SLO | SRB | ENG

Fokus

Vsi največji slovenski nogometni klubi so zdaj v tujih rokah: Kako tujci ravnajo z našim nogometnim bogastvom?

Uredništvo 16. september 2024 4 Komentiraj
Acun Ilicali (foto: Getty Images)
Vsi največji slovenski klubi so tako ali drugače v tujih rokah. Je to dobro ali slabo?

Ko je leta 2015 v slovenski nogomet vstopil Milan Mandarić, je bila Olimpija po njegovem prevzemu edini slovenski klub v tujih rokah. Danes, skoraj desetletje kasneje, so vsi naši večji klubi razen Kopra v delnem ali popolnem lastništvu tujih vlagateljev. Pa tudi Primorci so se pred kratkim poigravali z idejo, da bi klub z Bonifike prodali tujcem, a na koncu ni bilo dovolj resnih ponudb.

Kar se tujega lastništva nogometnih klubov tiče, gre slovenski klubski nogomet v korak s časom. V angleški ligi so vsi večji klubi razen Tottenhama v tuji lasti. Manchester City je v lasti vlagateljev iz Združenih arabskih emiratov, Newcastle je v rokah saudske kraljeve družine, medtem ko imajo Manchester United, Liverpool, Arsenal in Chelsea ameriške lastnike. Tuje lastnike imajo tudi manjši klubi, na primer Nottingham Forest, ki mu predseduje grški ladjarski magnat Evangelos Marinakis ali nekoč veliki Everton, ki ga precej neuspešno upravlja v Monaku živeči britansko-iranski poslovnež Farhad Moshiri.

V Franciji je PSG v katarski lasti, Marseille je leta 2016 kupil Američan Frank McCourt, Lyon je v rokah njegovega rojaka Johna Textorja, medtem ko ima nekaj več kot 66% Monaca v lasti Rus Dmitrij Ribolovlev. V Italiji imajo tujci oba milanska velikana, pa tudi Romo, Fiorentino in še nekaj drugih klubov. V Španiji je lastnik Valencie med navijači izredno nepriljubljeni singapurski poslovnež Peter Lim, Malago ima katarski investitor Abdullah Al Thani, Girona pa je v lasti emiratske City Football Group.

Živimo v času globalnega kapitalizma in nogomet je samo odraz družbe.

Pri nas je Olimpija v rokah nemško-hrvaške naveze, Maribor je v procesu prodaje Turkom, ki se že obnašajo kot lastniki, v Celju kraljujejo Rusi, v Murski Soboti pa je začel vse vajeti vleči novi ameriški vlagatelj, ki sicer ni popoln lastnik kluba, je dal pa očitno dovolj denarja, da lahko sprejema pomembne odločitve.

Ko je Adam Delius v drugi polovici leta 2021 kupil Olimpijo od Milana Mandarića, je bil slovenski javnosti povsem neznan. Bavarec, ki je obogatel z nepremičninami, se je izkazal za nekoliko bolj racionalnega lastnika od Mandarića. S precej manjšim finančnim vložkom je dosegel in presegel Mandarićeve dosežke, ni pa uspel stabilizirati kluba, saj so Olimpijo v treh letih njegove vladavine pretresale mnoge strukturne in finančne krize. Njegov tesni sodelavec Igor Barišić je "blestel" z včasih bizarnimi in povsem iracionalnimi izjavami, ki so mnogokrat mejile na parodijo. Uspehi na terenu so do neke mere zakrili težave v klubu, kljub temu pa je Deliusovo vladavino težko oceniti negativno. Sploh če vemo, v kako slabem stanju mu je klub prepustil Mandarić.

Kapital ruskega milijonarja Maksima Demina je v celjski klub prišel leta 2020. Ob sklenitvi posla je bil Denim tudi lastnik angleškega Bournemoutha, ki ga je kasneje prodal, še vedno pa ima svoj delež v nekaterih drugih evropskih klubih. Ko je bil prevzem končan, so Celjani na socialnih omrežjih objavili, da je zdaj Bournemouth prijateljski klub. Obraz prevzema je bil v Sloveniji živeči Rus Valerij Kolotilo, Denim pa je ostal v ozadju in se v glavnem ni mešal v vodenje kluba. Nekajkrat je bil na Areni Z'dežele, za slovenske medije pa ni dal nobene izjave. Zato pa je veliko več govoril Kolotilo, ki je, tako kot Barišić, občasno "blestel" z bizarnimi izjavami.

