Ko se je slovenska liga skrčila na 10 klubov: Drama v Šiški in želja, da bi v 1. SNL igral vsaj en obalni klub

Miha Zupan 9. september 2021 1 Komentiraj
(foto: Nogomania)
Ko se je slovenska liga skrčila na deset klubov, je potekal hud boj za zadnji mesti, ki sta še vodili v novo ligo.
Sezona 1994/95 je bila prelomna za slovenski nogomet. Po postopnem zmanjševanju števila prvoligašev iz začetnih 21 v sezoni 1991/92 na 16 v sezoni 1994/95, je prišel čas za velik rez - ligo z desetimi klubi. Tako drastično zmanjšanje števila klubov je seveda pomenilo dramatičen boj za obstanek. NZS je določila, da se bo prvih osem klubov avtomatično uvrstilo v elitno deseterico, zadnja dva bosta avtomatično izpadla v drugo ligo, šest klubov, razvrščenih od devetega do štirinajstega mesta, pa bo skupaj z najboljšima drugoligašema igralo dodatne kvalifikacije.

Prvih sedem mest so dokaj zanesljivo zasedli prvak Olimpija, Maribor, Gorica, Mura, Beltinci, Publikum in velenjski Rudar, za osmo mesto pa se je vnela huda bitka med ajdovskim Primorjem, ljubljanskim Železničarjem in prevaljskim Korotanom. Usoda je hotela, da sta se v zadnjem, 30. krogu, ki je bil na sporedu 31. maja 1995, na štadionu v Spodnji Šiški med seboj pomerila neposredna tekmeca Železničar in Korotan, Primorje pa je gostovalo pri svojem severnoprimorskem rivalu v Novi Gorici.

Ajdovci so bili na osmem mestu z 32 točkami, Šiškarji in Korošci pa so imeli dve točki manj in bi v primeru poraza rdeče-črnih proti HiT Gorici z zmago skočili na zadnje mesto, ki je še zagotavljalo neposreden obstanek v prvi ligi.

Ljubljančani so imeli solidno zasedbo, ki jo je vodil legendarni Nedeljko Gugolj. V vratih je bil Novomeščan Ivica Pavić, obrambi je poveljeval oče aktualnega slovenskega reprezentanta Andraža Šporarja, Miha Šporar, vse niti igre je na sredini terena povezoval kasnejši slovenski selektor Slaviša Stojanović, za gole pa sta skrbela veteran Jože Prelogar in kapetan Primož Gliha.

Tudi Korošci so imeli kar nekaj zelo dobrih nogometašev v svojih vrstah. Na golu je stal Ljubljančan Peter Koželj, v obrambi sta bila ključna brata Tomaž in Andrej Vršič, vezi sta pomembno vlogo igrala Simon Dvoršak in Matej Vidović, v napadu pa Albanec Sami Dobreva in "koroški Maradona" Samo Vidović.

Na tribuni šišenskega štadiona se je (kljub za tiste čase visoki ceni vstopnic - 1500 tolarjev) zbralo kakih 800 gledalcev, med katerimi so prevladovali bučni koroški navijači. V prvem polčasu so bili Korošci boljši nasprotnik. Peter Šumnik je zadel prečko, strel Sama Vidovića pa je z golove črte odbil Boris Sirk. Na tribunah pa so gledalci in vodstvi obeh moštev prek mobitelov in radijskih sprejemnikov poslušali, kaj se dogaja v Novi Gorici.

V drugem polčasu je Miha Kebe v 63. minuti po podaji Martina Jeraja popeljal Šiškarje v vodstvo in ker je bil rezultat v tistem trenutku v goriškem športnem parku 2:1 za domače, so bili ljubljanski modri na pragu tega, da zadržijo prvoligaški status brez dodatnih kvalifikacij. Toda v 66. minuti je gostujoči trener Jovičević namesto Mateja Vidovića v igro poslal Tihomirja Gibičarja, ki se mu je deset minut pred koncem tekme za zaupanje oddolžil z izenačujočim golom.

Neodločen rezultat ni koristil nobeni od ekip. Ker je v Novi Gorici Novica Nikčević povišal vodstvo domačih na 3:1, je bilo jasno, da kdorkoli dobi tekmo v Šiški, bo osvojil tako želeno osmo mesto. Na koncu je to v zelo dramatičnem slogu uspelo Korošcem. Albanski napadalec Sami Dobreva je v zadnji minuti tekme potisnil žogo mimo Ivice Pavića in poskrbel za eksplozijo navdušenja med gostujočimi navijači na dotrajani šišenski tribuni.

Razočarani domači trener Nedeljko Gugolj je samo skomignil z rameni: "Od filozofiranja se v nogometu ne da živeti, zato naši nasprotniki odnašajo točke iz Šiške."

V dodatnih kvalifikacijah je nato Primorju vseeno uspelo zadržati prvoligaški status, Šiškarji pa so zaradi zarote NZS, ki se je na vse kriplje potrudila, da bi v prvi ligi igral vsaj en obalni klub, na koncu izpadli na račun povsem obubožane in nekonkurenčne Izole. S tem, ko je NZS v zakulisju pomagala Izoli, je slovenskemu nogometu dejansko naredila medvedjo uslugo, saj so bili Primorci v zgodovinski prvi sezoni "lige 10" samo kanta za nabijanje, po koncu sezone pa so bankrotirali.

Korotan je naslednjih sedem let kar uspešno igral v prvoligaški konkurenci, v sezoni 2002/03 pa jih je doletela podobna usoda kot Izolo.