Nostalgija

Izza kongresa: Prvo povojno gostovanje slovenske ekipe

Miha Zupan 14. oktober 2020 2 Komentiraj
(foto: /)
Tokrat se vračamo v leto 1945, ko je bil v Beogradu v okviru kongresa balkanske protifašistične mladine odigran tudi nogometni turnir s slovensko udeležbo.
Julija 1945, samo dva meseca po koncu druge svetovne vojne, je bil v Beogradu I. kongres balkanske protifašistične mladine. V kongresnih dneh je bil med drugimi slavnostnimi prireditvami v jugoslovanski prestolnici na sporedu tudi nogometni turnir, na katerem so sodelovale reprezentance Beograda, Sofije, Tirane, Trsta in Ljubljane. Vse tekme so bile na slavnostno okrašenem štadionu pred kratkim ukinjenega beograjskega velikana SK Jugoslavije. Štadion s kapaciteto 30.000 gledalcev je po direktivi Vladimirja Dedijerja pripadel marca 1945 ustanovljeni Crveni zvezdi.

To je bilo sploh prvo povojno gostovanje kakega slovenskega nogometnega moštva izven Slovenije. Ljubljansko reprezentanco so predstavljali najboljši slovenski nogometaši tistega časa: Avgust "Pupo" Repotočnik, Božo Pilej, Polde Hacler, Stane Žigon, Jože Kumar, Milan Medved, Franc Razbornik, Alojzij "Šanti" Smole in še nekateri drugi.

Tržaška reprezentanca, ki jo je vodil kulturnik Ernest Žerjal, je bila pred tem na turneji po Sloveniji, pot v Beograd pa je bila zanje zaključek obiska v Jugoslaviji. Njihovo moštvo so sestavljali v glavnem italijanski nogometaši. Ekipi Ljubljane in Trsta sta že pred odhodom v Srbijo v slovenski prestolnici odigrali prijateljsko srečanje, ki se je končalo brez golov.

Prva tekma turnirja, ki je bil dejansko samo serija prijateljskih tekem, je bila odigrana med Beogradom in Sofijo in se je končala z gladko zmago Srbov s 5:2. Nato sta se reprezentanci Sofije in Tirane razšli z neodločenim izidom 1:1. Telesno močnejši Albanci so imeli več od igre, vendar so bili pred golom premalo odločni.

Na tretji tekmi je prvič nastopilo ljubljansko moštvo. Zbralo se je kakih 8000 gledalcev, sodniška piščalka pa je bila zaupana beograjskemu sodniku dr. Milanu Popoviću. Nasprotnik je bila reprezentanca Tirane, ki je poslala na igrišče isto enajsterico, ki je pred tem remizirala z Bolgari. To je bila sploh prva tekma v zgodovini med Slovenci in Albanci, saj pred drugo svetovno vojno športnih stikov med tema dvema narodoma ni bilo.

Ljubljančane je občinstvo sprejelo z burnimi ovacijami, najbolj glasni pa so bili seveda člani številčne slovenske "kolonije" v Beogradu. Ljubljana je v prvem polčasu igrala proti vetru, vendar je bila kljub temu boljši nasprotnik in je povedla z golom Repotočnika v peti minuti. Že v petnajsti minuti je Razbornik s krasnim strelom podvojil vodstvo. Ljubljančani so igrali predvsem po tleh, Albanci pa so poskušali z dolgimi žogami. Tirana je uspela v zadnji minuti prvega polčasa prek Boričija znižati vodstvo in ohraniti rezultatsko negotovost pred drugim delom.

V drugem polčasu je Poldeta Haclerja zamenjal Dušan Vodeb, ki je poživil ljubljansko igro. V sedeminšestdeseti minuti je lepo podal Šantiju Smoletu in najbolj nadarjeni slovenski igralec svoje generacije je povišal na 3:1. Takoj nato je Razbornik s svojim drugim golom postavil končni rezultat tekme. "Sportna kritika Beograda se je o igri Ljubljane izjavila nadvse pohvalo," so zapisali v Slovenskem poročevalcu. "Najboljša moža sta bila Pilej in Pupo, dobri so bili še Pocajt, Medved in Razbornik. Sodnik dr. Popović ni bil preveč siguren."

To je bil edini nastop Ljubljane. Tržačani so nastopili dvakrat. Najprej so se z Beograjčani, za katere je nastopil tudi legendarni Rajko Mitić, razšli z 1:1, nato pa so naslednjega dne podlegli proti Sofiji s 3:2. Proti Bolgarom se je Tržačanom poznala utrujenost, kljub temu pa sta Persi in Bergamaschi dosegla dva lepa gola.

Beograd je v zadnji tekmi turnirja odpravil Tirano s 4:1, predvsem zaradi boljše igre v drugem polčasu. Pokal predsedstva I. kongresa balkanske protifašistične mladine je prejela beograjska reprezentanca, čeprav ni jasno po kakšnem kriteriju. Moštva so namreč odigrala različno število tekem. Beograd, Sofija in Tirana po tri, Trst dve, Ljubljana pa samo eno.

Tržačani so bili s turnejo po Sloveniji in obiskom Beograda zelo zadovoljni. "Ko zapuščamo demokratično federativno Jugoslavijo z najlepšimi občutki, posebno po gostovanjih v Sloveniji, se v imenu tržaške nogometne reprezentance najtopleje in iskreno zahvaljujemo Fizkulturnemu odboru Slovenije za prijazno povabilo," je zapisal Ernest Žerjal. "Predvsem najlepša hvala tovarišu inženirju Bloudku, ki je kot prvi otvoril naše srečanje na jugoslovanski turneji, tovarišem Finžgarju Rudiju, Ježu Lojzetu, Zajcu in Bertonclju, ter vsem drugim, ki so nam nudili vsako tovariško pomoč za naše vsestransko udobje, bodisi v Sloveniji kakor tudi v ostali Jugoslaviji. S hvaležnostjo se spominjamo tudi vse ekipe Ljubljančanov, ki so nam bili na vsej dolgi vožnji do Beograda in nazaj dobri in iskreni tovariši in so z nami delili vso dobroto kakor tudi muke dolge poti. Bratje, tisočera Vam hvala!"