Nostalgija

To je bil debi Branka Oblaka za Olimpijo, ki je podcenjevala Aluminij: Žilavi Štajerci so to sezono spisali zgodbo presenečenja

Miha Zupan 1. februar 2024 0 Komentiraj
(foto: /)
Aluminij je v sezoni 1965/1966 kot eden redkih slovenskih klubov prekinil vladavino Olimpije in Maribora v slovenskem republiškem pokalu.
Slovenski republiški pokal sta v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja v glavnem v svoje vitrine pospravljala Olimpija in Maribor. Le redko se je zgodilo, da bi kak drug slovenski klub v tem obdobju prišel v finale, kaj šele da bi si z zmago zagotovil nastop v zveznem pokalu maršala Tita. Eden redkih, ki mu je ta podvig uspel, je bil v sezoni 1965/66 Aluminij iz Kidričevega.

V tistih časih se je samo zmagovalec slovenskega pokala uvrstil v osmino finala zveznega pokala. Republiški pokal je bil po regionalnem ključu razdeljen na vzhod in zahod, tako da sta se skoraj vedno na koncu v finalu srečala Olimpija in Maribor. Leta 1965 pa je Aluminij pripravil prvovrstno presenečenje.

Ker je bil pokal maršala Tita najbolj množično tekmovanje v Jugoslaviji, odprto za vse, so lahko nastopale tudi B ekipe, če se jim je uspelo uvrstiti iz medobčinskih pokalov. V vzhodnem delu osmine finala so bili pari Steklar-Kladivar, Nafta-Branik, Železničar B-Maribor in Železničar-Aluminij.

Aluminij je mariborski Železničar v osmini finala na Taboru premagal z zanesljivih 4:2, v četrtfinalu pa jih je čakal precej težji izziv. V Kidričevo je prišel zvezni drugoligaš Maribor, ki je bil pred 1000 gledalci absolutni favorit. Toda Kidričani so presenetili Mariborčane in se z zmago 2:1 uvrstili v polfinale, kjer jih je čakal še tretji mariborski klub, Branik. Aluminij je črno-bele v Ljudskem vrtu premagal z gladkih 3:0 in si zagotovil nastop v finalu proti zveznemu prvoligašu Olimpiji.

Olimpija je v zahodnem delu pokala najprej zmagala v Novi Gorici s 3:0, nato bi morala v četrtfinalu igrati proti svoji lastni B ekipi, vendar je bila tekma registrirana s 3:0 brez boja, ker B ekipa zaradi šolskih obveznosti sredi tedna ni mogla sestaviti enajsterice. V polfinalu so Ljubljančani razbili kranjski Triglav s 7:0, tako da je bilo pričakovati, da tudi v finalni tekmi proti Aluminiju ne bodo imeli pretiranih težav.

Toda Ljubljančani finala, ki je bilo na sporedu 30. novembra 1965 na štadionu v Spodnji Šiški, niso vzeli preveč resno. Na igrišče so poslali ekipo, v kateri je bilo veliko rezervistov in mladincev. Na tej tekmi je svoj prvi nastop v članskem moštvu vknjižil tudi komaj osemnajstletni Branko Oblak. Aluminij je podcenjevalni odnos Olimpije pred 2000 gledalci kaznoval s presenetljivo zmago s 3:2. Odločilni gol je v 74. minuti dosegel Špehonja.

"Zasluženi zmagi gostov res ni kaj oporekati," je v Delu komentiral Stane Lipar. "Predvsem gre poudariti, da je to zelo solidna enajsterica s solidnim tehničnim znanjem, ki ve, kaj hoče, kako se je treba boriti in podobno."

"Prav nikogar v moštvu Olimpije ne moremo pohvaliti, saj so vsi igrali slabo, posebno napadalci Oblak, Popivoda in Škufca so pretirano preigravali in po nepotrebnem izgubljali žoge," je zapisal Marjan Gogala v Poletu. "Z druge strani pa moramo pohvaliti igralce Aluminija, ki so se zares borili in s tem nadomestili pomanjkanje tehničnega znanja. Z velikim veseljem so sprejeli od predstavnika NZS pokal, ki jim bo prav gotovo spodbuda pri nadaljnjem razvoju nogometa v Kidričevem."

Nagrada za to nepričakovano zmago je bil nastop v osmini finala jugoslovanskega pokala. Žreb jim je na domačem terenu namenil težkega, a vendarle premagljivega nasprotnika (glede na to, da so že izločili Maribor in Olimpijo), zveznega drugoligaša Slavonijo iz Osijeka (današnji NK Osijek).

V nedeljo, 27. februarja 1966, se je na igrišču v Kidričevem zbralo 800 gledalcev, ki so upali, da bo Aluminij pripravil novo presenečenje. "Gostje iz Osijeka danes niso zaigrali tako kot smo jih bili vajeni gledati na tekmah II. zvezne lige," je poročalo Delo. "Bili so vznemirjeni, zato lahko sklepamo, da so se bali enajstorice Aluminija, ki je izločila ljubljansko Olimpijo."

Kidričani so dobro začeli tekmo, nato pa jih je v 21. minuti presekal precej srečen zadetek Osiječanov. Vratar Aluminija Bračič je le odbil udarec Gucmirtla iz prostega strela, žogo pa je iz bližine v mrežo pospravil Katić. Drugi gol so gostje iz Slavonije dosegli v zadnji minuti prvega polčasa, spet po napaki vratarja Bračiča, ko pa so takoj na začetku drugega dela povišali na 0:3, je bilo upanja konec.

"Živčnost je pri gostih popustila šele v 48. minuti, ko so dosegli tretji gol," je pisalo v Delu. "Takrat pa so se sprostili tudi domačini, ki so za dalj časa prevzeli pobudo in nekajkrat nevarno ogrozili mrežo vratarja Slavonije Ovčine. Toda njihove akcije so bile vse premalo premišljene in dognane, da bi lahko rodile uspeh." V Poletu so dodali: "Motilo je zlasti to, da je bila sredina igrišča slabo kontrolirana in da je zaradi tega igral napad iz Kidričevega precej drugače kot običajno, jalovo in brez nevarnosti za gol."

Minuto pred koncem so Osiječani prek Smiljanovića dosegli še četrti gol in zabili še zadnji žebelj v krsto Aluminijeve sicer zelo uspešne pokalne zgodbe. Z malo več zbranosti vratarja in ožje obrambe bi bilo morda lahko tudi drugače, saj je jugoslovanski pokal vedno ponudil velika presenečenja. V tej sezoni so že v osmini finala izpadli tudi Crvena zvezda, Partizan in Hajduk, lovoriko pa je na koncu osvojil OFK Beograd.