Projektu na začetku kljub velikemu vložku ni šlo vse po načrtih, v sezoni 2020/21 so se celo borili za obstanek, v minuli sezoni pa jim je le uspelo osvojiti naslov. Rusi konstantno menjajo "filozofijo kluba", spreminjajo prestopne strategije in včasih vlečejo povsem iracionalne poteze. Najbolj ekstremen primer je vračanje Alberta Riere na celjsko klop.

Adam Delius
(foto: nkolimpija.si)

Najnovejši tuji igralec, ki je stopil na slovenski nogometni oder, je turški medijski mogotec Acun Ilicali, ki je v procesu prevzema Maribora. Za razliko od Demina, je Ilicali zelo zgovoren. Bil je že na nekaj tekmah v Ljudskem vrtu, organiziral pa je tudi predstavitveno tiskovno konferenco, na kateri je predstavil svoje poglede. Toda prevzem še vedno ni zaključen in turški poslovnež uradno še vedno ni lastnik kluba. Kljub temu je že vložil nekaj denarja, svoje "finančne mišice" pa je pokazal tudi v zaključku prestopnega roka, ko je v Ljudski vrt pripeljal paket petih nogometašev. Pri tem poslu športni direktor Marko Šuler ni sodeloval, njegova prihodnost v klubu je negotova, pomembnih odločitev pa nekdanji branilec že zdaj ne sprejema več.

Kako dolgo bo še trajala saga o prevzemu lahko samo ugibamo, dejstvo pa je, da se Ilicali, ki je tudi lastnik angleškega Hulla in član uprave turškega Fenerbahčeja, na dnevni bazi ne bo ukvarjal s štajerskim klubom, pač pa bodo to v njegovem imenu počeli nekateri njegovi tesni sodelavci.

Američan George Juncaj, po rodu sicer črnogorski Albanec, ima poleg Mure v lasti tudi ameriški tretjeligaški klub Michigan Stars. Juncaj je pred časom v slovenskem nogometu že deloval, ko je vložil nekaj denarja v Gorico, kjer pa se zgodba ni razpletla po njegovih željah in je odšel. Nekaj malega je vložil tudi v hrvaško Rijeko, v obeh klubih pa je bil zraven tudi njegov sin Steven Juncaj, ki je pred kratkim "presenetljivo" podpisal za Muro in tudi že dosegel prvi gol. George Juncaj je že povlekel nekaj ključnih potez. Za direktorja je nastavil svojega človeka Agrona Šaljo, organiziral priprave v Chicagu, s Tončijem Žlogarjem, ki ni želel, preko svojih principov, ko gre za igranje Juncajevega sina in ameriških igralcev, ki so prišli iz Michigan Stars, se je dogovoril za prekinitev pogodbe, samega sebe pa je ustoličil za športnega direktorja.

Ta dejanja ne vzbujajo ravno zaupanja, da bo odgovorno in racionalno vodil klub. Gorica se je z njim že opekla. Se bo tudi Mura? To bo pokazal čas. Seveda je vedno možen tudi drugi scenarij, česar si verjetno želijo zvesti navijači Mure. 

Od naših prvoligašev je v tuji lasti tudi lendavska Nafta, vendar gre v tem primeru za nekoliko drugačen model. Klub napaja madžarski državni kapital, tako kot Osijek na Hrvaškem, TSC v Srbiji, Sepsi v Romuniji in DAC na Slovaškem.

