Nostalgija

Spomin na dan, ko je nogometna Slovenija norela: Hagi je umolknil, Rudonja pa se je vpisal v zgodovino

Miha Zupan 10. november 2021 2 Komentiraj
Srečko Katanec je Slovenijo popeljal na evropsko in svetovno prvenstvo. (foto: Getty Images)
Mineva že 20 let od velikega uspeha Slovenije proti Romuniji in uvrstitve na svetovno prvenstvo leta 2002.
Letos mineva natanko 20 let od tistega čarobnega deževnega popoldneva v Bukarešti, ko sta se na povratni tekmi dodatnih kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2002 na štadionu Steaue pred 30.000 gledalci pomerili Slovenija in Romunija. Prvo srečanje v Ljubljani se je končalo z zmago Slovencev z 2:1, ko je odločilni gol z neverjetnim volejem dosegel Milan Osterc.

Selektor romunske reprezentance, legendarni Gheorghe Hagi, je bil kljub porazu mnenja, da se bo njegovo moštvo uvrstilo naprej. "Prepričan sem, da se nam s tako igro, kot smo jo pokazali v Ljubljani, ni treba bati za skupen uspeh," je povedal Maradona s Karpatov.

Romuni na prvi tekmi res niso igrali slabo. Nadigrali so slovensko reprezentanco in si ustvarili nekaj lepih priložnosti. Konec koncev so imeli kvalitetnejše posameznike, ki so igrali v uglednih klubih Zahodne Evrope. Poleg tega je bila Katančeva Slovenija precej oslabljena. Zaradi poškodb so manjkali prvi zvezdnik Zlatko Zahović, steber obrambe Aleksander Knavs in nepredvidljivi dribler Sebastjan Cimirotić.

Toda slovenski selektor Srečko Katanec za razliko od Hagija ni imel za seboj samo velike igralske kariere, bil je dejansko dober trener. Iz solidnih nogometašev, od katerih nekateri sploh niso redno igrali v svojih klubih, je ustvaril homogen kolektiv. Zagovarjal je borbenost, požrtvovalnost in taktično disciplino. Poleg tega se je zavedal, da izključno defenzivna igra nikoli ni dovolj. Njegova Slovenija je vedno iskala gol. Marsikdo se je spraševal, zakaj v reprezentanco vztrajno kliče Milana Osterca in Mladena Rudonjo, dva ofenzivna nogometaša s pomanjkljivo tehniko, ki poleg tega nista dajala veliko golov. Toda prav ta dva igralca sta bila proti Romunom ključna za uspeh.

Tudi igralci, ki so bili odsotni, so živeli z reprezentanco. Cimirotić je pred povratno tekmo povedal: "Seveda bo potrebno za uvrstitev na SP doseči gol. Samo da se bo zatresla romunska mreža. Najbolj pa bi ga privoščil Rudonji. Da, naj ga zabije Rudi."

Romuni so imeli tehnično dovršeno reprezentanco z nekaj izjemnimi posamezniki. Glavni zvezdniki so bili Christian Chivu, Adrian Mutu in Cosmin Contra. Na drugi strani je Katanec računal predvsem na kolektivno igro. V sredo, 14. novembra 2001, ob 18. uri, je na razmočeno igrišče v sistemu 3-5-2 poslal vratarja Marka Simeunovića, obrambni trio Marinko Galić, Muamer Vugdalić in Željko Milinović, bočna nogometaša Džonija Novaka in Sašo Gajserja, marljiva defenzivna vezna Aleša Čeha in Mirana Pavlina, ofenzivnega fantazista Milenka Aćimovića in "delavski" napadalni dvojec Mladen Rudonja/Milan Osterc.

Slabo uro pred tekmo je začel padati dež, vendar je bila zelenica odlično pripravljena, tako da to ni predstavljalo posebne prednosti za tehnično inferiorne Slovence. Romuni so imeli pričakovano pobudo, a si niso ustvarili nič posebnega. Še najbližje golu je bil v prvem polčasu Adrian Ilie, ki pa je iz obetavne situacije žogo z glavo poslal naravnost v Simeunovićevo naročje. Domači gledalci, ki so bili na začetku srečanja zelo glasni, so po pol ure postali že precej nestrpni, saj so vendarle pričakovali lažje delo svoje ekipe, tako da je vse bolj do izraza prišlo glasno navijanje slovenskih navijačev.

