
(foto: /)
V Kopru so nekoč organizirali močne pripravljalne turnirje med zimsko pavzo. Posebej zanimiv je bil tisti iz leta 2000.
Turnir v
Kopru je bil nekoč najbolj prestižen in priljubljen prijateljski turnir v času zimskih priprav. Obalni nogometni delavci so ga prvič organizirali že v začetku osemdesetih, na začetku "koprske nogometne pravljice", ki je svoj vrhunec dosegla leta 1985, ko je bil Koper edini slovenski predstavnik v zveznem tekmovanju.
Na turnirju so v vseh teh desetletjih sodelovali mnogi ugledni slovenski, jugoslovanski in tuji klubi, najbolj zvezdniško zasedbo pa je imel turnir februarja 2000, ko so se ga poleg domačega drugoligaša udeležili beograjska
Crvena zvezda, graški
Sturm in
Rijeka. Za Zvezdo je takrat igral tudi
Mile Aćimović, v dresu avstrijskega prvoligaša pa je nastopal
Darko Milanič.
Zanimiva je bila tudi trenerska zasedba. Koprčane je vodil Branko Zupan, Rečane Nenad Gračan, Beograjčane Slavoljub Muslin, Gradčane pa legendarni Ivica Osim, ki je črno-bele iz avstrijske Štajerske v tistem obdobju kar trikrat popeljal v elitno ligo prvakov. V tej ugledni konkurenci Primorcem nihče ni pripisoval nobenih resnih možnosti.
Še posebej, ko je žreb določil, da se morajo rumeno-modri v polfinalu pomeriti z bivšimi evropskimi in svetovnimi prvaki iz Beograda. Spektakularna tekma je na dotrajane tribune
Bonifike privabila 4000 gledalcev, ki pa so bili zelo razočarani nad dejstvom, da Mile Aćimović ni nastopil. Muslin je dal prednost določenim rezervistom, kar pa se mu je maščevalo. Od danes znanih imen sta v dresu Zvezde nastopila kontroverzni Nenad Lalatović in Ivan Vukomanović.
Začelo se je po pričakovanjih. Zvezda je dominirala in v 21. minuti povedla in zdelo se je, da se bo zlahka sprehodila v finale. Toda Zupanovi varovanci, med katerimi so bili tudi Ermin Hasić, Andrej Poljšak, Amir Ružnić, Igor Benedejčič, Alfred Jermaniš in Saša Jakomin, so v nadaljevanju zaigrali kot prerojeni in v drugem polčasu z goloma Davorja Klarice in Jakomina preobrnili rezultat.
"
Priložnost sem dal nekaterim rezervistom, ki so doslej menili, da so neupravičeno zapostavljeni, sedaj pa so dobili dober dokaz, zakaj ne igrajo in predvsem, zakaj bo tudi v bodoče tako," je bil po tekmi piker Slavoljub Muslin.
V drugem polfinalu je Osimov Sturm šele po izvajanju enajstmetrovk izločil Rečane. Takratni slovenski reprezentant Darko Milanič je odigral celo tekmo in bil med najboljšimi na igrišču. Rijeka, ki je imela glasno podporo svoje navijaške skupine Armada, je tudi tekmo za tretje mesto proti Zvezdi izgubila po strelih z bele točke. Na tem srečanju je Aćimović vendarle nastopil.
Tudi
finale Koper-Sturm je privabilo 4000 gledalcev. Milanić sicer ni zaigral, a so bili Avstrijci vseeno izraziti favoriti. Toda kljub premoči, si na začetku niso uspeli ustvariti nobene priložnosti. Koprčani pa so bili nevarni iz protinapadov. Po enem od teh so dobili v 22. minuti prosti strel, ki ga je lepo izkoristil
Igor Benedejčič. Devet minut pred koncem polčasa pa so po podaji Ružnića in golu Jakomina svojo prednost senzacionalno še podvojili. Ko je takoj na začetku drugega dela Klarica povišal na 3:0, je bil zmagovalec odločen. Toda Gradčani se niso predali. Svoj evropski pedigre so potrdili z dvema goloma, izenačenja pa jim vseeno ni uspelo doseči in slovenski drugoligaš se je povsem nenadejano veselil prestižne zmage v močni mednarodni konkurenci.
Strokovna komisija v sestavi Karlo Emeršič (predsednik MNZ Koper), Igor Ukota (član UO NK Koper), novinar Borut Knafelc in trener mladinske ekipe Kopra Vlado Badžim je za najboljšega igralca turnirja pričakovano izbrala domačega junaka
Sašo Jakomina, za najboljšega vratarja pa
Ermina Hasića.
Koprčani so dobro formo s turnirja prenesli tudi v nadaljevanje drugoligaškega prvenstva, saj so sezono 1999/2000 končali na prvem mestu in se vrnili v prvo slovensko ligo. Na najvišjem nivoju so nato neprekinjeno igrali do usodnega leta 2017, ko so zaradi finančnih mahinacij svojih funkcionarjev "odleteli" v četrto ligo. Po ekspresnem povratku so danes spet stabilen prvoligaš.
Crvena zvezda je v sezoni 1999/2000 osvojila naslov jugoslovanskega prvaka, Sturm je osvojil drugo mesto v avstrijski Bundesligi, Rijeka pa je bila četrta v HNL, kar samo potrjuje, kako močna je bila zasedba na 17. koprskem turnirju v začetku februarja 2000.