Konferenčna liga

ZGODOVINSKO: Nepozabno slovo Mure od Ljudskega vrta, padel je Contejev Tottenham!

Uredništvo 25. november 2021 5 Komentiraj
Tomi Horvat je dosegel izjemen zadetek. (foto: pigac.si)
Mura 25. novembra 2021 ne bo pozabila nikoli. V Ljudskem vrtu je z zadetkom Amadeja Maroša v zadnji sekundi tekme z 2:1 premagala Tottenham in spisala največji podvig v svoji zgodovini.
- Konferenčna liga, skupina G, 5. krog:

MURA 2:1 TOTTENHAM
Horvat 11., Maroša 94.; Kane 72.
Rdeči karton: Sessegnon 31. (Tottenham)
Stadion: Ljudski vrt v Mariboru. Gledalcev: 6.000. Sodnik: Antonio Nobre (POR).

MURA: Obradović, Karamarko, Gorenc, Karničnik, Kous, Šturm, Kozar, Lorbek, Pucko, Horvat, Mulahusejnović. Igrali so še: Maroša, Ouro, Lotrič, Cipot.  Trener: Ante Šimundža

TOTTENHAM: Golini, Sanchez, Rodon, Tanganga, Sessegnon, Skipp, Ndombele, Doherty, Gil, Alli, Kane. Igrali so še: Davies, Son, Moura, Dier, Hojbjerg. Trener: Antonio Conte.

Mura je v razprodanem Ljudskem vrtu (do dovoljene kapacitete na stadionu – op.a) gostila najbolj prestižnega tekmeca v letošnji evropski sezoni, že začetna enajsterica Tottenhama pa je dala vedeti, da Angleži tekme ne bodo jemali zlahka. Antonio Conte je v ogenj poslal številna uveljavljena imena, od prve minute pa je začel tudi prvi zvezdnik moštva Harry Kane.

Mura je prvi polčas odigrala za največjo možno pohvalo. Slovenski prvaki so z izredno disciplinirano igro Angležem hitro pokazali, da jih čaka povsem drugačna tekma kot v Londonu, tudi v ofenzivnem smislu pa je bila Mura veliko bolj pogumna, drzna in na koncu koncev tudi učinkovita. Ljudski vrt je skočil v zrak v 11. minuti, ko je protinapad Mure izvrstno zaključil Tomi Horvat, ki je z desne strani z levico žogo poslal v daljši kot vrat Pierluigija Gollinija, ki je bil ob strelu brez moči.

Tottenham je v nadaljevanju mlahavo napadel in bil čedalje bolj nervozen zaradi odpora in discipline domače ekipe, nervoza pa se je končala z izključitvijo Ryana Sessegnona, ki je s podplatom štartal na Žigo Kousa in si prislužil drugi rumeni karton.

Tottenham je bil edinkrat nevaren preko Španca Bryana Gila, ki je meril čez gol, v zaključku polčasa pa sta si obe ekipi priigrali po eno lepo priložnost za gol. Kane je po obratu za malo zgrešil vrata Matka Obradovića, na domači strani pa je z 17 metrov za las zgrešil Nik Lorbek, ki bi Muro na polčas lahko odpeljal z nepredstavljivim vodstvom z 2:0.

V drugem polčasu je bilo pričakovati povsem drugačen Tottenham, a so že uvodne minute nakazale na to, da se Muri nocoj ponuja priložnost, ki jo mora zgrabiti z obema rokama. Tottenham je imel terensko premoč, a so bili napadi Angležev nekonkretni, nepovezani in praviloma nenevarni, zagotovo pa je imela veliko zaslug za to tudi izredno hrabra in neprepustna igra domače ekipe, ki se je vse bolj samozavestno ozirala k velikemu cilju.

V 58. minuti je Tottenham prvič resneje zapretil, ko je po kotu sam ostal Harry Kane, a je bil njegov strel k sreči premalo natančen. Štirinajst minut kasneje je Murina obramba naposled padla. Po zmedi v obrambi Muri, kjer sta slabo posredovala Ouro in Karamarko, je žogo na desni strani sprejel Kane in z zahtevnega položaja v slogu napadalca svojega slovesa žogo poslal mimo Matka Obradovića. To je bil pravzaprav edini trenutek na tekmi, na katerem je bil bilo moč vsaj za malo občutiti kakovost, ki jo premore ekipa s skoraj 200-krat večjim proračunom od Murinega.

Tottenham po izenačenju ni pretirano nevaren, v 94. minuti pa je sledila akcija, ki jo bodo navijače Mure v svojih mislih prevrtavala še mesece, leta, najbrž cela desetletja. Mura je krenila v protinapad, Amadej Maroša je lepo izigral Davinsona Sancheza, nato pa tudi ob intervenciji Kolumbijca sprožil v gol in  … ostalo je zgodovina.