To se je zgodilo le enkrat in nikoli več: Zahović je bil še svež direktor, Interblock pa je imel Joca Pečečnika

Uredništvo 19. januar 2023 0 Komentiraj
(foto: /)
V slovenskem nogometu je še vedno unikum to, kar se je zgodilo v sezoni 2007/2008.
Prednost domačega terena je bila v nogometu vedno zelo pomembna. Konec koncev so zato v evropskih tekmovanjih uvedli povratne tekme, da imata obe moštvi v tem pogledu enake možnosti. Strokovnjaki si še danes niso povsem na jasnem, zakaj je igranje na domačem igrišču takšna prednost, vendar dejstvo ostaja, da je. Raziskave tega fenomena ponavadi vzamejo v obzir vpliv domačega občinstva, vpliv potovanja na gostujoče moštvo, občutek domačnosti gostiteljev, pristranskost sodnika, psihološke dejavnike itd.

Dolgo je v nogometu veljalo, da je nedoločen rezultat v gosteh uspeh. Še posebej v času, ko sta bili za zmago dodeljeni samo dve točki. Do neke mere to velja še danes, čeprav se ta trend počasi spreminja. Toda kakorkoli obrnemo, igranje na domačem terenu prinaša določeno prednost. Prav zato se zelo redko zgodi, kar se je zgodilo v slovenski ligi v sredo, 26. septembra 2007, ko so v 10. krogu jesenskega dela sezone 2007/08 na vseh petih tekmah zmagala gostujoča moštva.

In še zdaleč ni šlo za to, da bi vsi favoriti igrali doma. Na kar treh od petih tekem so bili domačini izraziti favoriti. V tem obdobju so bile vodilni slovenski klub in branilec naslova Domžale, ambicije po najvišjih mestih pa so imeli tudi Celje, Koper, Maribor in Gorica. Ljubljanski Interblock je imel pod vodstvom Joca Pečečnika izredno visok proračun, vendar jim na terenu ni šlo preveč dobro. Ajdovsko Primorje, lendavska Nafta in ptujska Drava so razmišljali o uvrstitvi v sredino lestvice, novinec v ligi, Livar iz Ivančne Gorice, pa je bil povsem nekonkurenčen in zacementiran na zadnje mesto že od samega začetka.

Mariborčani so bili kljub slabi formi v sosedskem derbiju z Dravo v Ljudskem vrtu nedvomno favoriti, saj je šlo Ptujčanom še slabše. Kakih 1500 gledalcev je prišlo pogledat štajerski obračun vijoličastih in modrih. Mariborsko ekipo je s klopi vodil Milko Đurovski, ki je pred kratkim zamenjal Marijana Pušnika, na gostujoči klopi pa je sedel bivši trener Maribora Milan Đuričić, ki je prav tako pred kratkim zamenjal Primoža Gliho.

Maribor, ki je pred kratkim na položaj športnega direktorja postavil Zlatka Zahovića, ni imel preveč vrhunske ekipe. Izstopali so Moldavec Vladislav Lungu, Bolgar Dimitar Makriev, Rene Mihelič, Mitja Brulc in Dragan Čadikovski. Najboljši nogometaš gostov je bil mladi Rok Kronaveter, ki pa je srečanje v Ljudskem vrtu izpustil zaradi poškodbe. Ptujčani so povedli že v 20. minuti iz enajstmetrovke, ki jo je zakrivil domači vratar Marko Pridigar, kmalu nato pa je bivši napadalec Maribora in Olimpije Marko Kmetec podvojil vodstvo. Ko je na začetku drugega dela zadel še mladi Doris Kelenc, so začeli gledalci mahati z belimi robčki v španskem slogu. Ob koncu tekme, ko je sicer Čadikovski znižal na 3:1, so navijači svoje mnenje o trenerju izrazili tudi z nedvoumnim skandiranjem "Milko od*ebi!"

Državni prvaki iz Domžal so v domačem Športnem parku pred 500 gledalci gostili Gorico in prav tako kot Mariborčani proti Dravi veljali za absolutne favorite. Ekipa Slaviše Stojanovića, ki je imela v svojih vrstah Luko Elsnerja, Janeza Aljančiča, Luko Žinka, Andraža Kirma, Zlatana Ljubijankića in Daria Zahoro seveda ni mogla bežati od vloge favorita. Toda tudi gostje iz severne Primorske so imeli nekaj adutov, predvsem Marka Šulerja, Enesa Demirovića, mladega Etiena Velikonjo in izkušenega Milana Osterca. S klopi pa jih je vodil bivši reprezentant Darko Milanić.

