Nostalgija

To je bila ena večjih nogometnih zmag proti Hrvatom: Ko je Ilirija razbila Građanski

Miha Zupan 28. maj 2021 0 Komentiraj
(foto: /)
Nostalgija nas tokrat pelje v pozna dvajseta leta, ko je bil nogomet pri nas še bolj v povojih, a se je igral že organizirano.
Slovenski nogomet je bil v skupni državi vedno nekoliko v senci hrvaškega in srbskega. Tako je bilo tudi v prvi polovici dvajsetih let dvajsetega stoletja. Odkar se je leta 1923 začelo igrati jugoslovansko državno prvenstvo, slovenski klubi (oziroma klub, saj je kot prvak LNP sodelovala samo Ilirija) niso imeli opaznejših uspehov. V sezoni je 1923/24 je Ilirija izpadla v prvem krogu proti kasnejšemu prvaku Građanskemu iz Zagreba, ko je doma tesno izgubila z 1:2, v naslednji sezoni je bil usoden sarajevski SAŠK (prav tako v Ljubljani), v sezoni 1925/26 pa je morala Ilirija v Zagreb, kjer jo je Građanski razbil s 7:1.

V sezoni 1926/27 je Nogometna zveza Jugoslavije uvedla novost. Prvič v zgodovini je bil zaključek državnega prvenstva odigran po ligaškem sistemu. Prvaki zagrebške, splitske in beograjske podzveze so se v končnico uvrstili avtomatično, ostali pa so morali skozi kvalifikacije. Ilirija je kot prvak Ljubljanske nogometne podzveze za nasprotnika (spet) dobila podprvaka Zagrebške podzveze, Građanskega, branilca državnega naslova, ki je bil absolutni favorit v dvoboju z Ljubljančani.

Tekma bi morala biti na sporedu 29. maja 1927, kot ostala dva kvalifikacijska para (SAŠK-Jugoslavija Beograd, Hajduk Osijek-SAND Subotica). Vendar so želeli Zagrebčani srečanje na vsak način prestaviti na 26. maj, ker so imeli v tistem terminu dogovorjeno prijateljsko tekmo z egiptovskim klubom Arsenal iz Kaira. Ilirija ni želela pristati na spremembo, ker je imela na ta dan pokalni obračun s Primorjem, a so Zagrebčani izkoristili svoj vpliv in dosegli prestavitev tekme. Ilirija je morala tako prestaviti pokalno polfinale s Primorjem in se v četrtek, 26. maja 1927 ob 16:30 pomeriti s "purgerji".

Na igrišču Ilirije ob Celovški cesti nasproti Tivolija se je zbralo 2000 gledalcev, zelo lepa številka za tiste čase. Ljubljanski trener, Avstrijec Josip Wana, je zagrebškim zvezdnikom zoperstavil nekoliko pomlajeno zasedbo. Na vratih je stal dvajsetletni Miroslav Kreč, štopersko dvojico sta tvorila izkušena Josip Pleš in Hugo Beltram, krilsko vrsto (tako imenovano "halveslinijo") so sestavljali devetnajstletni Boris Jenko, dvajsetletni Ivan Dekleva in nekoliko izkušenejši Lado Zupančič, Na desnem krilu je igral "stari maček" Ivan Zupančič, na levem najboljši slovenski nogometaš tistega časa, hitronogi Miodrag "Vane" Doberlet, za napadalcem sta bila (kasnejši ravnatelj gimnazije Šentvid) Oto Oman in Branko Verovšek, naloge srednjega napadalca pa je nekoliko nepričakovano opravljal tretji brat Zupančič, Gabrijel "Gabe" Zupančič, ki je ponavadi sicer igral v krilski vrsti.

Postavitev 2-3-5 morda danes zveni zelo napadalno, v resnici pa so imeli nogometaši na igrišču podobne naloge kot danes. Vloga osrednjih dveh branilcev se ni spremenila, levi in desni krilec (oziroma half) sta opravljala zadolžitve, ki jih danes bočni branilci, vloga srednjega krilca pa je bila podobna vlogi današnjega defenzivnega veznega. Tudi ofenzivna peterica ni bila sestavljena iz samih napadalcev. Oba bočna igralca sta imela naloge, ki jih hitronoga krila opravljajo še danes, vloga leve in desne zveze pa je bila podobna današnjim ofenzivnim vezistom. Osrednji napadalec je bil, tako kot danes, zadolžen za zadrževanje žoge, razigravanje na boke in doseganje golov.

Prvi polčas je bil dokaj izenačen. Rahlo premoč so imeli gostje, ki so po individualni kvaliteti precej prekašali zeleno-bele, toda v 28. minuti je Vane Doberlet pobegnil in premagal Slovenca v zagrebškem golu, Maksa Mihelčiča. V drugem polčasu je trener Wana Gabrijela Zupančiča iz napada vrnil na njegovo naravno mesto v krilski vrsti in s tem povlekel ključno potezo tekme. "V zadregi je Ilirija postavila na mesto srednjega napadalca Gabeta, ki razumljivo na tem mestu ni mogel spraviti v napad nobenega sistema," je v Jutru zapisal neimenovani poročevalec s tekme. "Tudi kot poedinec je bil nemogoč. Letal je po vsem igrišču, napravil pa ni ničesar. Šele ko se je v drugem polčasu umaknil v krilsko vrsto, kjer je kot četrti krilec še zadovoljil, so ostali štirje napadači pokazali svoje zmožnosti."

V drugem polčasu je Ilirija navdušila. V vsega šestnajstih minutah, od 50. do 66., je dosegla štiri gole in potopila prepotentne "purgerje", ki takega "blitzkriega" niso pričakovali. Najprej je grobo napako zagrebške obrambe izkoristil Verovšek, ki je potisnil žogo v prazno mrežo. V 62. minuti je po lepi podaji Ivana Zupančiča z desne žogo z glavo v mrežo poslal Doberlet. Na 4:0 je dve minuti kasneje povišal Oman po podaji Doberleta, slednji pa je v 66. minuti s svojim tretjim golom potopil vse upe modrih.

"Zmaga je odločena. Toda Ilirija hoče očuvati svojo mrežo čisto in ne dovoli Gradjanskemu niti častnega gola. Žvižg sodnika in burne ovacije Ilirijanom naznanjajo konec tekme," je poročilo zaključil novinar Jutra.

Ilirija si je s to veličastno zmago priigrala nastop v končnici državnega prvenstva. V ligi šesterice je igrala z vsakim nasprotnikom po enkrat in v konkurenci splitskega Hajduka (ki je osvojil naslov prvaka), beograjskega BSK-ja, zagrebškega HAŠK-a, subotiškega SAND-a in sarajevskega SAŠK-a osvojila zadnje mesto.

Edino zmago si je izborila proti Subotičanom, ki jih je v Ljubljani z golom Mirka Pevaleka odpravila z 1:0. V časih, ko je bila prednost domačega terena izrednega pomena, je morala kar trikrat gostovati. Kljub temu je v Beogradu (2:3) in Sarajevu (1:2) zelo drago prodala svojo kožo, le Hajduk jo je premagal z nekoliko višjim izidom (0:3). Zagrebški HAŠK pa je iz Ljubljane z veliko mero sreče odnesel točko (1:1).

Kljub zadnjemu mestu pa je bilo že samo sodelovanje v zaključnem delu velik uspeh, ki ga slovenski klubi do uvedbe enotne lige leta 1933 niso več uspeli ponoviti.