
(foto: /)
Mariborski Rapid je bil pred drugi svetovno vojno na območju današnje Slovenije pomemben klub.
Splitski Hajduk je eden največjih klubov na področju bivše Jugoslavije in se ponaša z dolgo in bogato zgodovino. Poseben sloves je imel že pred drugo svetovno vojno, ko je bil edini klub izven dveh največjih nogometnih centrov (Zagreba in Beograda), ki se je bil sposoben boriti za naslov prvaka v Kraljevini SHS. Čeprav je bil ustanovljen že leta 1911, pa je potreboval kar desetletje, da se je prvič pomeril s kakšnim slovenskim klubom.
In kar je zelo zanimivo, ta prvi "slovenski" klub je bil "slovenski" bolj v geografskem kot nacionalnem smislu, saj je šlo za mariborski Rapid, ki je gojil izrazito nemškutarsko ideologijo in za katerega so navijali predvsem nemško govoreči prebivalci Maribora. V obdobju po prvi svetovni vojni so bile napetosti med slovensko in nemško govorečimi prebivalci Slovenije precej velike, kar se je odražalo tudi v mariborskem derbiju med Rapidom in I. SSK Mariborom. Rapid se je kasneje, v tridesetih letih, ko je v Nemčiji na oblast prišel Adolf Hitler, še dodatno radikaliziral in se odkrito spogledoval z nacistično ideologijo.
Kljub temu pa ostaja dejstvo, da je bil to prvi slovenski klub, ki se je pomeril s splitskim Hajdukom. Mariborčani so se v začetku aprila 1921 odpravil na krajšo turnejo po Bosni in Dalmaciji. Njihova prva postaja je bilo Sarajevo, kjer so igrali kar štiri tekme. Igrali so z vsemi največjimi sarajevskimi klubi razen s srbsko Slavijo. Izvlekli so en remi in doživeli tri poraze. Proti muslimanskemu Sarajevskemu Športskemu Klubu (SŠK) so izgubili z 0:2, z delavskim Hajdukom so igrali 1:1, proti mestni reprezentanci (sestavljeni iz igralcev Hajduka in SŠK) so bili poraženi z 1:3, za konec pa jih je razbil še hrvaški SAŠK s 5:0.
Nato so se 7. aprila 1921 popoldne odpravili v Metković, naslednjega jutra pa so s parnikom odpluli v Split. V dalmatinski prestolnici so 9. in 10. aprila odigrali dve tekmi s Hajdukom. Zaradi teh dveh srečanj je Hajduk prestavil prvenstvene tekme, ki bi se morale igrati tisti vikend. Igralci Rapida so bili na Hajdukovem igrišču za staro plinarno sprejeti z ovacijami in zasuti z rožami. Prvo tekmo v soboto, 9. aprila 1921, so Splitčani gladko dobili z 2:0, naslednjega dne pa je bila zgodba povsem drugačna.
V nedeljo, 10. aprila 1921, je namreč Rapid kljub zaostanku ob polčasu na koncu slavil z 2:1 in tako postal ne samo prvi slovenski klub, ki je igral s slovitim Hajdukom, pač pa tudi prvi slovenski klub, ki ga je premagal. Glede na rezultate v Sarajevu, je bilo to vsekakor prvovrstno presenečenje. Tekma je bila sicer zelo groba, zato je sodnik izključil po dva igralca na vsaki strani, kljub temu pa so v Marburger Zeitungu zapisali: "Disciplina in vzdržljivost ekipe sta bili brezhibni." Šokanten poraz je bil morda tudi razlog, da so v splitskem dnevniku Novo doba, ki je sicer redno poročal o nogometu, gostovanje nemškutarjev iz Maribora povsem ignorirali in niso objavili nobenega poročila z obeh tekem, niti rezultatov.
Tudi v slovenskem časopisju o Rapidovi turneji ni bilo podrobnih poročil, vendar v tem primeru ni šlo za ignoranco s strani medijev, pač pa s strani Rapidove uprave. Edino poročilo je bilo namreč objavljeno kakšen teden dni po vrnitvi mariborskega kluba v nemščini v Marburger Zeitungu, glasilu mariborskih Nemcev. V športnem tedniku Sport (ki je izhajal v obdobju 1920-22) pa so objavili samo rezultate, ki so jih morali sami poiskati "v tujih listih". Zapisali so: "Grajati moramo pri tem upravo Rapida, ki si ni vzela truda poročati nam, edinemu sportnemu glasilu v Sloveniji, o turneji vsaj v kratkih besedah."
Teden dni za Rapidom je v Splitu gostovala tudi ljubljanska Ilirija, takrat največji in najmočnejši slovenski klub. Izgubila je obe tekmi (0:1 in 0:2), kar daje mariborski zmagi še dodatno veljavo. Pomenljivo pa je tudi, da sta bili ti dve tekmi tako v slovenskih kot tudi v dalmatinskih časopisih glasno najavljeni in zelo podrobno obravnavani.