Kvalifikacije za EP 2016

Zaman čakali na novega Mileta

Uredništvo 14. november 2015 49 Komentiraj
Poraz v Lvivu brez danega zadetka je morda že odločil potnika na Euro 2016. Ukrajina je bila na prvi tekmi dodatnih kvalifikacij konkretnejša in Slovenija v Ljudskem vrtu potrebuje manjši čudež (2:0).
- Dodatne kvalifikacije za Euro 2016:

UKRAJINA 2:0 SLOVENIJA
Jarmolenko 22., Seleznjov 54.

Stadion: Arena Lvov. Sodnik: J. Eriksson (ŠVE).

Slovenija: Samir Handanović, Mišo Brečko, Branko Ilić, Boštjan Cesar, Bojan Jokić, Kevin Kampl, Rene Krhin, Valter Birsa (od 73. Pečnik), Josip Iličič (od 63. Bezjak), Jasmin Kurtić, Milivoje Novaković (od 90. Ljubijankić). Na klopi: Oblak, Vidmar, Andjelković, Samardžić, Struna, Lazarević, Kirm, Rotman, Pečnik, Verbič, Ljubijankić, Bezjak. Selektor: Srečko Katanec.

Ukrajina: Andrij Pjatov, Artem Fedetskji, Jevhen Hačeridi, Jaroslav Rakitskji, Vjačeslav Ševčuk, Serhij Rjbalka, Serhij Sjdorčuk, Denjs Harmaš (od 80. Malinovskij), Andrij Jarmolenko (od 90. Karvajev), Jevhen Konopljanka, Jevhen Seleznjov (od 84. Kravec). Na klopi: Bojko, Ševčenko, Pjljavskji, Kamenjuka, Tjmoščuk, Petriak, Malinovskij, Gusev, Karavajev, Budkivskij, Gladkij, Kravec. Selektor: Mjhajlo Fomenko.

Težko pričakovana tekma v Lvovu se je začela z minuto molka v spomin žrtev petkovega terorističnega napada v Parizu. Slovenija je tekmo začela v pričakovani postavi, prav tako brez večjih presenečenj Ukrajina. Tudi uvod je bil takšen, kakršnega smo pričakovali. Obe reprezentanci sta se na igrišču postavili odločno, čvrsto, relativno zaprto. V četrti minuti smo videli prvo nevarno situacijo na srečanju, Jasmin Kurtić je izgubil žogo na sredini igrišča, zato se je Ukrajincem odprlo veliko prostora, ki pa ga na našo srečo niso izkoristili. V deseti minuti prvo posredovanje Handanovića, ki je izbijal visoko žogo. Ukrajinci so pretili predvsem preko obeh kril, preko Konopljanke in Jarmolenka.  Igra v Lvovu je bila ostra. Kapetan Slovenije Boštjan Cesar je tako v 13. s prekrškom zaustavil Fedetskiyja, ki je zahteval rumeni karton, na koncu le prosti strel za Ukrajino. Cesar je v 19. minuti dobil grd udarec v obraz na sredini igrišča, pod njega se je podpisal Seleznjov.

V 22. minuti pa gol. Handanović je izbijal visoko žogo, ki je priletela z leve strani, to je storil slabo. Jarmolenko je namreč prišel do nje, "na pamet" se je proti Jarmolenku pognal Krhin, postavil se je tudi Kurtić, Ukrajinec je nakazal udarec, a nato švignil mimo treh naših in z desnico streljal v daljši Handanovićev kot. Po doseženem golu Ukrajine je nekajkrat močno počilo, a na srečo ni šlo za kaj podobnega kot včeraj v Parizu, le znak veselja domače publike. V 27. minuti je Harmaš zapravil lep položaj za strel, ko je bil nepokrit, po odvzeti žogi pa so naši krenili v protinapad. To so bile slovenske minute.

Birsa je potegnil po levi in podal na drugo vratnico Novakoviću, ki je z glavo žogo lepo odložil Iličiću. Slednji se je odločil za vole z desnico, a streljal čez gol. V 29. minuti še en napad Slovenije - Birsa je spet lepo potegnil, podal Novakoviću, ki bi lahko le zaključil, a je katastrofalno slabo reagiral, tako da se mu je žoga nerodno odbila. To je bila res lepa priložnost! Po slovenskih akcijah so se malco razvnele tudi strasti. Padlo je nekaj "komolcev", kartonov, predvsem Ukrajinci so delovali izjemno nervozni. Do odhoda na odmor sicer še dve nevarni situaciji - po strelu Ribalke v 38. minute se je žoga nevarno odbila mimo Cesarja, na srečo mimo gola. Po strelu Harmaša v 39. minuti pa se je izkazal Handanović.
Slovenija Ukrajina

V drugem polčasu smo pričakovali boljšo Slovenijo, a se je zgodilo ravno nasprotno. Slovenska reprezentanca je dejansko padla v igri. Že v uvodnih minutah so Ukrajinci našim praktično skrili žogo in brez težav nadzorovali rezultat in potek srečanja. Vse do 54. minute, ko so podvojili svojo prednost. Fedetski je potegnil po desnem boku, Bojan Jokić je naivno reagiral (že prvi gol je padel na njegovi levi strani), Fedetski ga je prehitel in podal na drugo vratnico, kjer je žogo v mrežo potisnil Seleznjov. Handanović je bil nemočen, Boštjan Cesar pa je zaman protestiral, češ da je šlo za prepovedan položaj. Hitro po prejetem golu so Ukrajinci spet zapretili, Harmaš je streljal povsem osamljen, Handanović pa je njegov poizkus ubranil. Ilić in Cesar sta se povsem izgubila.

Ukrajinci so prevladovali na igrišču, bili so močnejši na sredini, po bokih pa so bili sploh izjemno nevarni. Srečko Katanec se je za prvo menjavo odločil v 63. minuti, in sicer je Josipa Iličića zamenjal z Romanom Bezjakom. Slovenija je imela velike, že videne težave. Igra ni stekla, vse skupaj je potekalo prepočasi in s premalo energije. Seleznjov je imel v 69. minuti, potem ko sta Ilić in Cesar spet izpadla navina in ju je žoga preskočila, čisto priložnost za gol. Zadel pa je, sreča za Slovenijo, le vratnico!

V nadaljevanju je namesto Birse v igro vstopil Nejc Pečnik, namesto Novakovića pa nekaj minut pred koncem še Zlatan Ljubijankić. To ni spremenilo ničesar. Slovenija v drugem polčasu ni pokazala veliko, priložnosti pa si sploh ni priigrala. Še najbližje priložnosti je bil v 86. minuti Bezjak, ki je zgrešil vole v obetavni situaciji. To pa je bilo tudi to. Ukrajina je na koncu zasluženo premagala Slovenijo, ki bi lahko resnici na ljubo danes prejela še kakšen zadetek.