
(foto: /)
Nostalgija nas tokrat vrača v obdobje ob začetku druge svetovne vojne, ko sta se v Ljubljani pomerila SK Ljubljana in reprezentanca ZNP.
Avgusta 1939 je bila Evropa na pragu vojne. Hitlerjeva Nemčija se je pripravljala na invazijo na Poljsko, potem ko si je že priključila Avstrijo in Češko, na Slovaškem pa ustoličila svoj marionetni režim. "V Nemčiji sta dva milijona vojakov pod orožjem, njim pa se bo še pred koncem avgusta pridružil nov letnik z okoli 500.000 rekruti," je svaril Winston Churchill v britanskem parlamentu.
V senci teh usodnih dogodkov pa so se dogajale velike spremembe v jugoslovanskem nogometu. Hrvati niso želeli več sodelovati v skupnem državnem prvenstvu. Nogometne podzveze Zagreba, Splita in Osijeka so združile moči v organizaciji imenovani Hrvatska sportna sloga (HSS), ki je imela 6. avgusta 1939 v Zagrebu izredni občni zbor. Predsednik HSS dr. Kraljević je imel govor, v katerem je omenjal "vse podrobne podatke, kaj je bilo dozdaj storjenega na škodo hrvatskih klubov, dalje vsa pogajanja, ki so potekla brez uspeha in naglasil nato, da se hrvatski klubi v bodoče ne bodo več pogajali z nikomer."
Na svojo stran so se trudili pridobiti tudi Slovence. "Doslej je Zagreb Ljubljano zmerom podcenjeval, hotel je, da bi zmerom pač plesali po njegovem, in se ni mogel sprijazniti z mislijo, da bi smeli i Slovenci sportno napredovati," so zapisali v Jutru. "Zadnji dogodki pa so Zagreb in Slovence zelo zbližali."
Na izrednem občnem zboru HSS je dr. Kraljević sporočil "da je bil nedavno sklenjen sporazum v vseh vprašanjih s Slovenci in da je SK Ljubljana pristopila k tekmovanju v hrvatsko ligo. Zborovalci so to obvestilo sprejeli s frenetičnim in več minut trajajočim aplavzom in vzklikanjem bratom Slovencem. Zaradi pristopa SK Ljubljane bo ta liga razširjena v hrvatsko-slovensko ligo."
Da bi potrdili zavezništvo, so Hrvati ponudili gostovanje reprezentance zagrebške podzveze v Ljubljani. "To pomeni, ne samo da bomo imeli danes po dolgem času spet bolj zanimivo nogometno tekmo, temveč obenem tudi, da je SK Ljubljana navezala z Zagrebom prijateljske odnošaje," so zapisali v Jutru. "Zagrebčani že po svojih imenih vlečejo, saj vsi ti igralci spadajo med naše najboljše v nogometnem sportu. Zato je povsem pojmljivo, da ne bodo imeli naši fantje lahkega dela, posebno sedaj, ko se šele pripravljajo za sezono in se moštvo reorganizira."
V nedeljo, 6. avgusta 1939, na dan izrednega občnega zbora HSS v Zagrebu, je bila tako v Ljubljani na igrišču za Bežigradom (nasproti štadiona, kjer je danes bencinska črpalka) tekma med SK Ljubljano in reprezentanco ZNP. Zagrebčani so poslali močno zasedbo, v kateri so bila nekatera najbolj znana imena tistega časa, na primer vratar Građanskega Emil Urch, odlični dribler Ivan Medarić in legendarni napadalec Ico Hitrec iz HAŠK-a, najboljši napadalec v zgodovini Građanskega August Lešnik (181 golov na 141 tekmah) ter bivši nogometaš SK Ljubljane, Slovenec Ivan Zemljič.
Ljubljana jim je nasproti postavila nekoliko pomlajeno zasedbo, v kateri so bili devetnajstletni vratar Miran Lindtner, branilca Franc Ceglar in Stane Bertoncelj, krilci Miro Šercer, Avgust Repotočnik in Celjan Riko Presinger ter napadalna peterica Franc Jež, Anton Legat, Jože Grintal, Vinko Tvrdić in Alojzij Jež.
"Ker so sportni stiki Zagreba in Ljubljane v zadnji dobi tako zelo redki je bilo današnje nenadno srečanje z nogometno reprezentanco Zagreba sportni dogodek prav posebnega pomena," je pisalo v Jutru. "Škoda pač, da je bila ta tekma še v dobi najhujše vročine in je v glavnem tudi to krivo, da se je na igrišču ob Tyrševi cesti zbralo komaj dobrih 500 prijateljev nogometne igre."
Vsekakor nihče ni pričakoval, da se bo tekma razpletla z visoko zmago Ljubljančanov. Vendar se je zgodilo prav to. "Od igralcev Medarića, Lešnika in Hitreca smo pričakovali dokaj več in je v vsem kvintetu zadovoljil samo naš ožji rojak Zemljič," je zagrebške zvezdnike okrcal novinar Jutra. Belo-zeleni Bežigrajčani so namreč purgerje razbili kar s 5:0. V prvem polčasu je mrežo Zagrebčanov dvakrat zatresel Jože Grintal z vzdevkom "Zelenodolski", v drugem delu pa se mu je z dvema zadetkoma na listi strelcev pridružil še Alojzij Jež. "Petarda" v gostujoči mreži je odjeknila v 67. minuti, ko je Grintal z ostrim strelom dosegel še svoj tretji gol.
To je bil sploh prvi poraz zagrebške reprezentance na ljubljanskih tleh in dobra napoved za sodelovanje Ljubljane v hrvaško-slovenski ligi v sezoni 1939/40. Žal se je obrnilo povsem drugače in edini slovenski klub v tej ligi je bil povsem nekonkurenčen in je končal na zadnjem mestu. Tudi v finančnem smislu je bila sezona slaba, saj so za Bežigradom namesto beograjskih velikanov (BSK, Jugoslavija) gostovali provincialni hrvaški klubi, ki niso pritegnili občinstva. Dober začetek in klavrn konec slovensko-hrvaškega zavezništva.
V svetovnem merilu pa je bilo še slabše. Mesec dni po tekmi med SK Ljubljano in reprezentanco ZNP je Nemčija napadla Poljsko in začela se je druga svetovna vojna.