SLO | SRB
6.12.2022, ob 16:00 | Štadion: Education City Stadium | Gledalcev: 44.667 | Sodnik: Fernando Rapallini (ARG)
Maroko 0:0 Španija
Osmina finala - vsi rezultati

Španska igra neskončnih podaj je znova doživela bridek polom: Maroko je največja senzacija mundiala!

Uredništvo 6. december 2022 10 Komentiraj
Maroko (foto: Getty Images)
Maroko je po izvajanju enajstmetrovk premagal Španijo in postal del elitne druščine najboljših reprezentanc sveta.
Oder je predzadnji tekmi osmine finala svetovnega prvenstva pripadel Maročanom in Špancem ,ki so pred pričetkom tekme razvili posebno rivalstvo, ki je posledica geografske bližine obeh držav in številčne maroške skupnosti, ki živi v Španiji.

Navadili smo se že, da so španske tekme počasne, predvidljive in monotone, tudi tokrat pa ni bilo nič drugače. Španci so žogo skrili tekmecem, a kot že tolikokrat doslej je šlo za posest, ki je bila sama sebi namen.

Maročani so svoje napade izvrševali precej hitreje in bili v takšni igri celo malce bolj konkretni, saj je v 33. minuti z razdalje sprožil Noussair Mazraoui, dve minuti pred koncem polčasa pa je branilec Maroka Nayif Aguerd iz precej ugodnega položaja z glavo meril čez gol. Španci so edino omembe vredno akcijo izpeljali v 26. minuti, ko je Marco Asensio zadel zunanji del mreže.

Luis Enrique med polčasom očitno ni našel besed, ki bi dale kakšen nov zagon španski igri, saj so Španci nadaljevali tam, kjer so končali v prvem polčasu. Strel Danija Olma z leve strani je bil le nenevaren preblisk, s katerim maroški vratar Bono ni imel pretirano težkega dela, že dolgo pred koncem rednega dela srečanja pa je bil moč slutiti, da se bo tekma zavlekla v podaljške.

Španija je bila še naprej v napadu povsem impotentna, tudi menjave pa niso prav nič poživile ritma španske igre. Maročani so zlahka odgovarjali na španske jalove napade in čakali svojo priložnost, ki bi jo skoraj dočakali v 86. minuti, ko je imel rezervist Cheddira na pladnju zadetek za zmago, a je Unai Simon Špancem še uspel rešiti kožo.

Tudi v podaljških je prva velika priložnost pripadla Maročanom, ponovno je dvoboj med Cheddiro in Unaijem Simonom dobil vratar Athletica iz Bilbaa. Tik pred koncem podaljškov so tudi Španci dočakali priložnost, ki se bo še posebej Pablu Sarabii dolgo vrtela v mislih. Sarabia je s težke položaja z desne strani zadel okvir vrat in s tem je po vodi splavala tako rekoč edina zares lepa španska priložnost na tekmi.

Sledile so enajstmetrovke, pri katerih so Španci pogoreli na celi črti. V prvi seriji je Sarabia zadel vratnico, v drugi pa je maroški vratar Bono sijajno ubranil strel Carlosa Solerja. Maroko je svoja strela izkoristil, žarek upanja pa je posvetil v tretji seriji, ko je Unai Simon ubranil strel Benouna. Špance bi v igro lahko vrnil kapetan Sergio Busquets, a je Bono ubranil še en strel, s čimer je o četrtfinalu  odločal igralec, ki je v maroških vrstah celo najbolj povezan s Španijo.

Achraf Hakimi, ki je rojen v Madridu, je uspešno izvedel svoj strel in poskrbel za eksplozijo navdušenja na tribunah.