Tudi drugi polčas so bolje začeli Romuni. V 55. minuti je Ilie zapravil še eno lepo priložnost. Kazen je sledila minuto kasneje. Džoni Novak je potegnil po levem boku, domači branilci so ga ustavili s prekrškom, žoga pa je vseeno prišla do osamljenega Mladena Rudonje, ki je s hladnokrvnim diagonalnim strelom v levi spodnji kot premagal domačega vratarja Bogdana Lobonta in dosegel svoj prvi (kot se je kasneje izkazalo tudi edini) gol v reprezentančni karieri. "Čevelj, s katerim sem zabil gol, gre nemudoma v vitrino," je po tekmi rekel Turbo Rudi. "Nihče se ga ne bo smel dotakniti."

Veselje je bilo nepopisno. Veselili so se igralci na igrišču, veselili so se gostujoči navijači na štadionu Steaue, veselili so Slovenci pred televizijskimi sprejemniki. Toda idila ni trajala dolgo. Romuni so šli na vse ali nič. V 66. minuti je Cosmin Contra sprožil pravi topovski udarec s kakih tridesetih metrov in Simeunović je bil premagan. Domačini so v zadnje pol ure potrebovali le še gol, da izsilijo podaljške.

Minute so se vlekle kot ure. V 70. minuti bi lahko Novak odločil zmagovalca, a je njegov odličen strel Lobont s skrajnimi napori ubranil. Romuni so pritisnili. Zdelo se je, da se je čas ustavil. V 82. minuti je Chivu z glavo zatresel prečko, le minuto kasneje pa je rezervist Daniel Pancu zgrešil krasno priložnost, ko je žogo poslal za las mimo leve vratnice slovenskega gola. V zadnjih petih minutah je bila Slovenija stisnjena v svoj kazenski prostor. Toda junaško se je branila in dočakala 90. minuto, ko je sodnik označil, da se bo igralo še štiri minute. Neskončno dolge štiri minute. Tik pred koncem je bil dosojen še prosti strel za Romune. Predložek z leve strani, nekdo od Romunov je padel v kazenskem prostoru. Nemški sodnik Hellmut Krug pa je le odmahnil z roko in odpiskal konec tekme.

Delirij. Slovenija se je prvič v zgodovini uvrstila na svetovno prvenstvo v nogometu. Država z dvema milijonoma prebivalcev, v kateri je bil nogomet vedno zaničevan kot "balkanski" šport, je izločila državo s 23 milijoni prebivalcev, v kateri je bil nogomet nacionalna religija. Romuni so se uvrstili na zadnja tri svetovna prvenstva (Italija 1990, ZDA 1994 in Francija 1998) in vselej prišli v naslednji krog. Tistega deževnega novembra pa so naleteli na prepreko, ki je niso mogli preskočiti.

Veliki junak Mladen Rudonja je po tekmi smeje razlagal: "Mile in Jagi sta ga zabila v Ljubljani, torej bi bilo nepošteno od njiju zahtevati, da nas znova rešita. Pajo je naredil svoje v Kijevu, Žele v Beogradu, Knavsa ni bilo, da bi zadel po kakšnem kotu. Zlatka, ki v takšnih trenutkih vselej prevzame odgovornost, tudi ne. In sem ugotovil, da sem jaz na vrsti."

Glavni tvorec slovenske nogometne pravljice, Srečko Katanec, je po tekmi povedal: "Po pravici povedano sem bil pred tekmo res ves čas precej miren. Vedel sem, da moramo v Bukarešti igrati precej boljše in da tudi bomo. Prav tako je bilo jasno, da moramo za uvrstitev na svetovno prvenstvo doseči vsaj en gol. Fantje so vse to naredili in predvsem oni si zaslužijo čestitke za ta velik uspeh."