Nostalgija

Iz zakladnice slovenskega nogometa: Kitajci so nogometno znanje nekoč utrjevali tudi v Sloveniji

Miha Zupan 18. november 2020 0 Komentiraj
(foto: /)
Kitajska olimpijska reprezentanca je v sklopu priprav na olimpijske igre leta 1956 gostovala tudi v Sloveniji.
Nogomet na Kitajskem v preteklosti ni igral tako pomembne vloge kot dandanes, ko so klubi njihove profesionalne lige med najboljšimi plačniki na svetu. V določenem obdobju (1958-1979) LR Kitajska sploh ni bila včlanjena v Fifo. Toda v prvi polovici petdesetih let dvajsetega stoletja, so si Kitajci želeli uveljavitve tudi na nogometnem področju. Za cilj so si zastavili nastop na letnih Olimpijskih igrah v Melbournu leta 1956. Da bi se kar najbolje pripravili na izziv v Avstraliji, so poslali olimpijsko reprezentanco na nekaj turnej v tujino. Obiskali so Sovjetsko zvezo, Burmo in Indijo ter dosegli nekaj spodbudnih rezultatov. Avgusta 1956, tri mesece pred začetkom olimpijade, je prišla kitajska olimpijska reprezentanca na obisk tudi v Jugoslavijo.

Najprej so Kitajci igrali z državno reprezentanco Jugoslavije v Beogradu in izgubili s 4:0, nato so podlegli še republiški reprezentanci Bosne in Hercegovine v Sarajevu s 6:1, zadnja tekma turneje pa jih je čakala v Ljubljani, proti slovenski izbrani vrsti. Nalogo, da sestavita slovensko reprezentančno moštvo, sta dobila funkcionar NZS Božo Pilej in trener Odreda Miroslav "Meho" Brozović, bivši jugoslovanski reprezentant, ki je nastopil tudi na Olimpijskih igrah leta 1948 v Londonu. Slovenski nogomet v tem obdobju ni bil v najboljšem stanju. Od štirih klubov (Odred, Ljubljana, Branik, Nova Gorica), ki so v pravkar končani sezoni 1955/56 igrali v conski ligi (drugi rang tekmovanja) sta kar dva izpadla (Branik in Nova Gorica). Brozović in Pilej sta tako večino igralcev vpoklicala iz vodilnega republiškega kluba, ljubljanskega Odreda, ki je v conski ligi zasedel tretje mesto.

Iz Odreda so bili poklicani Todor Georgijevski, Milan Medved, Dušan Piskar, Vlado Žumbar, Franc Berginc, Zvone Klančišar, Jože Kranjc, Danilo Cuban, Edo Hočevar in Stane Brezar, iz šišenske Ljubljane Drago Gruden in Zdravko Dolenc, iz ŽŠD Maribora (pod tem imenom je takrat nastopal Železničar) Teobald Vidic, iz trboveljskega Rudarja pa Leopold Opresnik.

Kitajska odprava, ki je štela 28 članov, se je po tekmi v Sarajevu odpravila v Split, kjer se je vkrcala na parnik za Reko. Prenočili so v Opatiji in si nato na poti v Ljubljano ogledali še Postojnsko jamo. V slovenski prestolnici so se kitajski nogometaši nastanili v hotelu Turist in se udeležili več sprejemov, dan pred tekmo pa so obiskali še Bled.

Njihov prvi trening na Plečnikovem štadionu je pritegnil veliko pozornosti. "Približno ob 17.30 so se igralci pripeljali na štadion Odreda, kjer jih je čakala že kar tisočglava množica zvedavih ljudi, predvsem ljubiteljev nogometa, med njimi pa so bili tudi taki, ki jim šport ni dosti mar, vendar so hoteli videti rumenopolte goste od blizu," je zapisal neimenovani novinar Slovenskega poročevalca. "Če jih je človek takole opazoval s tribune, se mu je zdelo, da med njimi skoraj ni nobene razlike ne samo po zunanjosti, temveč niti po tehničnem znanju z žogo. Prav smo povedali, ko smo dejali, da vsi brez razlike – no, pa menda nam ne boste zamerili, da vam ne povemo še imen, ker jih je res težko izgovarjati – dobro obvladajo okroglo usnje, streljajo z obema nogama, pa tudi udarci voley zanje niso nobena redkost."

Mednarodno srečanje je na tribune bežigrajskega štadiona privabilo 6000 gledalcev, ki so si najprej v predtekmi ogledali zmago mladinske ekipe Odreda nad vrstniki iz kölnskega kluba Preussen Dellbruck z 2:1. Slovenska reprezentanca, sestavljena skoraj izključno iz igralcev Odreda, je začela slabo. Kitajci so v prvih petih minutah dvakrat nevarno zapretili Makedoncu Todorju Georgijevskemu v slovenskih vratih, a se je le-ta izkazal z dobrima obrambama. Slovenija je nato uredila svoje vrste in v 20. minuti je Zasavec Zvone Klančišar lepo podal komaj devetnajstletnemu napadalcu Jožetu Kranjcu, ki je z glavo premagal gostujočega vratarja Li Dinga. Deset minut kasneje je po napaki kitajske obrambe Kranjčan Stane Brezar povišal na 2:0, le minuto zatem pa je v polno meril še tretji napadalec Odreda, Danilo Cuban.

V drugem polčasu je namesto Brezarja vstopil napadalec šišenske Ljubljane Zdravko Dolenc in že v 50. minuti po Cubanovem predložku poskrbel za vodstvo s 4:0. Takoj nato sta slovenska branilca Dušan Piskar in Milan Medved (sicer uigran defenzivni tandem Odreda) zaradi neodločnosti dopustila kitajskemu srednjemu napadalcu Xuju, da je znižal rezultat. Gol je gostom iz daljnega vzhoda vlil novih moči in v 63. minuti je Yi Ling z neubranljivim strelom premagal Georgijevskega za 4:2.

Nato je Brozović storil nenavadno potezo. Ker ni bil zadovoljen z igro Dolenca, je namesto njega na igrišče ponovno poslal Brezarja, ki je zaigral kot prerojen. V 70. minuti je Brezar z lepim preigravanjem in učinkovitim zaključkom postavil končni rezultat 5:2 in pokopal vse kitajske upe. "Kar odkrito povejmo, da smo imeli o naši reprezentanci vse prej kot dobro mnenje," so zapisali v Slovenskem poročevalcu. "Vse njihove prijateljske tekme za pripravo so belile kajpak funkcionarjem nogometne zveze lase, tako da ni bilo nič čudnega, če je v domači tabor pred to tekmo legla skoraj nadležna mora. Tokrat pa so se domači napadalci vendarle nekoliko oprijeli nasvetov trenerja Brozovića: streljajte čim več na vrata. Res je, v današnji tekmi je bilo usmerjenih proti kitajskemu vratarju toliko žog, kolikor ne v vsej letošnji sezoni."

Pred odhodom domov je kitajsko nogometno delegacijo na Brionih sprejel tudi predsednik Tito, ki se je "v prisrčnem razgovoru" pozanimal za razvoj športa na Kitajskem. Čeprav je bil za kitajske nogometaše obisk Jugoslavije prav gotovo poučen in koristen, pa na koncu teh izkušenj niso mogli uporabiti na Olimpijskih igrah. Zaradi sodelovanja Tajvana v Melbournu, se je LR Kitajska tik pred zdajci odločila bojkotirati olimpijado. Je pa zato tam nastopila Jugoslavija in osvojila srebrno medaljo.