Konec je, Slovenija je zapravila realne možnosti za Euro

Uredništvo 13. oktober 2019 35 Komentiraj
Slovenija je praktično ostala brez možnosti za Euro. (foto: pigac.si)
Tekme za biti ali ne biti Slovenija ni uspela dobiti. V praktično nobenem trenutku ni bila blizu uspehu, razlika v kakovosti med Slovenijo in Avstrijo je bila prevelika. Za Euro zdaj igra le še teorija.
Kvalifikacije za Euro 2020:

SLOVENIJA 0:1 AVSTRIJA
Posch 21.

Stadion: Stožice. Gledalcev: 15.108. Sodnik: Cuneyt Cakir (TUR). Rumeni kartoni: Struna, Bezjak, Ulmer. Hinteregger. Rdeči karton: Popović.

Slovenija: Oblak, Balkovec, Struna, Krhin (od 78. Popović), Iličić, Kurtić, Šporar, Bezjak (od 61. Zajc), Mevlja, Stojanović, Verbič (od 69. Berić). Selektor: Matjaž Kek

Avstrija: Stankovic, Ulmer, Dragović, Hinteregger, Posch, Ilsanker, Sabitzer, Gregoritsch (od 83. Onisiwo), Baumgartlinger, Laimer, Lazaro (od 88. Trimmel). Selektor: Franco Foda

Polne Stožice so začetek tekme pospremile v bučnem navijaškem vzdušju, kakršnega nismo vajeni. Slovenska tekma je tekmo začela energično, z izraženo željo in borbenostjo na visokih obratih. Po pritisku Slovenije so Avstrijci postajali vse bolj nevarni in v 13. minuti se je že izkazal Jan Oblak s sijajno reakcijo, ko je Lazaro podal Gregoritschu, ki je z nekaj metrov zapravil res lepo priložnost. Slovenija je imela vse več težav, Avstrijci so prihajali pred slovenski kazenski prostor in iskali priložnost ob ne najbolj zanesljivi slovenski obrambi. Vse bolj se je kazala razlika v kakovosti med reprezentancama. V 21. minuti, po pritisku Avstrije, pa gol. Po podaji iz kota Valentina Lazara je zadel Stefan Posch

V 26. minuti je bilo spet nevarno pred golom Slovenije, potem ko so Avstrijci pred naš kazenski prostor prišli z dolgo diagonalo Lazaru. Laimar je bil pred Oblakom, se je srečno končalo. Prvi slovenski strel smo videli v 29. minuti, z razdalje je udaril Kurtić, a Stanković ni imel težav. Slovenija po zaostanku ni znala reagirati, ujela se je v raztrgano igro, s katero niti slučajno ni bila nevarna za nasprotni gol. V 35. minuti je Iličić kar trikrat zapored izvajal kot, v tretjem poizkusu je praktično cel stadion videl roko enega od avstrijskih igralcev, a turški sodnik Cakir ni reagiral. V 36. minuti smo videli grd, grob prekršek Ulmerja nad Bezjakom, ki se je zvijal od bolečin, Stožice pa so glasno žvižgale. Cakirjev kriterij sojenja danes je preprosto pripeljal do takšne situacije. Avstrijci so lahkotno prihajali do priložnosti, nekaj podaj in takoj prostor za strel. Po še eni akciji Lazara je v 43. minuti Gregoritsch zapravil situacijo, ki je obetala precej več. Slovenija na drugi strani ni pokazala veliko, nevarnih žog ni bilo, strelov ni bilo. Josip Iličić je bil daleč najbolj varovan človek na stadionu. Kljub temu je v 45. minuti z žogo z desne strani oplazil prečko.
Slovenija Avstrija, Andraž Šporar

Hitro so gostje zapretili v drugem polčasu, Sabitzer je osvojil žogo ob napaki Slovenije, podal do Laimerja, ki je meril mimo gola. Slovenija v prvih desetih minutah drugega polčasa ni kazala znakov prebujenja, Avstrija je namreč brez težav kontrolirala potek tekme. Matjaž Kek je prvič menjal v 61. minuti, Romana Bezjaka je zamenjal Miha Zajc. Jan Oblak je bil v 62. minuti spet na preizkušnji, streljal je Sabitzer, Oblak je odbil v kot. Slovenski poizkus smo dočakali šele v 65. minuti, diagonalno iz obrata je poizkusil Kurtić, a je žoga po odbitku gostov pristala v kotu. Kekov drugi poizkus s klopi je bil Robert Berić, ki je zamenjal nevidnega Benjamina Verbiča.

Slovenija je danes znova dokazovala, da ni ekipa, ki je sposobna loviti rezultat in obračati tekme, sploh proti tako kakovostnemu nasprotniku. Denis Popović je bil v Kekovih očeh tretji poizkus obrata poteka tekme, A ni šlo. Slovenija ni znala stisniti nasprotnikov, ni pošiljala žog v njihov kazenski prostor, temveč se je po že videnem vzorcu nerodno zaletavala v Avstrijce, ki so situacije reševali brez večjih težav. Josip Iličić je bil edino slovensko upanje na karkoli, a njegov strel v 87. minuti je bil preslab za Stankovića. V 89. minuti je Denis Popović prejel rdeči karton, ker je Cakir ocenil, da je s komolcem udaril enega od avstrijskih igralcev. To je bolj ali manj že pomenilo dokončen konec upov za Slovenijo.