
(foto: uradna spletna stran kluba)
Slovenci imamo v Egiptu tudi svojega nogometnega delavca. Grega Ciglar kot svetovalec deluje v projektu dveh klubov. Nogomet v Egiptu ga je v določeni meri navdušil, predvsem pa je opazil neizmeren potencial.
Spremljajte Nogomanio kot prednostni vir na Googlu
Dodajte Nogomanio med priljubjene vire v Google News in
prejemajte najpomembnejše nogometne novice med prvimi.
Nocoj bo na svetovnem prvenstvu svojo prvo tekmo odigral Egipt. Afriška velesila (za Egipt je to četrti nastop na svetovnih prvenstvih), ki ima kar nekaj težav s poškodbami pomembnih igralcev, je soočena s težkim nasprotnikom - Belgijo. Čeprav so Belgijci favoriti, to za skoraj 120-milijonski narod ne pomeni nič. Takšna pač je nogometna mentaliteta v Egiptu - polna čustev in impulzivnosti.
To je na svoji koži v zadnjih tednih in mesecih dobro izkusil Grega Ciglar. Zadnje mesece je namreč aktiven kot svetovalec za razvoj v El Helal Matruhu in Senzo Sporting Hurgadi. Oba kluba imata istega lastnika.
"Vrnil sem se iz Egipta, kjer sem bil nenehno razpet med Kairom in Hurgado. Lastnik klubov želi vzpostaviti evropske standarde v akademijah obeh klubov. Želi razviti tudi skavting in izobraževanje trenerjev," je za Nogomanio povedal Ciglar, ki kljub povratku v Slovenijo ostaja del projekta v Egiptu. V Sloveniji pa bo ponovno delal v Iliriji, s poudarkom na nogometni šoli, ki je v zadnjih letih dala kar nekaj kakovostnih nogometašev.
Grega Ciglar je v lanski sezoni nekaj mesecev delal tudi kot športni direktor Mure.
V Egiptu ga je navdušila predvsem strast ljudi do nogometa.
"Tam ljudje res živijo za nogomet. Mislim, da je to najpomembnejša stvar v državi. Zdaj, ko je na sporedu svetovno prvenstvo, pa sploh. Neizmerno veliko talenta imajo. Res je, da so deficiti predvsem v taktiki, ampak kar se surovega talenta tiče, pa je to neverjetno."
Talenta ne manjka, ne manjka pa niti velike želje.
"Če gledam s tehničnega vidika, so igralci tam na višji ravni kot pri nas. So pa zato po taktični plati precej slabši od Evrope. Na tekmah je veliko več t.i. umetniških vložkov, driblingov in podobno. Egipčani cenijo igralce z idejo. Morda zato včasih izgleda kot šov, medtem ko je v Evropi takšen slog igre kar nekako izumrl. Je pa to zanimivo za gledalce."
Nogometna reprezentanca Egipta uživa ultimativni ugled v tamkajšnji družbi.
"Ljudje debatirajo o reprezentanci praktično ves čas. Pričakovanja so visoka, morda nerealna, ampak zanje je to normalno. Predvsem se čuti, kako ponosni so na nogometaše. Vsekakor verjamejo, da je lahko prav Egipt hit letošnjega svetovnega prvenstva. Tudi sam verjamem in želim, da pridejo daleč, zagotovo bom navijal zanje.
Igralci v Egiptu so kot božanstva. Nejc Gradišar, ki je v Al Ahlyju, to recimo dobro ve. Je član absolutnega titana. Sam delam v manjšem okolju, druga liga je manj zanimiva, manj medijsko pokrita. V Egiptu obstajata predvsem dva velika kluba, to sta Al Ahly in Zamalek."
(foto: Instagram)