16.6.2016, ob 18:00 | Štadion: Parc Olympique Lyonnais | Sodnik: Pavel Kralovec (ČEŠ)

Uredništvo 16. junij 2016 0 Komentiraj
Severna Irska je v Lyonu z 2:0 presenetljivo ugnala Ukrajino, ki je po drugem zaporednem porazu z dvema zadetkoma razlika v izjemno težko položajem. Tekmo za nekaj minut prekinila huda toča!
Ukrajina je proti Nemčiji s hrabro predstavo pustila dober vtis, čeprav je na koncu kot prva na letošnjem evropskem prvenstvu izgubila z dvema zadetkoma razlike. Pri tem je imel veliko prstov vmes odlični nemški vratar Manuel Neuer, kot kaže pa je poraz vendarle precej načel samozavest slovenskih krvnikov v dodatnih kvalifikacijah, ki so proti Severni Irski ponovili poraz z 0:2 in se pred zadnjim krogom znašli v izjemno neugodnem položaju.

Ukrajinski selektor Mihajlo Fomenko je glede na tekmo z Nemčijo opravil le eno zamenjavo in sicer je v napadu Romana Zozuljo zamenjal Evgen Šeleznjov, Severni Irec Michael O'Neill pa je glede na tekmo proti Poljski opravil kar pet sprememb.

V prvem polčasu je ritem igre pričakovano narekovala Ukrajina, ki pa razen posesti žoge in terenske premoči z ničimer ni resneje ogrozila vrat Severnih Ircev. Slednji so bili celo bližje vodstvu in sicer po strelu branilca Craiga Cathcarta, ki je po predložku iz kota le za nekaj centimetrov zgrešil okvir vrat.

Kmalu po začetku drugega polčasa so Otočani povedli na najbolj klasičen način. Po predložku Oliverja Norwooda je najvišje skočil izkušeni branilec Gareth McAuley, ki je preskočil vse ukrajinske branilce in zadel v polno. Le nekaj minut kasneje je moral sodnik Pavel Kralovec prekiniti tekmo in sicer zaradi toče, ki je v hipu povsem prekrila zelenico stadiona v Lyonu. Po približno petih minutah neverjetnih scen so se igralci vrnili na igrišče, zmedeni Ukrajinci pa tudi po prisilni prekinitvi niso uspeli strniti svojih vrst. Še najbližje so bili v 71. minuti, ko je Viktor Kovalenko z 18 metrov meril čez gol, Severni Irci pa so zgodovinsko zmago potrdilo v zadnjem napadu na tekmi, ko je Niall McGinn izkoristil odbito žogo ukrajinskega vratarja Andrija Pjatova in poskrbel  za eno najbolj nepozabnih zmag v severnoirski zgodovini.