SLO | SRB | ENG

Nostalgija

Evforija, ki jo je nemogoče ponoviti! Nepozabna 'selitev narodov' leta 2000 je nogomet v Sloveniji utrdila kot kralja športa

Miha Zupan 13. junij 2024 0 Komentiraj
(foto: Getty Images)
Pred začetkom šele drugega Eura, na katerem bo igrala Slovenija, smo skočili 24 let nazaj. Takrat je Slovenijo prvič konkretno zatresel velik nogometni potres! Nastala je evforija!

Težko je mlajšim generacijam pojasniti, kako velika stvar je bila uvrstitev slovenske nogometne reprezentance na Euro 2000 v Belgiji in na Nizozemskem. To je bil iz takratnega vidika dosežek na meji znanstvene fantastike. Pravi čudež. Ali, kot so to takrat poimenovali novinarji, slovenska nogometna pravljica.

Slovenija je pred tem neverjetnim uspehom odigrala dva kvalifikacijska ciklusa, za Euro 1996 in svetovno prvenstvo 1998 in bila v obeh primerih daleč od uspeha. Sploh kvalifikacije za Francijo '98 so bile porazno slabe: naši so bili v konkurenci Dancev, Hrvatov, Grkov in BiH prepričljivo zadnji z eno samo osvojeno točko.

Potem pa je selektor postal Srečko Katanec in začele so se dogajati neverjetne stvari. Slovenija je bila zaradi slabih rezultatov v prejšnjih kvalifikacijah v zadnjem, petem bobnu. Za nasprotnike je dobila Norveško, Grčijo, Latvijo, Albanijo in Gruzijo. Čeprav skupina na prvi pogled ni bila izredno težka, nihče ni pričakoval, da bodo naši konkurenčni za prvi dve mesti.

Remi v gosteh proti Grčiji je bil dober rezultat, nato pa je sledil domači poraz proti Norvežanom in zdelo se je, da bo to še tretji v seriji neuspešnih kvalifikacijskih ciklusov. Tudi pozna zmaga nad Latvijci (Udovič v 86. minuti) in remi v Gruziji nista zares napovedovala, kaj se bo zgodilo. Vseeno pa je bilo že v tistem obdobju v zraku neko pričakovanje, saj je moštvo pod Katancem igralo izredno pogumno, borbeno in moško, takrat že 28-letni Zahović pa je prvič v reprezentančnem dresu začel uresničevati svoj izredni potencial.

Sledile so štiri zaporedne zmage in Slovenijo je začela tresti nogometna mrzlica. Bežigrad je postal anarhična trdnjava slovenskega nogometa, o reprezentanci pa so se začeli pogovarjati tudi ljudje, ki so samo bežno spremljali nogomet. Ko je Slovenija 4. septembra 1999 z goloma Aćimovića in Zahovića premagala Gruzijo, Grki pa so izgubili proti Norvežanom, je postalo jasno, da so si Slovenci zagotovili drugo mesto in nastop v dodatnih kvalifikacijah.

Evforija se je stopnjevala do novembra, ko so se naši pomerili z Ukrajinci in jih proti vsem pričakovanjem izločili. Takrat je že cela država dihala z reprezentanco. Slovenija je postala nogometna dežela. Nekaj je bilo v zraku. Dogajale so se neverjetne stvari. Aćimović je zadel s sredine igrišča, Pavlin pa je v zasneženem Kijevu dosegel gol, ki ga celo pristranski nemški sodnik ni mogel razveljaviti. In slovenskemu narodu se je zmešalo.

Treba je namreč vedeti, da takrat na Euro ni šla vsaka reprezentanca, ki je "imela pet minut časa". Danes ima UEFA 55 članic, skoraj polovica (24) pa se jih uvrsti na evropsko prvenstvo. Poleg tega tokrat zaradi sankcij ni sodelovala Rusija. Pred četrt stoletja je v kvalifikacijah sodelovalo 49 reprezentanc, samo 14 pa jih je šlo na zaključni turnir, saj sta se domačinki Belgija in Nizozemska tja uvrstili avtomatično.

Slovenijo je do poletja, ko se je začel Euro, tresla neverjetna nogometna mrzlica. Nogomet je bil tema številka ena, reprezentanti pa so se iz ljudi, ki jih pozna samo peščica nogometnih zanesenjakov, preobrazili v zvezdnike o katerih govori vsa država. Nogometna himna "Slovenija gre naprej", ki so je peli Peter Lovšin, Vlado Kreslin in Zoran Predin je postala nacionalna himna. Podjetja so se grebla za možnost, da bi nogometaši nastopali v njihovih reklamah. Česa takega Slovenija še ni doživela.

In potem je prišla na vrsto tista legendarna tekma v Charleroiju proti ZR Jugoslaviji. Med 18.500 gledalci na mestnem štadionu je bilo nekaj tisoč slovenskih navijačev, ki so videli eno najbolj dramatičnih tekem v zgodovini slovenskega nogometa. Naši so zapravili prednost s 3:0 in s tem verjetno tudi vse možnosti, da bi napredovali iz skupine, v kateri sta bili še Španija in Norveška.

