslave naslova na derbiju v Ljudskem vrtu. (foto: pigac.si)
Olimpija je Mariborčanom odvzela možnost proslave naslova na zadnjem prvenstvenem večnem derbiju sezone. Ljubljančani so bili gospodarji Ljudskega vrta, bodoče prvake so nadigrali.

Mariborčani so derbi, na katerem so računali na zmago za potrditev naslova prvaka, začeli odločno. Pritisnili so, a nekonkretno. Ljubljančani, ki so bili danes brez nekaterih pomembnih igralcev, tudi Tomislava Tomića, ki ni smel igrti zaradi malomarnosti Olimpije, so se hitro pobrali. Že v 15. minuti, iz praktično prve priložnosti, pa tudi zadeli. Po lepi podaji Štigleca z leve strani je v kazenskem prostoru ob dveh mariborskih branilcih skočil mladi Haris Kadrić in zadel za 1:0. Olimpija je tri minute pozneje vodila že z 2:0, tokrat je podaja prišla z desne strani, v kazenskem prostoru je do žoge prišel Rok Kronaveter in zadel za 2:0. Kronaveter je zatem poizkušal še dvakrat, a neuspešno.

Olimpija je Maribor nadigravala, delovala je sproščeno in razigrano, Maribor pa je bil brez ideje. Šele v 34. minuti nova priložnost za domačine, volej Vrhovca je s super obrambo zaustavil Nejc Vidmar. Na drugi strani takoj odgovor Olimpije in to konkreten. Endri Cekici je izkoristil napako danes izjemno slabega Amirja Derviševića, preigral branilca in rutinirano zaključil za 3:0! Sledili sta dve akciji Maribora, Hotića in Vrhovca, pred koncem polčasa pa dvakrat nevarnost za Pirića. Vratar Maribora se je moral izdatno potruditi, da je ostal pri le treh prejetih golih, ko sta streljala Kadrić in Maksimenko. Ekipi sta na odmor odšli ob izidu 3:0 za precej boljšo Olimpijo, Mariborčani pa so potrdili to, kar so nakazovali skozi sezono - težave v organizaciji igre, statičnost, brezidejnost ob močnejšem nasprotniku.
Maribor Olimpija, Vitja Valenčič

Darko Milanič je ob polčasu menjal, toda njegova poteza je milo rečeno nenavadna, saj je najboljšega v Mariboru v prvem polčasu Vrhovca zamenjal z Aleksom Pihlerjem. Olimpija je po pričakovanjih zaigrala malce manj odprto, bolj previdno in brez težav branila zajetno prednost iz prvega dela igre. Maribor si dolgo ni priigral nobene priložnosti. V 58. minuti je Milanič izvedel še drugo menjavo, namesto Vršiča je vstopil Marcos Tavares. V 59. minuti nova priložnost za goste, Kadrić je bi blizu drugemu golu po podaji Kronavetra, a se je Pirić izkazal.

Maribor pa ni bil nevaren. V 63. minuti sicer dobra reakcija Tavaresa ob podaji danes slabega Derviševića, vendar je bil Vidmar na pravem mestu. Časa je Mariboru zmanjkovalo, moči prav tako. Milanič je zadnjo menjavo opravil v 79. minuti, menjal je enega od obeh danes nevidnih napadalcev, z igrišča je moral Mlakar, Zahović je ostal na njem, vstopil pa je Mešanović. Kadrić je imel v 84. minuti na glavi 4:0, a tudi te priložnosti ni izkoristil. Zahović je v 86. minuti zadel okvir gola, izid pa se ni spremenil. Olimpija je z eno najboljših predstav to sezono prišla do velike zmage, ki ji daje predvsem dodatno samozavest. Maribor pa je na drugi strani razočaral poln Ljudski vrt, predvsem pa potrdil opozorila, ki prihajajo že vso sezono, in sicer da rezultati zakrivajo številne probleme in pomanjkljivosti v mariborski ekipi.