Domžalčani že skoraj leto in pol niso doživeli poraza na domačem igrišču, zato je bilo toliko večje presenečenje, ko je stari maček Osterc v končnici prvega polčasa poskrbel za vodstvo gostov. Na začetku drugega dela sta v razmaku štirih minut Zahora in Ljubijankić stvari postavila na svoje mesto. Toda že minuto kasneje je izenačil Demirović po podaji Osterca, plešasti Prlek pa je v 74. minuti v bliskovitem protinapadu z desne poskrbel za popoln preobrat in presenetljivo zmago Goričanov.

Gostovanje Pečečnikovega Interblocka je na Mestni štadion v Lendavi privabilo kakih 800 gledalcev, ki so pričakovali zmago domače Nafte, saj je bila slednja že pet tekem zapored neporažena, rdeči z Ježice pa so doživeli tri zaporedne poraze. Na lendavski klopi je kot začasna rešitev sedel legendarni Štefan Škaper, ki je imel v svoji ekipi nekaj dobrih nogometašev, na primer vratarja Stanislava Kuzmo, branilca Damjana Ošlaja in napadalca Mateja Eterovića. Gostujoči trener Dragan Skočić je imel na voljo zvezdniško zasedbo, ki pa ji na terenu nikakor ni šlo vse po načrtih. Za Interblock so med drugim igrali vratar Matjaž Rozman, branilca Igor Lazić in Erik Salkić, vezist Zoran Zeljković ter napadalca Aleksandar Rodić in Ermin Raković.

Raković je že zgodaj popeljal Ljubljančane v vodstvo, vendar so domači gledalci po izenačenju Matjaža Lundra pričakovali preobrat. Toda gostje, ki so bili pod hudim pritiskom, da se izognejo že četrtemu zaporednem porazu, so še pred koncem prvega polčasa ponovno povedli. Po podaji Roka Elsnerja je prekmursko mrežo s petih metrov zatresel bosanski napadalec Ivan Jolić, ki pa si je nato prislužil drugi rumeni karton in pustil soigralce na cedilu. Lendavčani v drugem polčasu niso uspeli izkoristiti številčne premoči, v sodnikovem dodatku pa je mladi, komaj 19-letni Dejan Gerić poskrbel za končnih 3:1.

V Ajdovščini je zgolj 300 gledalcev videlo poraz rdeče-črnih proti gostom iz Celja. Dvoboj ekip, ki sta ju vodila izkušena mačka Bojan Prašnikar in Pavel Pinni, sta nekoliko motila burja in dež. V danih razmerah so se nekoliko bolje znašli Celjani, ki so si v končnici tekme priborili zmago. Prvi gol je v 69. minuti dosegel koroški napadalec Nejc Pečnik (ki je bil dve leti kasneje strelec pomembnega gola na Lužnikih proti Rusiji), zmago gostov pa je dve minuti pred koncem potrdil bivši igralec Olimpije Blaž Puc.

Prašnikar, ki je kmalu zatem zapustil ajdovsko klop in postal prvi slovenski trener v Bundesligi, je po temi povedal: "Ambiciozno smo šli v tekmo in si v prvem polčasu priigrali nekaj priložnosti, ki bi jih lahko bolje izkoristili. V težkih pogojih je tekmo odločil celjski protinapad."

Edino srečanje v tem krogu, kjer so bili absolutni favoriti gostje, je bilo v Ivančni Gorici. Koprčani so povsem upravičili vlogo favoritov in zmagali z visokih 6:1. Moštvo Vlada Badžima si je že do polčasa priigralo nedosegljivo prednost, saj je z goli Aleša Mejača, Amerja Jukana, Daliborja Volaša in Vita Pluta na odmor odšlo s prednostjo 4:0. V drugem delu sta svoje dodala še Nigerijec Sunday Ibeji in Hrvat Damir Vidović, edini gol za nesrečne domačine, ki jih je s tribun podpiralo kakih 300 gledalcev, pa je dosegel bivši igralec Kopra Darko Kremenović iz enajstmetrovke.

Livar je vodil začasni trener Zoran Matović, bivši vratar Olimpije v jugoslovanski ligi, potem ko so slabi rezultati (ki so bili sicer pričakovani) s klopi odnesli Branka Vrščaja. Kmalu se je na dolenjsko klop usedel kasnejši slovenski selektor Tomaž Kavčič. Kot zanimivost lahko dodamo, da je bil na tej tekmi kontrolor sojenja kasnejši predsednik NZS Radenko Mijatović.

In tako se je prvič in zadnjič v zgodovini slovenskega državnega prvenstva zgodilo, da so vseh pet tekem v enem krogu dobili gostje … Sezona se je kljub vsemu končala po pričakovanjih. Svoj drugi (in do danes zadnji) naslov prvaka so osvojile Domžale, v pokal UEFA sta se uvrstila Koper in Interblock (ki je osvojil pokal), Gorica pa si je izborilo pravico nastopa v pokalu Intertoto. Zadnjeuvrščeni Livar je izpadel, predzadnja Drava pa si je v dodatnih kvalifikacijah proti koprski Bonifiki zagotovila obstanek v ligi.