Uredništvo    17. november 2017
1. SNL, 16. krog

Maribor ohladil Olimpijo in povedel

Niz brez poraza v letošnji sezoni je Olimpija končala tam, kjer jo najbolj boli. Maribor je prebolel visok poraz na pokalnem derbiju in v Ljudskem vrtu z golom Marcosa Tavaresa zasedel vrh prvenstvene lestvice.
Štadion: Ljudski vrt, Gledalcev: 9000, Sodnik: Matej Jug
Maribor: Jasmin Handanovič, Marko Šuler, Mitja Viler, Martin Milec, Jean Claude Billong, Dare Vršič, Damjan Bohar (od 81. Aleks Pihler), Marwan Kabha, Blaž Vrhovec, Gregor Bajde (od 71. Dino Hotić), Marcos Morales Tavares (od 89. Jasmin Mešanović).
Trener: Darko Milanič
Olimpija: Aljaž Ivačič, Kenan Bajrič, Branko Ilić, Dino Štiglec, Mitch Apau, Dario Čanađija, Denis Klinar (od 78. Leon Benko), Nik Kapun (od 61. Stefan Savic), Ricardo Alves (od 60. Rok Kronaveter), Tomislav Tomić, Issah Abass.
Trener: Igor Biščan
Srečanje se je začelo s pobudo Maribora, ki je hitro pripeljala do zgodnjega vodstva. Martin Milec je v šesti minuti z desne podajal na drugo vratnico, tam je zares nerodno z glavo izbijal Denis Klinar, naravnost do pike za izvajanje enajstmetrovk, kjer je bil osamljen Marcos Tavares, ki mu ni bilo težko zadeti za 1:0. Mariborčani so bili še naprej nevarni, Ljubljančani pa so na prvi pogled izgledali nezanesljivi in negotovi. V 14. minuti dva nevarna poizkusa gostiteljev oziroma dve nerodnosti v gostujoči obrambi ob pritisku vijoličastih, a brez gola. V 17. minuti ob visoki podaji Ljubljančanov v kazenski prostor Maribora je Mitja Viler igral z roko, toda Matej Jug, ki so mu nekaj minut pred tekm Mariborčani očitali, da ni dosodil rumenega kartona Issahu Abassu za start na Jasmina Handanovića, se ni oglasil.

V 24. minuti je bilo znova vroče pred golom Olimpije. Pred kazenskim prostor si je žogo na svojo levico namestil Dare Vršič, odmeril, a bil premalo natančen. Olimpija je bila v prvem polčasu povsem nemočna in brez ideje, zgodnji gol jo je povsem presekal. V 32. minuti je bil Klinar v dobrem položaju, potem ko ga je v ogenj poslal Ilić, lahko bi streljal na gol, a je neuspešno iskal Abassa in zapravil obetavno pozicijo. V 35. minuti se je za strel z razdalje odločil Dario Čanađija, a meril visoko čez gol. Dare Vršič je imel v 38. minuti na nogi 2:0, toda po podaji Damjana Boharja z leve je v kazenskem prostoru Olimpije slabo zadel žogo, ki je zletela čez gol. Vršič je imel v naslednji minuti še lepšo priložnost, sam je šel nad Ivačiča, a preveč okleval namesto, da bi zaključil! Maribor je bil v prvem polčasu boljši nasprotnik, bil je bolj nevaren za gol in na odmor odšel od aplavzu publike, Olimpija pa je bila na drugi strani precej brezzoba.

Tudi drugi polčas je bolje začel Maribor. V tretji minuti je pred Ivačičem ob podaji Milca z desne skočil Tavares, bil pa je nenatančen. Olimpija se je prvič oglasila v 56. minuti, ko je sprožil Tomić, njegov nevaren strel pa je blokiral Kabha. Zato pa na drugi strani protinapad Maribora, tekla je 57. minuti, na desni strani je Vršič videl, da je bil precej osamljen Gregor Bajde, ki se je odločil za diagonalen strel po tleh, Ivačič pa je bil na mestu. V 60. minuti dvojna menjava pri gostih, vstopila sta Rok Kronaveter in Stefan Savić, iz igre pa sta odšla Nik Kapun in Ricardo Alves.

Olimpiji se je začelo muditi, kar je bila voda na mlin Maribor, ki je preklopil v svojo znano "prestavo" lovljenja protinapadov. Najlepšo priložnost do tega trenutka za Olimpijo je imel v 68. minuti Abass, ki je praktično z mesta diagonalno meril na mariborski gol, a bil premalo natančen. Blaž Vrhovec je v 70. minuti, po prostem strelu, nepričakovano prišel do žoge v kazenskem prostoru Olimpije, se obrnil, a slabo zaključil. V 75. minuti je z roba kazenskega strela poizkusil Rok Kronaveter, Handanović pa je žogo odbil. Olimpija je pritiskala, Biščan pa je v igro namesto danes neprepričljivega Klinarja, ki je zakuhal gol, poslal Leona Benka. V 81. minuti poizkus za Maribor, Pihler je prišel do strela, od bloka se je žoga odbila v kot. Iz kota je Vršič streljal kar na gol, na bližnjo vratnico, Ivačič pa je prisebno reagiral. V 88. pa neverjetna priložnost za Abassa. Gol je bil prazen, ko je Handanović odbil žogo po strelu Kronavetra, Abass pa je zapravil neverjetno priložnost.

Maribor je uspel dobiti izjemno pomemben prvenstveni derbi, s katerim je prišel do multiplikacije učinka. S tremi točkami je povedel na lestvici, pobral se je po visokem pokalnem porazu in hkrati presekal niz visokih porazov (proti Liverpoolu in Olimpiji). Olimpija pa nocoj nikakor ni uspela sestaviti igre, ki bi jo pripeljala do zadetka.