
Papež Frančišek (foto: Twitter)
Papež Frančišek je bil poleg vsega tudi Argentinec, s čimer mu je bila v zibelko položena tudi ljubezen in strast do nogometa.
Svet se je v velikonočni ponedeljek prebudil z žalostno novico o smrti Papeža Frančiška, poglavarja rimskokatoliške cerkve, ki je danes umrl v 89. letu starosti.
Papež je bil spoštovan in priljubljen verski voditelj, bil pa je tudi Argentinec, kar skoraj samoumevno pomeni, da je bil poleg vsega tudi velik zaljubljenec v nogomet.
Papež, ki se je leta 1936 v Buenos Airesu rodil kot Jorge Mario Bergoglio, je bil strasten navijač San Lorenza, ljubezen do tega kluba, ki sodi med velikana argentinskega nogometa, pa je prevzel od svojega očeta. Ta je, mimogrede, igral košarko v istoimenskem klubu, Jorgeja Maria pa je pogosto peljal na nogometne tekme.
Papež je bil od mladih let član San Lorenza, vse do smrti pa je imel tudi člansko izkaznico, s čimer je kot ena najbolj prepoznavnih oseb na planetu pomagal tudi pri mednarodni prepoznavnosti kluba, v katerem dandanes eno glavnih vlog igra slovenski napadalec Andres Vombergar.
Klub mu je leta 2013 javno čestital, ko je bil izvoljen za Papeža, delegacija San Lorenza pa ga je tudi obiskala v Vatikanu in mu poklonila klubski dres z njegovim imenom.
Ljudje iz njegovega najožjega kroga poročajo, da je Papež pogosto spraševal o tem, kako gre njegovemu klubu in da je San Lorenzu kot navijač ostal veren vse do svojih zadnjih dni – eno od anekdot pravi, da so člani švicarske garde dostikrat Papežu na mizi pustili podatke o rezultatih San Lorenza in lestvici argentinskega prvenstva.,
Še bolj zanimivo anekdoto je razkril Alfio Basile, nekdanji selektor Argentine, ki je leta opravljal vlogo trenerja San Lorenza. Tedaj je pred eni od tekem pomočnika zaprosil, naj duhovnika, ki je prišel igralcem zaželet srečo pred tekmo, pospremi iz slačilnice, saj je želel, da so igralci v celoti osredotočeni na tekmo.
Lahko ste uganili, da je bil duhovnik, ki je moral zapustiti slačilnico, nihče drug kot Bergoglio. Pomočnik je čez leta, ob Bergogliovi izvolitvi, Basileja vprašal, če ve, kdo je bil duhovnik, ki ga je pospremil iz slačilnice.
"To je bil Bergoglio, jaz sem bil tisti, ki je Papeža poslal ven iz slačilnice!" se je dogodka z nasmeškom spominjal Basile.
Tudi Papež je moral odgovoriti na vprašanje: Messi ali Maradona?
Papeža so nekoč vprašali, kdo je največji nogometaš vseh časov in izbor zgostili na dva Argentinca, Diega Maradono in Lionela Messija. Papež je odgovoril takole.
'Dodal bi še tretjega, Peleja. Vse tri sem spremljal in vsi so bili sijajni. Vsak je imel neko posebnost. Messi je trenutno zelo dober, Maradona ni uspel kot človek, žal mu je spodrsnilo in ljudje okoli njega mu niso pomagali. Njegovo življenje se ni končalo dobro, spoznal pa sem ga kmalu zatem, ko sem postal papež. Prišel me je pozdravit."
"Messi je zelo korekten in džentleman, največji džentleman med vsemi tremi pa je Pele. On je človek velikega srca. Govoril sem z njim, skupaj sva sedela na letalo za Buenos Aires. On je velik in ljudski človek," je povedal Papež.
Zakaj se San Lorenzo imenuje San Lorenzo?
San Lorenzo je klub, ki je bil Papežu Frančišku najbrž blizu tudi zaradi svojih zametkov, saj ga je leta 1908 ustanovil duhovnik po imenu Lorenzo Massa, ki je klub ustanovil zato, da bi imeli otroci iz siromašnih četrti prostor, kjer bi lahko mirno igrali nogomet, v San Lorenzu pa so lahko trenirali le pod pogojem, če so se vsako nedeljo udeležili maš.
Vodilni odbor kluba je ob ustanoviti predlagal, da klub nosi ime po svojemu ustanovitelju, kar pa je oče Massa zavrnil, ker je menil, da bi bilo to preveč prevzetno. Kasneje se je le strinjal s tem imenom, vendar ne v povezavi z njim, temveč po Svetem Lovrencu (San Lorenzo v španskem jeziku –op.a) in bitki za San Lorenzo, ki velja za eno najpomembnejših bitk za argentinsko neodvisnost.