3.7.2021, ob 18:00 | Štadion: Olimpijski stadion v Bakuju | Sodnik: Bjorn Kuipers (NIZ)
Češka 1:2 Danska
0 : 1 5' Thomas Delaney
0 : 2 42' Kasper Dolberg
Patrik Schick 49' 1 : 2
1. krog - vsi rezultati

Danske sanje ostajajo žive, Eriksenova ekipa je v polfinalu!

Uredništvo 3. julij 2021 0 Komentiraj
Thomas Delaney je Dansko popeljal v vodstvo (foto: Getty Images)
Reprezentanca Danske raste skozi turnir, sijajno formo pa je dopolnila z zasluženo zmago proti Češki, ki je imela sicer veliko željo, a premalo znanja za vnovič odlične Dance. Danska je slavila z 2:1.
Reprezentanca Danske je tretja polfinalistka letošnjega evropskega prvenstva in brez najmanjšega dvoma najbolj presenetljiva udeleženka zaključnega plesa za naslov najboljšega v Evropi. Danska je v Bakuju zasluženo z 2:1 premagala Češko, ki je v drugem polčasu sicer ujela priključek, a je tako rekoč od začetka tekme pa do konca tekmecem gledala v hrbet. Danska se je prvič po letu 1992 uvrstila v polfinale evropskega prvenstva, njen nasprotnik pa bo zmagovalec tekme med Anglijo in Ukrajino.

Danska je na sanjski način odprla tekmo, saj je že v peti minuti po kotu z glavo natančno meril vezist Thomas Delaney. Danska je na krilih hitrega gola nadaljevala z agresivno in napadalno igro, že nedolgo zatem pa je imel današnji slavljenec Mikkel Damsgaard (danes je praznoval svoj 21. Rojstni dan – op.a) priložnost za drugi danski zadetek.

Sledila je nova velika priložnost Delaneya, ki je po predložku v kazenski prostor za las zgrešil mimo vrat, v 22. minuti pa je naposled zobe pokazala tudi Češka, ko je Holeš z leve strani  meril v Kasperja Schmeichla. Tik pred koncem polčasa je Danska zadela še drugič, zadetek pa je bil prava mojstrovina, v kateri bi pravzaprav lahko bolj slavili asistenta kot strelca. Joachim Maehle je z zunanjim delom stopala poslal sanjski predložek v kazenski prostor, tam pa je Kasper Dolberg le podstavil nogo in s svojim tretjim zadetkom na turnirju Dance popeljal v vodstvo z 2:0.

Češki selektor Jaroslav Šilhavy je ob premoru v slačilnici pustil Tomasa Holeša in Lukasa Masopusta, z vstopom Jakuba Jankta in Martina Krmenčika pa je hitro odprl vse karte in nakazal, da bo igral na vse ali nič. Že v četrti minuti nadaljevanja se je Češka vrnila v igro, ko je po podaji Vladimirja Coufala zadel Patrick Schick, ki se je tako na čelu lestvice najboljših strelcev Eura izenačil s Cristianom Ronaldom.

Pričakovali bi, da bo Češka po hitrem zadetku še odločneje krenila v lov po izenačenje, a je danska obramba delovala brezhibno in Čehe držala daleč stran od nevarnejših con. Danci so čakali na napako nasprotnika in jo tudi dočakali, a Youssef Poulsen in Maehle nista uspela zadeti po dveh hitro in dobro izvedenih protinapadih. Češka se je trudila na vso moč, vendar pa ni dočakala akcije, v kateri bi lahko vsaj zadišalo po tako želenem izenačenju.

Danska reprezentanca je nedvomno ena najboljših zgodb letošnjega Eura in je vsekakor ekipa, ki je tudi v polfinalu nikakor ne gre odpisati v naprej.