Schalke (foto: Getty Images)
Na stabilnost in usodo Schalkeja sta v zadnjih letih močno vplivala dva dogodka, ki sta močno spremenila ves svet.
Schalke 04 iz Gelsenkirchna v Vestfaliji je eden največjih nemških nogometnih klubov z ogromno navijaško bazo in slavno zgodovino. O njegovi veličini priča tudi dejstvo, da je po številu članstva (180.000 članov) šesto največje športno društvo na svetu. Die Knappen so bili sedemkrat državni in petkrat pokalni prvaki, leta 1997 pa so osvojili tudi pokal UEFA, ko so v finalu premagali milanski Inter. V sezoni 2010/11 so prišli vse do polfinala lige prvakov, kjer jih je izločil Manchester United.
V kraljevo modrem dresu je v preteklosti igralo ogromno slovitih imen nemškega in evropskega nogometa, na primer Toni Schumacher, Olaf Thon, Andreas Möller, Kevin Kuranyi, Marc Wilmots, Manuel Neuer, Mesut Özil, Raul, Benedikt Höwedes, Christoph Metzeleder, Leroy Sane, Leon Goretzka, Klaas-Jan Huntelaar, Jefferson Farfan, Ivan Rakitić in konec koncev tudi naš Brane Oblak.
Revierderby z osovraženim lokalnim rivalom dortmundsko Borussio spada med največje svetovne derbije, saj vedno znova razburi strasti obeh navijaških baz in pritegne pozornost celotne nemške in evropske nogometne javnosti. Toda v letošnji sezoni revirskega derbija ne bo na sporedu Bundeslige.
Schalke je namreč v sezoni 2022/23 že drugič v kratkem času izpadel iz nemške elite. V sezoni 2021/22, ko je bil nazadnje v drugi ligi, se je sicer takoj vrnil med prvoligaše, tokrat pa mu ne kaže preveč dobro. V letošnji sezoni se modri krčevito borijo za obstanek v drugoligaški konkurenci in če bi se na koncu zgodilo nepojmljivo – izpad v tretjo ligo – bi to lahko pomenilo tudi propad kluba.
Die Königsblauen so v zadnjem desetletju trošili več kot so zaslužili, primanjkljaj pa so nekako uspevali pokriti z uspehi na igrišču, predvsem z rednim igranjem v ligi prvakov. Zelo pomembna za finančno stabilnost kluba je bila tudi sponzorska pogodba z ruskim energetskim gigantom Gazpromom, ki so jo podaljšali leta 2021 in je bila vredna okoli 150 milijonov evrov.
Prvi večji finančni udarec za Schalke je bila zdravstvena kriza zaradi pandemije covid-19 v obdobju 2020-21, saj je bil prihodek od tekem pomemben kos finančne pogače. Veltins-Arena sprejme več kot 62.000 gledalcev in je vedno nabito polna. Nemški štadioni so med pandemijo ostali zaprti dlje časa kot ponekod drugod v Evropi, zmanjšali pa so se tudi prihodki od televizijskih pravic.
Te težave so seveda prizadele vse nemške klube, toda ko so se v letu 2022 ostali klubi začeli finančno pobirati, je za Schalke sledil nov udarec. 24. februarja 2022 se je začela ruska invazija na Ukrajino, na katero se je Evropa odzvala s sankcijami. Vsakršno sodelovanje z ruskimi podjetji je bilo prepovedano. Schalke je bil prisiljen odstopiti od pogodbe z Gazpromom, ene najbolj donosnih sponzorskih pogodb v nemškem nogometu, zaradi česar se je znašel v ogromnih finančnih težavah.
Takrat se mu je sicer uspelo vrniti v Bundesligo, kjer pa se ni uspel obdržati in trenutna realnost je boj za drugoligaško preživetje. In obenem preživetje kluba. Kajti če klub izpade v tretjo ligo, tam ne bo mogel igrati. Licenca za nastopanje v drugi ligi namreč dovoljuje precej visoke dolgove, za tretjo ligo pa so te številke precej manjše in Schalke s trenutnimi dolgovi (165 milijonov evrov) licence za tretjo ligo ne more dobiti. Izpad iz druge lige bi tako pomenil sestop v amatersko četrto ali celo peto ligo ali pa kolaps kluba in ustanovitev nove pravne entitete.
4. maja 2024 bo Schalke 04 praznoval svoj 120 rojstni dan. Če si ne zagotovi obstanka v drugi ligi, bi bil lahko to tudi zadnji rojstni dan kluba v tej obliki. V soboto so Die Knappen izgubili s 3:0 proti Magdeburgu in se trenutno nahajajo na 14. mestu v Bundesligi 2, le štiri točke nad mesti, ki vodijo v tretji rang. Je to najpomembnejša sezona v zgodovini kluba?