Nostalgija

Ko so se polagali temelji za uspeh Slovenije s Srečkom Katancem

Miha Zupan 24. november 2021 0 Komentiraj
(foto: /)
Slovenija je Hrvaško malokrat premagala v nogometu. Mlada reprezentanca je to storila prej kot članska, in sicer leta 1995.
Na članski reprezentančni ravni Slovenija ni premagala južnih sosedov Hrvatov vse do začetka pravkar končanih kvalifikacij za svetovni prvenstvo v Katarju, ko so v Stožicah padli Dalićevi svetovni vice-prvaki. Za zgodovinsko zmago je potrebovala kar 30 let. Na ravni reprezentanc od 21 let pa so Slovenci že davnega leta 1995 povsem deklasirali svoje hrvaške vrstnike.

Takrat sta obe reprezentanci U21 prvič sodelovali v kvalifikacijah za mladinsko evropsko prvenstvo v Španiji in v nasprotju z nogometno tradicijo, so bili slovenski fantje povsem enakovredni hrvaškim. Pred zadnjim krogom sta bili moštvi poravnani na sedemnajstih točkah in brez možnosti na uvrstitev na EP, saj sta imeli Ukrajina in Italija na prvih dveh mestih preveliko prednost. Šlo je za neposreden obračun za tretje mesto, ki pa je bil predvsem prestižnega pomena.

Na Skalni kleti v Celju se je 14. novembra 1995 zbralo skromnih 400 gledalcev, med katerimi je bilo tudi veliko uglednih gostov. Hrvaško stran so med drugim zastopali Tomislav Ivić, Ivica Osim, Otto Barić in Velimir Zajec, slovensko pa Branko Elsner in Rudi Zavrl.

Selektor slovenske reprezentance U21 je bil Velenjčan Drago Kostanjšek, ki je imel na izbiro res lepo število kvalitetnih nogometašev. V golu je bil Dino Lalić, v obrambi Sašo Lukić, Spasoje Bulajić, Aleksander Knavs in Robert Cugmas, v vezni liniji Danijel Brezič, Amir Karić, Dejan Kečan in Simon Sešlar, v napadu pa Sebastjan Cimirotić in Ermin Šiljak, ki sta ju v drugem polčasu zamenjala Milan Osterc in Zoran Pavlović.

Na drugi strani Hrvati niso imeli preveč močne generacije. Od igralcev, ki si kasneje ustvarili ime v tujini, velja omeniti branilca Borisa Živkovića (Leverkusen, Portsmouth, Stuttgart, Köln), branilca Maria Tokića (GAK, Austria, Rapid), ofenzivnega vezista Davorja Vugrinca (Trabzonspor, Lecce, Atalanta, Catania), ofenzivnega vezista Silvia Marića (Newcastle, Porto, Panathinaikos) in napadalca Veldina Karića (Torino, Lugano).

Po začetnem otipavanju in nekaj priložnostih na obeh straneh, je v 23. minuti Slovenija povedla. Po strelu Šiljaka, ki ga je hrvaški vratar le odbil, je odbitek v mrežo pospravil otrok Slovana Dejan Kečan. Toda že tri minute kasneje je po napaki Saša Lukića elegantni Silvio Marić lepo podal dolgolasemu hrustu Veldinu Kariću, ki je izenačil na 1:1. Tik pred koncem prvega polčasa je Sebastjan Cimirotić kakih trideset metrov od hrvaškega gola ukradel žogo in silovito streljal. Žoga se je odbila od prečke, a točno na noge prisebnemu Šiškarju Erminu Šiljaku, ki je poskrbel za novo vodstvo mladih Slovencev.

Drugi polčas se je začel z novim izenačenjem. Veldin Karić in Silvio Marić sta kombinirala pred slovenskim golom in slednji je z lepim strelom zadel za 2:2. Slovenija se je na izenačenje odzvala z agresivno igro in pritiskom po celem terenu. Blestel je predvsem Cimirotić, ki takrat v Olimpiji ni dobival prave priložnosti. V 73. minuti je začel akcijo, po kateri je Amir Karić zaposlil Šiljaka, ki je spet popeljal domače v vodstvo. Piko na i je po krasni podaji Cimirotića na drugo vratnico z glavo postavil Celjan Simon Sešlar.

"Odlikuje jih nemška disciplina, potrebujejo le še malo več agresivnosti in odgovornosti v igri," je mlade Slovence po tekmi pohvalil legendarni Ivica Osim. Tudi prav tako legendarni Tomislav Ivić ni skoparil s komplimenti: "Slovenija je celo tekmo igrala odgovorno in vseskozi držala visok ritem igre. V njihovih vrstah ni velikih zvezd, vendar ekipa kot celota ve, kaj hoče. Čestitam Sloveniji za lepo zmago, pred to generacijo je še lepa prihodnost."

Od igralcev, ki so tistega hladnega novembrskega dne premagali Hrvate, jih je kar sedem kasneje igralo pomembno vlogo v "slovenski nogometni pravljici" med leti 1998-2002 pod vodstvom Srečka Katanca: Bulajić, Knavs, Karić, Cimirotić, Šiljak, Osterc in Pavlović.