SLO | SRB | ENG

Pogovor

Srđan Kuzmić za Nogomanio o Viborgu, danskem nogometu in prihodnosti: 'Razmišljam že o koraku naprej v karieri'

Miha Zupan 13. februar 2026 0 Komentiraj
Srđan Kuzmić (foto: Posnetek zaslona)
Srđan Kuzmič je v Viborgu že tri leta, v tem obdobju je odrasel in postal zanimiv nogometaš.

Dvaindvajsetletni Ljubljančan Srđan Kuzmić je s prestopom na Dansko ubral nekoliko drugačno pot kot je to v navadi za slovenske nogometaše. Otrok šišenske Ilirije je julija 2023 podpisal za Viborg, kjer se je v dveh letih in pol uspel dodobra uveljaviti. Mladi levi bočni branilec redno igra za danskega prvoligaša in s svojimi predstavami vse bolj opozarja nase.

"Mineva že tretje leto odkar sem na Danskem," pravi. "Počutim se dobro in igram redno, kar je najbolj pomembno. Edino kar me moti je to, da je pozimi zelo, zelo mrzlo in da sem dokaj daleč od doma."

Danska liga je močnejša kot slovenska. Igra se bolj »otoški« nogomet: hiter in fizično zahteven. "Vse je hitrejše in bolj fizično, kar se mi je na začetku tudi poznalo," priznava. "Ampak se hitro navadiš na hitrost, ritem treningov in tekem. Res pa je, da si tukaj kaznovan za vsako napako, ker v danski ligi igra veliko zelo kvalitetnih posameznikov."

Viborg FF iz istoimenskega mesta s približno 43.000 prebivalci v osrednji Jutlandiji je eden najstarejših klubov na Danskem, saj je bil ustanovljen že leta 1896. Pogoji za delo so odlični. "Imamo trening center s šestimi ali sedmimi igrišči," pove Kuzmić. "Treningi so zelo kakovostni, poleg tega pa je Viborg dober klub za razvoj mladih igralcev. Igramo nogomet z veliko posesti ne glede na nasprotnika in smo vsem enakovredni." Poleg tega imajo »de Grønne« vedno evropske ambicije. "Borimo se za Evropo in se ne bojimo, da bi izpadli iz lige."

Danska je po obisku tekem domačega prvenstva svetlobna leta pred Slovenijo. "Povprečno imamo okoli 8000 gledalcev na tekmo," nam razloži Srđan. "Štadion sprejme okoli 10.000 ljudi. Če pa gre za kakšno večjo tekmo, recimo če pridejo Kopenhagen, Brondby ali Midtjylland, pa so tribune polne." Na obisk sicer občasno vplivajo tudi nizke temperature: "Mogoče zdajle, ko je zunaj minus deset, bo nekaj manj ljudi, drugače pa je štadion skoraj vedno poln."

Midtjylland je veliki rival Viborga, njun derbi pa se imenuje Hadets Opgør (Bitka sovraštva). Glede na to, da je bil Midtjylland ustanovljen več kot sto let kasneje kot Viborg, mnogi na Danskem ta obračun vidijo kot dvoboj tradicionalnega in sodobnega (plastičnega) nogometa.

Filozofija trenerja Nickolaija Lunda Kuzmiću izredno ustreza. V napadalnem sistemu 4-3-3 se naš mladi reprezentant odlično znajde: "Lund je poleti postal glavni trener, vendar je bil pred tem v Viborgu kot pomočnik, tako da zelo dobro pozna klub. Njegov sistem mi zelo odgovarja. Čim več se poskušam vključevati v ofenzivni fazi in prispevati k napadalnim akcijam. Mislim, da sem v tem segmentu igre na Danskem najbolj napredoval."

Viborgova glavna konkurenta v boju za uvrstitev v play-off sta trenutno Nordsjælland in Odense. Odločitev bo padla v naslednjih treh krogih, »zeleni« pa trenutno držijo šesto mesto, ki je zadnje, ki pelje v boj za evropska mesta. Nordsjælland ima enako število točk, Odense je točko zadaj. "Kar se tiče proračuna, smo s konkurenti tu nekje, ampak mislim, da smo ekipa, ki lahko v tem trenutku premaga kogarkoli," pojasni Kuzmić. "Kar se tiče play-offa, smo vsi zelo izenačeni, razlike so majhne, tako da bodo ti trije krogi, preden se razdelimo, zelo pomembni in zanimivi."

Srđan Kuzmić pa ni edini Slovenec v Viborgu. Njegov soigralec je tudi Zasavec Žan Zaletel, ki pa je utrpel hudo poškodbo in se postopoma vrača po dolgem okrevanju. "Dobro je imeti v klubu nekoga, ki govori isti jezik in izhaja iz istega okolja," je zadovoljen bočni branilec. "Druživa se vsak dan, na treningu sva vedno skupaj in je zato veliko lažje."

