Nostalgija

Iz nekih drugih časov: Ko je bil obisk romunskega kluba v Ljubljani prava športna senzacija

Miha Zupan 6. oktober 2021 0 Komentiraj
(foto: /)
Nostalgija se danes vrača v leto 1933, ko je v Sloveniji gostoval prvi klub iz Romunije.
Slovenska nogometna javnost se bo vedno z veseljem in nostalgijo spominjala Romunije. Tistega mrzlega novembra leta 2001 ne bomo nikoli pozabili. Novak je padel, žoga je prišla do Rudonje in slovenska nogometna reprezentanca se je uvrstila na svetovno prvenstvo. Že na prvi tekmi v Ljubljani so se dogajali čudeži. Bežigrad je imel v tistih časih neko magično avro. Osterc je nenadoma postal Van Basten in izgubljena tekma je bila dobljena.

Tudi v klubskem nogometu smo se Slovenci z Romuni že večkrat pomerili. Maribor je leta 1993 izločil Glorio iz Bistrite, Domžale so igrale proti Astri Giurgiu leta 2013, velenjski Rudar proti sloviti Steaui pet let kasneje, Goričani pa so se celo trikrat pomerili z nasprotniki iz vzhoda Balkanskega polotoka. Leta 1997 so izločili Otelul Galati, leta 2002 so izpadli proti Rapidu, leta 2006 je bila boljša od njih Steaua.

Vendar je zgodovina slovenskih nogometnih stikov z romunskimi moštvi še precej starejša od naše samostojne države. Rapid iz Bukarešte, ki je bil kot športno društvo državnih železnic ustanovljen leta 1923 in je leta 2002 brez težav izločil Goričane v pokalu UEFA, je prvič prišel v Slovenijo že davnega leta 1933, takrat še pod svojim izvirnim imenom Caile Ferate Romane Bucuresti.

"Z Romuni živimo že v vsem povojnem času v političnem zavezništvu in tudi naši sportni stiki s sosedno zavezniško kraljevino so v splošnem zelo živahni," je pisalo v ljubljanskem dnevniku Jutro 19. julija 1933. "Spomnimo se le tekmovanj za pokal našega kralja, ki se je pričelo ob priliki poročnih slovesnosti našega kraljevskega para v Bukarešti in potem nadaljevalo tokom več let. Razen tega smo z Romuni udeleženi v borbah za balkanski pokal in končno smo si ostri konkurenti v balkanski olimpiadi, ki se že nekaj let vrši vsako jesen v Atenah."

Toda v Slovenijo romunskih športnikov še ni bilo: "Od vseh teh precej močnih stikov ni doslej odpadlo na Ljubljano prav nič. In če bi čakali na oficielne naklonjenosti bi pač morali še dolgo čakati, da bi tudi v Ljubljani navezali sportne zveze s prijateljskim narodom. Morala je poseči vmes privatna iniciativa našega ligaša, ki je izkoristil ugodno priliko in povabil letošnjega prvaka A lige v Ljubljano."

Ljubljansko ASK Primorje je bilo sredi priprav na drugi del ligaške sezone in tekma z "eksotičnimi" Romuni je bila kar pravšnja preizkušnja pred derbijem s slovitim zagrebškim Građanskim. "Izbor z Romuni je prav srečen," so bili zadovoljni v Jutru. "Vendar se enkrat umikamo s črte Dunaj-Gradec in obračamo pogled v drugo smer. Prvo gostovanje romunskega moštva v Ljubljani ni samo sportna senzacija, je več, je razveseljiva sprememba, rekli bi v naši dnevni sportni hrani, in gotovo ne bo zgrešila svojega učinka."

V soboto, 22. julija 1933, ob 20:45, se je v soju žarometov na igrišču Ilirije nasproti Tivolija zbralo kakih 1500 gledalcev, ki so kmalu ugotovili, da Romuni ne bodo mogli parirati črno-belim. Primorje je nastopilo v svoji najboljši postavi s Stojanom Starcem na golu, Ignacom Sveticem in Stankom Bertoncljem na položaju štoperjev, s Pavlom Zemljakom, Julijem Sočanom in Francom Boncljem v krilski vrsti, Francom Jugom na desnem boku, Ivanom Zemljičem na levem, z Adolfom Ermanom in Francom Slaparjem v vezi in Josipom "Pepčkom" Bertoncljem na položaju osrednjega napadalca. Oba Bertonclja in Zemljič so pravkar (po ovinku) prestopili iz Maribora in je bil zanje to prvi nastop za Primorje.

Jutro je navedlo tudi postavo gostov, ki jih seveda v časih pred televizijo nihče ni poznal, pa tudi danes nam njihova imena ne pomenijo nič: Teimer – Rosculeti, Milaky – Vintila, Wetzer II, Kuedan – Stanescu, Medve, Chiroiu II, Gebrovsky, Barbu.

Primorje je takoj prevzelo pobudo in v 18. minuti je Boncelj odvzel žogo na sredini, jo lepo podal Zemljiču, ki je preigral celotno romunsko obrambo, centriral do Ermana, slednji pa je zadel za 1:0. Dve minuti pred koncem polčasa je Pepček Bertoncelj iz dobrega položaja poslal pravo bombo na gol in podvojil vodstvo ljubljanskega moštva. Tudi v drugem polčasu so gostje v glavnem poskušali z visokimi podajami, zadetke pa so dosegali domači. Najprej je v 57. minuti Erman s svojim drugim golom hladnokrvno poskrbel za 3:0, v 66. minuti pa je Jug po predložku Zemljiča žogo z enega metra pospravil v mrežo za četrti gol domačih. V končnici so se črno-beli zadovoljili z vodstvom in končno so prišli do izraza tudi gostje iz Bukarešte. V razmaku samo treh minut (79. in 82.) so uspeli ublažiti poraz za končnih 4:2.

"Gostje iz Bukarešte niso pokazali prav velikega nogometnega znanja," je bil razočaran poročevalec Jutra. "Toda vrgli so na tehtnico svojo brzino in svoj odločni start, kar je zadostovalo, da so dali igri svoj žig. Ni lepa takšna igra, niti posebno zanimiva, vsaj za onega ne, ki je vajen gledati bolj kultiviran nogomet. Ker so pri tem še trdi borci, ki ne klonejo zlepa, povrhu pa vztrajni in požrtvovalni, je prav za prav v redu, da so zabili – kar dva častna gola."

CFR Bucuresti je nato gostoval naslednjega dne še v Mariboru, kjer jih je z nenavadnim rezultatom 7:4 pred 700 gledalci porazil tudi domači Železničar. Romunom se je na tej tekmi poznala utrujenost, saj so polčas dobili s 3:2, na koncu pa popustili. Za Primorje pa je bila tekma zelo dobra priprava za Građanski, ki ga je teden dni kasneje na svojem igrišču za Bežigradom razbilo kar s 4:1.