SLO | SRB

Konferenčna liga

Hat-trick Joseja Mourinha: Po ligi prvakov in ligi Europa je osvojil še konferenčno ligo!

Uredništvo 25. maj 2022 2 Komentiraj
Roma (foto: Getty Images)
Roma je v prvem finalu konferenčne lige z 1:0 premagal Feyenoorda in postala prva zmagovalka novoustanovljenega tekmovanja. Odločil je Nicolo Zaniolo.
Konferenčna liga, finale:

ROMA 1:0 FEYENOORD
Zaniolo 32.
Stadion: Arena Kombetere v Tirani. Gledalcev: 21.000. Sodnik Istvan Kovacs (ROM)

ROMA: Rui Patricio, Ibanez, Smalling, Mancini, Zalewski (od 67. Spinazzola), Cristante, Mkhitaryan (od 17. Oliveira), Karsdorp (od 89. Vina), Zaniolo (od 67. Veretout), Pellegrini, Abraham (od 89. Shomurodov). Trener: Jose Mourinho

FEYENOORD: Bijlow, Malacia (od 88. Jahanbaksh), Senesi, Trauner (od 74. Holmgren Pedersen), Geertruida, Kokcu (od 88. Walemark). , Aursnes, Til (od 59. Toornstra), Sinisterra, Dessers, Nelson (od 74. Linssen). Trener: Arne Slot

Albanska prestolnica Tirana je danes dočakala zgodovinski večer, saj se še nikoli doslej na albanskih tleh ni odvila tako pomembna tekma kot nocoj. V prvem finalu novoustanovljene konferenčne lige sta se znašla dva tekmeca visokega renomeja in bogate preteklosti, ki bi si ju zlahka lahko zamislili tudi v bolj prestižnih evropskih klubskih tekmovanjih. Vloga favorita je pripadla italijanski Romi, Feyenoord pa je že na poti do polfinala – nizozemski klub je to tekmovanje začel celo v kvalifikacijah – dokazal, da je vešč igranja tovrstnih tekem.

V golem nogometnem smislu je prvi polčasu precej razočaral. Feyenoord je imel terensko premoč, ki pa se je odražala zgolj v višjem odstotku posesti žoge, Roma  pa je igrala predvsem previdno in v prvem delu nikakor ni izkoriščala kreativnega potenciala, ki ga v svojih vrstah zagotovo premore v večji meri kot Feyenoord.

Suhoparen prvi polčas je prekinila akcija, kakršne so v finalih precej pogoste in običajne. Iz 'nič' je v 32. minuti padel zadetek, ko je Romin branilec Gianluca Mancini poslal predložek v kazenski prostor, tam pa je slabo reagiral Avstrijec Gerhard Trauner, katerega je žoga preletela in končala točno na nogi Nicole Zaniola, ki je s hitro in spretno reakcijo Romo popeljal v vodstvo.

Drugi polčas se je začel s silovito ofenzivo Feyenoorda in nekaj nadvse težkih minut za četo Joseja Mourinha. V 47. minuti je po predložku v kazenski prostor branilec Rome Mancini zadel vratnico lastnega gola, po odbiti žogi pa je z ugodnega položaja meril še Guus Til, a je Rui Patricio strel sijajno ubranil. Nekaj minut kasneje je z razdalje močno sprožil še branilec Tyler Malacia, njegov projektil pa je Portugalec na vratih Rome z izredno parado uspel izbiti v vratnico.

V nadaljevanju je Roma uspela umiriti nalet Nizozemcev, v 73. minuti pa je italijanska zasedba zapretila še sama, ko je z desne strani lepo meril Jordan Veretout, a je Bijlow strel ubranil. V izteku tekme je imel Lorenzo Pellegrini še eno priložnost, da razreši vse dvome o zmagovalcu, a je vratar Feyenoorda še enkrat rešil kožo svoji ekipi.

Roma je tako prekinila dolgo sušo in osvojila lovoriko, ki je morda res le tretjerazredne evropsko tekmovanje, a vsaj v zaključnem delu izločilne faze tako po kakovosti tekem, kakor po renomeju udeležencev ni prav nič zaostajala za ligo Europa.