25.6.2016, ob 18:00 | Štadion: Parc des Princes | Sodnik: Martin Atkinson (ANG)
Rezultati 1. kroga

Evropsko prvenstvo 2016

Valižani prvi veliki junaki Eura

Uredništvo 25. junij 2016 1 Komentiraj
Wales je z avtogolom severnoirskega veterana Garetha McAuleyja z 1:0 slavil na malem britanskem derbiju in kot prvi doslej z uvrstitvijo v četrtfinale krepko presegel vsa pričakovanja.
Komaj trimilijonski Wales preživlja najlepše dni svoje nogometne zgodovine. Reprezentanca iz Združenega kraljestva je že z uvrstitvijo v osmino finala poskrbela za velik podvig, enako pa je veljalo tudi  za njeno nasprotnico Severno Irsko, ki je še ena od širokega kroga reprezentanc, ki so v razširjenem Euru zase našle svoj košček zgodovine.

Na Parku princev smo gledali šahovsko partijo dveh tekmecev, ki sta uprizorila pravi otoški derbi, v katerem je bilo zelo malo prostora za igro. Severnoirska obramba je izvrstno zaustavila prvega valižanskega zvezdnika Garetha Bala, vse do avtogola najbolj izkušenega branilca Severne Irske Garetha McAuleyja pa bi celo lahko zapisali, da nobena od obeh ekip ni naredila niti ene omembe vredne napake.

Severna Irska je bila v začetnih minutah celo rahlo pobudo, ki jo je okronala v deseti minuti, ko je z Stuart Dallas z levico ogrel pesti valižanskega vratarja Wayna Hennesseya. To je bilo bolj ali manj vse kar smo videli v prvem delu igre, saj sta obe otoški reprezentanci igrali izjemno previdno in zadržano.

Tudi v drugem polčasu tekma ni ravno vzletela. V 53. minuti je Wales prvič zapretil, ko je po predložku Aarona Ramseyja z glavo meril Samuel Vokes in za kakšen meter zgrešil okvir vrat. V nadaljevanju se je počasi pričel prebujati Gareth Bale, ki je bil v svojem slogu znova najbolj nevaren s prostega strela, odločilen trenutek tekme pa je napočil v 75. minuti, ko je znova prišla do izraza kakovost dveh najboljših valižanskih igralcev. Akcijo je na sredini začel Ramsey, podal Balu, ki je ušel po levi strani in poslal oster predložek pred gol, kjer je ob pritisku Hala Robsona-Kanuja Gareth McAuley zadel v lastno mrežo. Severna Irska se do konca tekme ni več pobrala, Wales pa je vknjižil novo zgodovinsko zmago in se bo v četrtfinalu pomeril z zmagovalcem obračuna med Belgijo in Madžarsko.