
Marko Šuler (foto: pigac.si)
Tuji investitorji so v slovenskem nogometu že prisotni. Ni pa zakonodaja takšna, da bi privabila tiste z več denarja. Na to opozarja Marko Šuler.
Marko Šuler je v za spletno stran mariborskega kluba podal pojasnilo v zvezi z razmišljanjem o investitorjih v slovenskem nogometu. Športni direktor
Maribora je poudaril, da si v klubu prizadevajo za spremembo okolja, ki bi privabilo vlagatelje. Toda tukaj na na potezi država.
"
Želel sem izpostaviti, da je želja naših klubov in Nogometne zveze Slovenije kot krovne organizacije enotna. S poudarkom, da se skuša narediti največ, kar je mogoče za slovenski šport na ravni države. Veliko bi pomenilo, če bi z morebitno prilagoditvijo zakonodaje poskrbeli, da bi bilo izhodišče za vlagatelje oz. slovensko gospodarstvo bolj prijazno. Da tiste, ki so pripravljeni, ker vemo, da brez njih na dolgi rok ne bo šlo, s skupnimi močmi privabimo k vlaganjem v šport," je dejal Šuler.
Struktura "povprečnega" klubskega proračuna v slovenski ligi je zaskrbljujoča. Največ denarja prinašajo uspehi v Evropi.
"
Trenutno klubi lahko pridemo do tistih največjih sredstev predvsem po zaslugi nagrad, ki jih omogoča Uefa. Ne glede na vmesne poskuse, ki so nenogometni in namenjeni le peščici klubov, Uefa na čelu s predsednikom ne odstopa od svoje poti in se po najboljših močeh trudi z delovanjem v dobrobit nogometa. Nogometa, ki je namenjen vsem, zato podpiramo odločen boj proti superligi. Na državni ravni pa podpiramo prizadevanja, da skušamo za slovenski šport narediti čim več.
Moje mnenje ni imelo kritične presoje, ampak se kot del NK Maribor in slovenskega nogometa zavzemam, da dvignemo zadeve na višjo raven. Da najdemo rešitev in tudi vložke, ki so minimalni ter niso primerljivi z dosežki, približamo uspehom. Več kot desetletje je zgodba podobna ali popolnoma enaka, rezultati so glede na vlaganja vrhunski. Uefa je trenutno edina, ki izdatno hrani klube in razporeja ogromne količine denarja. Znotraj našega kroga pa bi naredili velik korak naprej, če bi uspeli poskrbeti za nek vzorec oz. drugačen sistem financiranja tudi v Sloveniji, kar bi privedlo do tega, da bi bili uspehi bolj pogosti, ne pa prej izjeme, kot se to dogaja zdaj."