Tine Zupan 8. april 2019 0 Komentiraj
(foto: /)
Tokratna stalna ponedeljkova rubrika Ozadja bo bolj splošno obarvana. Pozabavali se bomo z nekaterimi bombastičnimi temami, ki so dominirale pretekli nogometni evropski vikend.
1. Kdo bi stavil proti Bayernu?
Borussia Dortmund je v München prišla z dvema točkama prednosti in ga zapustila s polno mrežo. Sredi decembra je imela devet točk prednosti, 14 tekem do konca prvenstva sedem, pred zadnjimi šestimi krogi pa se je znašla na drugem mestu.

Pri Bayernu, ki lovi sedmi zaporedni naslov nemškega prvaka, je blestel nekdanji napadalec BVB Robert Lewandowki. Poljak je z dvema goloma pri 15 zadetkih na nemških Klassikerjih in je prehitel do sobote najboljšega strelca teh obračunov Gerda Müllerja.

Bayern je v prvem polčasu izvedel pravi stampedo prek Dortmunda, čeprav je bilo 4:0 že po prvih 45 minutah, pa so se gostujoči navijači za ta rezultat lahko zahvalili vratarju Romanu Bürkiju, ki je nekajkrat izjemno posredoval.

Aktualni prvak ima sicer do konca sezone težji razpored, ampak kdo bi si upal staviti proti njemu? Četudi bo Bayern spet prvak, to ne sme spremeniti idej o poletni prenovi. Ni izključena tudi menjava na trenerskem mestu. Vendarle polom v Ligi prvakov in neprepričljiva ligaška sezona ne govorita v prid Nika Kovača.

2. Kean je prava stvar
Nekaj je zadevati proti Udineseju, Empoliju in Cagliariju, a odločiti domači derbi z Milanom je druga dimenzija. Moise Kean je 18 minut po svojem vstopu v igro zaokrožil preobrat stare dame, ki je zaostajala z 0:1, na koncu pa zmagala tretjič zapred v Serie A.

Juventus ima 20 točk prednosti pred Napolijem (ta je v nedeljo remiziral doma proti Genoi). Nov naslov ni aktualna tema, le vprašanje časa, zato se italijanski mediji raje ukvarjajo z 19-letno senzacijo v konici napada torinskega velikana. Kean je začel le dve tekmi v tej sezoni, skupaj zbral sedem nastopov, na računu pa ima že pet golov. Vse je dosegel v zadnjih petih krogih.

3. Barca na pragu naslova
Tudi v Španiji je prvenstvo odločeno. Barcelona je po zmagi proti prvemu zasledovalcu Atleticu na +11 in bi se lahko v zadnjih dveh mesecih celo bolj posvetila Ligi prvakov. Razlogov za dominacijo Barce v tej sezoni je več. Prvi je seveda izjemni Lionel Messi, s 33 goli in 14 asistencami na 31 tekmah je prinesel ključno prevago. Ob tem smo verjetno spremljali najboljšo sezono Marca-Andreja Ter Stegna, izjemen razvoj Clementa Lengleta ob katerem je bila poškodba Samuela Umtitija skoraj nepomembna, ter zelo obetavno prvo sezono Brazilca Arthurja.

Ne gre zanemariti tudi samodestrukcije Reala. Ta za Barcelono zaostaja za 13 točk in le še šteje dneve do konca mučne sezone. Poletna prevetritev kadra je neizbežna.

4. Čarobni Deuflofeu
Liverpool se je (s tekmo več) vrnil na vrh Premier League, Manchester City je v finalu FA pokala in še vedno lovi četverček lovorik, ampak vrhunec angleškega nogometnega vikenda smo videli v nedeljo. Watford se je po zaostanku z 0:2 rešil v 94. minuti in na koncu po podaljšku premagal Wolverhampton ter se uvrstil v finale FA pokala. Preobrat pa je zrežiral obenem enigmatični in genialni Gerard Deulofeu. Za bledo predstavo proti Fulhamu med tednom je bil kaznovan z mestom na klopi za rezerviste. Po tekmi je priznal, da je bil zaradi te odločitve trenerja Javija Gracie razjarjen.

A odgovoril je na pravi način. V igro je prišel v 66. minuti in 13 minut kasneje s pravo nogometno umetnino vrnil Watford nazaj v igro. Zaradi redko videne lepote gole se danes v angleških medijih več piše o tem zadetku, kot pa o drugem, ki ga je Deuflofeu dosegel v podaljšku in prinesel svoji ekipi prvi finale FA pokala po 35 letih.

5. PSG še ni prvak
Barca je skoraj prvak, Juve bo kmalu prvak, Paris St. Germain pa bi lahko bil prvak že ta vikend, če se ne bi "zgodil" Eric Maxim Choupo Moting. Ta je proti Strasborugu v vratnico potisnil žogo, ki je po strelu soigralca Christopherja Nkunkuja potovala proti mreži. S tem je postal kandidat za avtorja nogometne burleske sezone.

"Spraševal sem se, če sem v ofsajdu, vse se je zgodilo zelo hitro. Dotaknil sem se žoge, zadela je vratnico, škoda, ker je bila na poti v gol. Žal mi je," je po tekmi skesano povedal napadalec PSG. Ostal je pri teh doseženih golih v tej sezoni, ob svoji neopazni vlogi v zvezdniški ekipi francoskega prvaka, pa si bomo verjetno njegov čas v Parizu zapomnili prav po tej zapravljeni priložnosti.