Nato je v navijaškem smislu sledil vrhunec. Tekma s Španci na Amsterdam Areni. Selitev narodov. Invazija na Nizozemsko. Še nikoli ni bilo toliko slovenskih navijačev na kakšni nogometni tekmi v tujini. Od 51.300 gledalcev, ki se jih je tistega toplega junijskega dne nagnetlo na največjem nizozemskem štadionu, je bilo kar 12.000 Slovencev, ki so ustvarili neverjetno vzdušje. Noro je bilo že pred tekmo, ko so Slovenci zasedli glavni amsterdamski trg, do tekme pa se je vročica smo še stopnjevala. Tudi španska zmaga z 2:1 ni ohladila evforije. Amsterdam je bil slovenski. Nogomet pa je v Sloveniji prvič po osamosvojitvi dobil »domovinsko pravico«.

Zadnja tekma proti Norvežanom je bila globoko v senci prvih dveh kultnih obračunov. V Arnhemu pred 21.000 gledalci sta se v trdem in ne preveč lepem srečanju moštvi razšli z 0:0, kar je pomenilo, da morata obe domov, Španci in Jugoslovani pa so šli v četrtfinale. Toda to ni spremenilo dejstva, da je Slovenija zahvaljujoč Katancu, Zahoviću in ostalim postala nogometna dežela, dežela kjer je nogomet končno (spet) nekaj veljal in nekaj pomenil.

 

KOMENTARJI

0
Ta novica še nima komentarjev.

ODGOVORI NA KOMENTAR

PREKLIČI
OBJAVI

UREDI KOMENTAR

PREKLIČI
Shrani

Zadnji komentarji


9

Ante Šimundža je poraz proti Celju videl drugače: 'Tudi mi bi lahko zmagali, včasih pa zmaga tisti, ki je na prvi pogled daleč od uspeha'

wisan
19.9.2024, 16:16
Resnica je taka, da vse kar je iz močvirja je poden podna PIKA. Gre za nekaj primitivcev, ki jih ni vedno čitati. Že zato ne, ker so v glavnem le polpismeni. Nogometno pa: da se ne sramotite toliko s to svoj usrano lolimpijo, vi nimate nič od nič s čimer bi se lahlko hvalili. NZS vam je šenkala par prvenstev. Še pokvarjeni celjani so se prodali kot najcenejše kurbe, da ste lahko postali prvaki in to je to od lolimpije. In to v vseh športih.

19

Štajerski derbi: Celje in Maribor sta si prislužila 11 kartonov, odločila pa je mojstrovina Svita Sešlarja!

DiBi
19.9.2024, 15:45
Temu se reče taste of your own medicine. Če ne znaš angleško uporabi google prevajalnik. To kdo je boljši pa svojim frjolčnim pajacom razlagaj

18

Kako je derbi videl Albert Riera? 'Ena ekipa je prišla gledati, kaj se bo zgodilo, druga pa je ciljala na zmago'

DiBi
19.9.2024, 15:42
Po eni tekmi ti sodiš igralca, no saj za mentalne defekte tvojega kova nič novega. Ne smeši se frjolčni pimpek. V Evropi ste spet popušili, v ligi se boste pa borili za 3.mesto z Muro tako, da sam shut the fuck up degen štajerski.

1

VIDEO: Najlepši gol dosedanjega poteka sezone? Svit Sešlar je žogo udaril z veliko mero občutka

124421
19.9.2024, 15:35
Po dolgem času spet slišal glas zamaščenega opičjaka Obreza, hvala bogu, da je degradiran na random tv program, da smo prikrajšani za njegovo dretje.

Poudarjeno

Slovenska liga se vzpenja, vidim velik napredek, več je kvalitete. Videli smo lahko v Evropi, tri ekipe v playoffu, dve v skupinskem delu. Pa Euro. Glavni čar slovenske lige je nepredvidljivost. Dobra liga je, v kateri lahko napreduješ in tudi prideš do prestopa v tujino. ...več
Dario Vizinger o slovenski ligi
Ne bom lagal, potihoma sem morda pričakoval, da bom zraven. Verjetno zato, ker si to močno želim. Seveda vem, kaj je moje delo in trudim se. Upam, da me selektor opazi. Igrati za reprezentanco je čast. Vem, da je v napadu konkurenca vrhunska. Gledal sem Euro in bil res vesel. Fantje so naredili velik uspeh, vidi se, da so povezani. ...več
Blaž Kramer o reprezentanci
Nikoli nisem razmišljal o reprezentančni upokojitvi, ravno nasprotno, zapisi o tem me še bolj motivirajo. Moja motivacija je, da s Portugalsko osvojim ligo narodov. Enkrat nam je to že uspelo in tega si spet želimo. Morda se ponavljam, ampak jaz ne gledam dolgoročno, vedno kratkoročno. ...več
Cristiano Ronaldo

Anketa

Kateri remi Slovenije na Euru vam je vzel več 'življenja'?
Vseh glasov: 2479
Nogomania.com
Vse ostalo je nepomembno.

Portal www.nogomania.com je eden najbolj obiskanih spletnih portalov s športno vsebino pri nas.

Podaja dnevno sveže vsebine s sveta nogometa in je na spletu prisoten že od leta 2000.