Zaletel je iz Celja prestopil v Viborg julija 2022, leto dni pred Kuzmićem. "V bistvu mi je zelo pomagal na začetku, ker je bila zame to prva izkušnja v tujini, stran od doma," svojega soigralca pohvali Srđan. "Pred letom dni si je na tekmi strgal križno vez, vendar se počasi vrača in sem prepričan, da bo tudi on kmalu začel redno igrati."

Kuzmić razmišlja tudi o prihodnosti, čeprav ga pogodba z danskim klubom veže še za leto in pol. Z odličnimi igrami opozarja nase in kaj kmalu bi se lahko ponudila priložnost za kakšen prestop: "Do naslednjega prestopnega roka je še nekaj mesecev. Vedno imam v mislih tudi to, da bom moral nekega dne drugam. Upam, da bo to večji klub iz kakšne od najboljših evropskih lig, ampak trenutno je moj edini cilj tukaj dobro trenirati, biti vsak dan boljši in čim več igrati. Pa seveda biti zdrav in brez poškodb, kar je najbolj pomembno."

Kako pa Srđan Kuzmić kot otrok Ilirije gleda na to, da je njegov matični klub letos pozimi nepričakovano postal B ekipa Maribora? Zasmeje se in pravi: "Iskreno povedano, ne vem. Malo mi je čudno, da bo 'Maribor B' zdaj igral v Ljubljani. Malo mi je žal tradicionalnega kluba, vendar v bistvu ne vem, kaj se dogaja v ozadju, tako da težko komentiram. Bo pa Ilirija vedno v mojem srcu."

 

KOMENTARJI

0
Ta novica še nima komentarjev.

ODGOVORI NA KOMENTAR

PREKLIČI
OBJAVI

UREDI KOMENTAR

PREKLIČI
Shrani

Zadnji komentarji


4

Trener Inter Miamija po obisku Trumpa in Bele hiše: 'Daleč od nogometnega vzdušja'

Kai
8.3.2026, 0:39
Vsi, ki si jih naštel so sionistični nastavljenci, duševno moteni kot njihovi nadrejeni, težki psihopati. Poglej si ta video, boš izvedel kaj novega: https://www.kla.tv/40569

1

Federico Valverde igra eno najboljših sezon v Realu iz Madrida in postaja talisman Alvara Arbeloe

Kocka_Mraza
7.3.2026, 23:22
HHAHAHAHA, vi ste res pravi cepci. valverde je letos totalen kurac , in vi zarad enega gola potegnete neko bedasto izmišljeno tezo

12

Je to znak krize? Celje poraženo drugič zapored, Aluminij je Mayeuskega dobil na levi nogi

goman
7.3.2026, 23:17
...kot sem že večkrat omenil - Celje je napravil Riera - brez njega bo Celje kmalu povprečen slo ligaš.. Ko se jim je ponujal na NZS so izbrali Cesarja - laiki...

3

Kako klavrna podoba propadle kitajske nogometne revolucije, začenja se nova sezona in devet klubov začenja z minus točkami!

zuti77
7.3.2026, 17:01
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

Poudarjeno

Tri leta sem starejši od Lea Messija. Ko je prišel v Barcelono, je bil zelo tih, zadržan, sramežljiv. Že v prvi sezoni so v klubu videli potencial, hitro so ga prestavili med starejše. Pa saj mu ni mogel nihče vzeti žoge! Jasno je bilo, da bo dober, nihče pa ni mogel vedeti, da bo postal to, kar je postal pozneje. Noro! ...več
Federico Bessone
Reprezentanca je velika želja vsakega igralca. Tudi jaz želim igrati za Slovenijo, najbolj srečen bi bil, če bi dobil vpoklic. Ne morem pa reči, da karkoli pričakujem, moram se truditi in dobro igrati, to tudi počnem. ...več
Tjaš Begić
Ko sem prišel v Dinamo, sem pobiral žoge in s tribune opazoval prvo ekipo. Nisem si mogel predstavljati, da bom nekega dne igral evropske tekme. Zato sem danes še posebej ponosen in hvaležen vsem, ki so verjeli vame, saj vem, koliko dela in odrekanja je bilo potrebnega, da sem prišel do sem. ...več
Sven Šunta o Dinamu

Anketa

Zlatko Zahović od leta 2020 nima več funkcije v slovenskem nogometu. Bi se moralo to spremeniti, če ja, česa naj se loti?

Vseh glasov: 1408
Nogomania.com
Vse ostalo je nepomembno.

Portal www.nogomania.com je eden najbolj obiskanih spletnih portalov s športno vsebino pri nas.

Podaja dnevno sveže vsebine s sveta nogometa in je na spletu prisoten že od leta 2000.