KOMENTARJI

4
laik
16.9.2024, 10:16
Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan.
Odgovori Prijavi komentar
2
0
Kocka_Mraza
16.9.2024, 10:32
Narod brez ponosa, en kup šiptarije,bosanije ter srbunov je tukaj gori, zdaj še ukrajinci začenjajo svoj pohod, middle east, here we come. zato pa se mi smeji, ko praznujemo neke slovenske praznike
Odgovori Prijavi komentar
1
0
wisan
16.9.2024, 20:59
- Odgovor na komentar osebe laik Poglej komentar
Hi, hi ! Angleži so še večliko večji hlapci ? Pa povej še kaj o političnem hlapčevanju. Ni to še hujše, še posebej zato, ker politiki nič ne dajo, samo kradejo ? Toti so šele en hudičev ( demokratičen ) bič.
Odgovori Prijavi komentar
0
0
balon
18.9.2024, 08:27
Žal tako je! Cela Evropa je v tem .V Francji v Anglji v Italji v Španji kateri so nosilci evropskega nogometa. Da ne govorimo in pišemo o igralcih,glavno vlogo igrajo Južnoamerški igralci v vseh glavnih klubov v Evropi. ŽAL.Ali se sprijaznimo ali ne ! V naši 2 ligi v nekaterih klubih komaj slišiš za slovensko ime.
Odgovori Prijavi komentar
1
0

ODGOVORI NA KOMENTAR

PREKLIČI
OBJAVI

UREDI KOMENTAR

PREKLIČI
Shrani

Zadnji komentarji


12

Govorica se krepi že celo dopoldne: Ante Šimundža je na izhodnih vratih Maribora!

fredperry
8.10.2024, 22:45
Povprečni so nogometaši ki jih ima Maribor ne pa Šimundža .

8

URADNO: Ante Šimundža od danes naprej ni več trener Maribora!

tripsi
8.10.2024, 20:56
Krznar je fraj. Bi pričakoval, da bo cela navijaška baza navijala za njegov prihod, po tem ko so tako jokali, ko ga je na klopi Celja zamenjal Riera...

13

Kritika za Jana Repasa: 'Reprezentant je, izkušen je, igralec meseca je in tega si ne bi smel dovoliti'

fredperry
8.10.2024, 19:55
Ne skrbi, delim isto mnenje s tabo tudi glede Repasa, pravim pač da lahko poizkusi , učinke bo pa isti kot pri Zajcu .

4

ANKETA: Je prišel čas za slovo Anteja Šimundže?

Marko76
8.10.2024, 18:40
Zaho vrni se prosim in počisti klub vse nesnage, ki se čedalje bolj nabira...

Poudarjeno

Delam z Albertom Riero. Peljal sem ga v Olimpijo, v Celje in nato Bordeaux. Potem se je vrnil v Celje, jaz sem mu odsvetoval. Ker pa Albert govori rusko in je predsednik Celje nor nanj, tisočkrat ga je klical, prepričeval ga je ... Jaz mislim, da to ni pametno, to sem mu tudi rekel. V Sloveniji je svoje opravil. Ko je Bordeaux razpadel, bi moral počakati mesec, dva, pa bi mu sigurno našel boljšo rešitev, veliko boljšo ligo in boljši klub. ...več
Andy Bara
Zakaj več slovenskih reprezentantov ni naredilo skoka v nove klube, se mi zdi čudno. Sprašujem se, v kakšnih rokah so ti igralci, kdo so njihovi menedžerji. Mislim, da moramo glede tega narediti korak naprej, da bolje promoviramo svoje igralce, ker potem lahko vsi pridobimo iz tega, tudi država. Glede tega se bo treba pogovoriti širše v nogometnih krogih. Morda bi v Sloveniji potrebovali enega menedžerja, ki pozna okolje in ima širino, da bi lahko naše igralce bolje prodali. Konec koncev, zakaj se igralci iz drugih reprezentanc s tega območja lahko prodajajo. ...več
Milivoje Novaković
Na UEFA smo zelo zadovoljni, tudi večina navijačev je zadovoljna. Seveda so vedno kritiki, ampak zdaj bo veliko bolj zanimivo, veliko ekip igra in komaj čakamo nadaljevanje sezone v ligi prvakov. ...več
Aleksander Čeferin o novi ligi prvakov

Anketa

Kateri remi Slovenije na Euru vam je vzel več 'življenja'?
Vseh glasov: 2923
Nogomania.com
Vse ostalo je nepomembno.

Portal www.nogomania.com je eden najbolj obiskanih spletnih portalov s športno vsebino pri nas.

Podaja dnevno sveže vsebine s sveta nogometa in je na spletu prisoten že od leta 2000.