Nostalgija

O prvi tekmi na bežigrajskem stadionu, na katerem je bil opeharjen Stanko Bloudek

Miha Zupan 9. junij 2021 1 Komentiraj
Bežigrajski stadion ima v slovenski nogometni zgodovini kultno mesto. (foto: /)
Na stadionu za Bežigradom se je nogomet začel igrati v tridesetih letih. Stadion je projektiral Jože Plečnik, pomembna dela pa je opravil Stanko Bloudek, ki pa nikoli ni prejel plačila za svoje delo.
Katoliška telovadna organizacija Orel je leta 1923 za potrebe velikega katoliškega shoda, združenega s telovadnim nastopom, začela v opuščeni gramoznici ob Dunajski cesti, ki je bila v lasti Reda tevtonskih vitezov bolnišnice svete Marije Jeruzalemske, urejati brežine in teren. Z lokacijo so bili zelo zadovoljni, zato so slovitemu arhitektu Jožetu Plečniku zaupali projektno zasnovo, ki jo je dokončal še istega leta.

Poleti 1925 so pod vodstvom inženirja Antona Suhadolca začeli z gradbenimi deli. Postavili so ograjo na južni, severni in deloma zahodni strani. Naslednjega leta je bila v celoti dokončana zahodna stranica s stebriščem ob Dunajski cesti. Leta 1928 je bil dokončan vhod na Vodovodni cesti, nato pa je zaradi pomanjkanja denarja sledil premor.

Leta 1934, ko je Ilirija potrebovala novo igrišče, so bivši Orli (ki jih je nov jugoslovanski rojalistični režim prepovedal) naivnega inženirja Stanka Bloudka prelisičili, da je brez podpisane pogodbe opravil nekaj pomembnih del na štadionu v prepričanju, da bo njegov klub lahko tam igral na dolgi rok.

Čeprav je bilo domovanje Ilirije na štadionu za Bežigradom kratko, je vseeno na njem odigrala nekaj nogometnih tekem, prvo že 3. junija 1934. V goste je prišel mariborski Železničar, ki se je z Ilirijo boril za prvo mesto v podzvezni ligi.

"Ljubljansko občinstvo naj dokaže, da zna ceniti trud in napor svojih Ilirijanov," so z zanosom zapisali v Jutru. "Zato naj prihiti v velikem številu na Stadion in naj s temperamentom podpre igralce v tem velikem boju. Ta dan pa se nam prvič odpre tudi veliki Stadion, ki nudi novo urejen impozantno sliko požrtvovalnega sportnega dela, ki je zgovoren dokaz, česa so zmožne marljive sportne roke, ko so zgradile eno največjih sportnih igrišč v državi. Tudi v tem pogledu prednjači Ljubljana, tudi v tem pogledu moramo čestitati Iliriji in vsem onim, katerih zasluga je pridobitev tega novega sportnega žarišča."

Kako pomembna je bila tekma za oba kluba, kažejo tudi zakulisne igre pri delegiranju sodnikov. Ilirija je dosegla, da je bil delegiran Ljubljančan Dolinar (bivši član kluba), Štajerci pa so izposlovali zagrebškega sodnika Mlinarića. Na koncu je sodil tretji sodnik, Zagrebčan Rosenfeld. "Imenovanje dveh sodnikov za isto tekmo gre predvsem na škodo prestiža najvišjega sodniškega foruma, seveda pa meče tudi čudno luč na razmerje med posameznimi člani LNP," so potožili v Jutru.

Na štadionu se je zbralo kakih 1500 gledalcev, med katerimi je bilo tudi nekaj gostujočih navijačev. "Zanimanje za odločilno srečanje med rivaloma za prvo mesto v podsaveznem prvenstvu je bilo za naše prilike veliko," so zapisali v Jutru. "Poleg tega je seveda vlekla tudi prva prireditev na novem igrišču na Stadionu, tako je prišlo na tekmo okoli 1500 ljudi, ki so se v ogromnih dimenzijah igrišča kar zgubili. Samo igrišče kaže že obrise bodoče sportne velenaprave in je za ljubljanski sport brez dvoma sijajna pridobitev."

Tekma je bila živčna in temperamentna, saj je bilo veliko na kocki. Prvi gol v zgodovini bežigrajskega štadiona je že v 3. minuti dosegel Mariborčan Roman Eferl, ki je pobegnil po desnem krilu in premagal vratarja Ilirije Živanovića. Že v naslednji minuti je za Ljubljančane izenačil Jug. Ilirija je bila v prvih dvajsetih minutah boljši nasprotnik, nato pa so "ajzenponarji" vzpostavili ravnotežje in v zadnjih desetih minutah dosegli še dva gola.

Ko je na začetku drugega polčasa Pavlin iz protinapada povišal že na 1:4, se je zdelo, da so Ljubljančani v izgubljenem položaju. Toda zeleno-beli niso vrgli puške v koruzo. Še naprej so silovito napadali in v 58. minuti je Doberlet znižal. Železničar se ni želel preveč potegniti v obrambo, kar ga je na koncu drago stalo, saj je Ilirija uspela doseči še dva gola. Izenačujočega je trinajst minut pred koncem tekme spet dosegel Doberlet.

Zgodovinska prva tekma na Plečnikovem štadionu se je tako končala s precej nenavadnim rezultatom 4:4. To je na koncu bolj ustrezalo Iliriji, ki je imela dve odigrani tekmi manj. Obe je dobila in z dvema točkama prednosti zasedla prvo mesto v podzvezni ligi ter si zagotovila nastop v državnem prvenstvu za naslednjo sezono.

Ilirija je na bežigrajskem štadionu domovala samo do septembra 1934. Ko pa so člani katoliške Ljudske stranke od liberalca Bloudka zahtevali, da klub postane "orodje" klerikalne politike, je izvršni odbor Ilirije zavrnil to možnost in sodelovanja je bilo konec. Ker ni imel pogodbe, Stanko Bloudek za svoje delo na štadionu ni dobil nikakršnega plačila.

Nogomet na bežigrajskem štadionu pa se je začel ponovno igrati šele po drugi svetovni vojni.