(foto: Getty Images)
Infrastrukturni problemi so v letošnjem letu, ko vreme resnično ni na strani nogometnih igrišč, preplavili slovenski nogomet. Dogajajo se že stvari, ki pod vprašaj postavljajo regularnost tekem.
V minulem krogu 1. SNL, prvem krogu druge četrtine prvenstva, je Ajdovščina končno gostila prvoligaško srečanje. Če bi bilo vse tako, kot mora biti, bi bila to že peta tekma na ajdovskem štadionu, ker pa slednji ne zadostuje kriterijem NZS, so rdeče-črni doslej prvoligaška srečanja gostili v 30 km oddaljeni Novi Gorici.
No, pravzaprav dve srečanji. V prvi polovici avgusta so v Novi Gorici gostili Koper in Domžale, ko pa bi moral 1. septembra tam gostovati Maribor, je bilo domačinstvo zaradi slabega terena prestavljeno v Ljudski vrt. Ker se stanje terena do konca septembra ni kaj dosti izboljšalo in je bilo treba na novogoriškem štadionu opraviti popravila, je bila tekma z Radomljami nato raje prestavljena na sredino oktobra.
In tako pridemo do tekme z Olimpijo. Po izvirnem razporedu bi morala biti v Novi Gorici, a ker so se dela tam zavlekla, štadion ni bil uporaben. In ker pravila NZS velevajo, da mora prvoligaš, ki ne igra doma, svoje tekme gostiti znotraj svoje medobčinske nogometne zveze, v ajdovskem primeru je to MNZ Nova Gorica, je nenadoma zmanjkalo štadionov. V MNZ Nova Gorica namreč samo goriški Športni park ustreza pogojem NZS.
Obstajala je torej resna nevarnost, da se tekma sploh ne bo mogla odigrati v določenem terminu, še več, da bo kar registrirana z zmago za goste. Da ne bi prišlo do tega, je NZS izjemoma dovolila, da tekmo gosti štadion Primorja v Ajdovščini. V prvih devetih krogih to igrišče ni ustrezalo pogojem in so morali nesrečni Ajdovci igrati na štadionu velikega rivala, menjati domačinstvo in prestavljati tekme, zdaj pa je bilo po sili razmer in ker so druge opcije padle v vodo nenadoma dovolj dobro, da gosti prvoligaški nogomet.
Štadion, ki je bil 22. septembra tako nesprejemljiv za prvoligaški nogomet, da je bila tekma z Radomljami zaradi težav s terenom v Novi Gorici raje prestavljena na kasnejši termin, kot pa da bi se igrala v Ajdovščini, je bil 27. septembra izjemoma sprejemljiv za prvoligaški nogomet. Organizator je seveda moral urediti kar nekaj stvari, zagotoviti pogoje za VAR, TV prenos in podobno.
In tako smo bili v Ajdovščini priča nogometni tekmi, ki je bila odigrana na štadionu, ki ne ustreza pogojem NZS in v vremenskih razmerah, ki ne dovoljujejo normalnega igranja nogometa. Burja je bila namreč tako močna, da je odločilno vplivala na gibanje in let žoge. Celo kote in proste strele je bilo težko izvajati, ker žoga zaradi vetra ni bila pri miru. Nogometaši so se morali znajti, kakor so vedeli in znali, gledalci pa so bili prikrajšani za gledanje kolikor toliko resnega nogometa.
Še en absurden primer smo imeli pred dvema tednoma, ko je bila zaradi kriminalno slabega stanja igrišča na nacionalnem štadionu v Stožicah, tekma med Bravom in Domžalami prestavljena v šišenski Športni park Ljubljana, na kultni ŽAK, ki naj bi bil zaprt zaradi popolne prenove. Štadion, ki naj bi ga v kratkem podrli in ki je "zgodovinsko" zadnjo tekmo gostil 1. avgusta, ko je v okviru kvalifikacij za konferenčno ligo prišel mostarski Zrinjski, je bil nenadoma dovolj dober za tekmo prve lige.
Če je ŽAK uporaben za igranje prvoligaškega nogometa, zakaj potem Bravo svoje tekme že celo sezono gosti v Stožicah, kjer je teren zaradi preobremenjenosti že povsem uničen? Zakaj potem tudi tekma s Celjem, ki je bila odigrana v nemogočih pogojih in je še dodatno prispevala k uničenju travnate površine v Stožicah, ni bila prav tako raje prestavljena v Spodnjo Šiško? ŽAK je bil 15. septembra ustrezen za igranje prvoligaškega nogometa, dva tedna kasneje pa ni več?
Igrišča so v slabem stanju tudi drugod. Na primer na celjski Areni Z'dežele in na koprski Bonifiki, tako da bo do podobnih situacij prihajalo tudi v bodoče. Sploh ko se bo vreme v poznih jesenskih in zimskih mesecih še poslabšalo in bodo pogoji za igranje nogometa še težji. Pred slovenskim nogomet je tako velik izziv - zagotoviti bo treba infrastrukturo, ki bo lahko kljubovala vremenu in težkim pogojem. Na vreme pač ne moremo vplivati, na vse ostalo lahko.