
Bayer Leverkusen (foto: Getty Images)
V Nemčiji so zelo ponosni na lastniško ureditev svojih klubov, vendar pa je ta po mnenju direktorja Bayerja iz Leverkusna tudi razlog, zakaj Bundesliga na mednarodnih trgih ne more parirati Premier League in La Ligi.
Nemška Bundesliga je v vrhunskem evropskem nogometu osamljen otok, saj klube veže za Nemce izredno pomembno pravilo, po katerem mora biti vsaj
50 odstotkov kluba v lasti njegovih članov oziroma navijačev. To pravilo skrbi, da zunanji investitorji ne morejo prevzeti večinskega deleža, to pa se odraža tudi v nižjih cenah vstopnic in nekaterih ostalih prijemih, ki so bolj naklonjeni navijaču kot drugod po Evropi.
Direktor Bayerja iz Leverkusna
Fernando Carro se zaveda, da je to pravilo, ki ga bo v Nemčiji tako rekoč nemogoče odpraviti, istočasno pa je mnenja, da je prav to razlog, zakaj Bundesliga ne more bolje razviti svoje mednarodne znamke in biti bolj konkurenčna na mednarodnih tržiščih.
Bayer iz Leverkusna je poleg
Wolfsburga,
Hoffenheima in
Leipziga izjema v pravilu, saj je farmacevtski gigant že več kot 20 let dolgo sponzorira klub in je tako pridobil pravico, da prevzame polno lastništvo nad klubom.
"Jaz sem liberalna oseba in zato menim, da bi moral vsak klub sam sprejemati odločitve. Zakaj ne bi to pravilo veljalo za vse? Če bi se našel investitor, ki bi želel kupiti več kot 50-odstotni delež, bi klub moral imeti pravico, da to sprejme. Pravilo 50+1 ne odraža duha časa," je za portal Bulinews.com povedal
Carro.
"Lahko imate dobre ali pa slabe investitorje. Mislim, da bi bilo najbolj pametno, če bi o tem odločal vsak klub zase. Nihče nikogar ne bi silil v karkoli, če tega pravila ne bi bilo," je povedal Carro, ki meni, da je prav Bayer dober primer, zakaj je polno lastništvo lahko dobro za klub.
"Za nas je to prednost, saj lahko uspešno kombiniramo moč kooperacije med Bayerjem in športnim klubom, ki je bil v zadnjih 40 letih športno zelo uspešen."
Carro se je dotaknil tudi nizke privlačnosti Bundeslige izven nemških meja. Bundesliga na tujih trgih v obliki televizijskih pravic iztrži vsega
270 milijonov evrov, medtem ko španska La Liga in angleška Premier League iz tega naslova iztržita 900 milijonov oziroma celo 2 milijardi evrov.
"Naše pravice se prodajajo pod ceno. Če zneske primerjamo z La Ligo ali Premier League, ti ne odražajo pomembnosti Bundeslige. Vsi klubi v Nemčiji bi morali storiti več za mednarodno prepoznavnost. Mislim, da se s tem preprosto nismo dovolj ukvarjali. Ni mi všeč, ko ljudje govorijo, da je to zato, ker nimamo velikih zvezd kot sta Cristiano Ronaldo ali Lionel Messi ali zato, ker je Bayern vedno prvak. Seveda te stvari imajo vpliv, vendar obstajajo tudi ostali dejavniki. Istočasno bi morala delati in razvijati vsaj šest ali sedem različnih stvari."