Slavia Praga (foto: uradna spletna stran kluba)
Slavia iz Prage je lansko leto dobila novega lastnika, ki je hkrati velik navijač kluba. Ta sprememba je le še okrepila klub, ki stavi na češko znanje in češki talent, a igra po modernih smernicah.
Praška Slavia je trenutno ena najuspešnejših ekip v Evropi. V češkem prvenstvu je na 12 tekmah dosegla 11 zmag in en sam remi, v evropskih pokalih pa je na sedmih tekmah doživela tri porazv gosteh proti Lillu in Athletic Clubu, včeraj pa še proti Eintrachtu. Vse to so zahodnoevropski klubomi z neprimerno večjim proračunom.
V zadnjih dveh sezonah je češko prvenstvo pripadlo velikim rivalom Sparti, ki pa v aktualni sezoni za rdeče-belimi zaostajajo že za devet točk. Odlični rezultati pa niso nič novega za kultni praški klub. Odkar je decembra 2017 na klop sedel inovativni trener Jindřich Trpišovský, igra Slavia vrhunski napadalen nogomet z visokim presingom in bliskovito hitro tranzicijo
To jim je prineslo tri češke naslove in odmevne dosežke v Evropi. V sezoni 2018/19 so prišli do četrtfinala lige Europa; v sezoni 2019/20 so igrali v skupinskem delu lige prvakov in pošteno namučili Barcelono, Inter in Dortmund; v sezoni 2020/21 so spet prišli do četrtfinala lige Europa; v sezoni 2021/22 so bili četrtfinalisti konferenčne lige; v letošnji sezoni pa so v ligaškem delu lige Europa že premagali Ludogorec v gosteh, remizirali z Ajaxom doma in tesno izgubili proti Athleticu v Bilbau.
Poleg odličnega trenerja pa je bila za te uspehe ključna tudi finančna stabilnost. Klub, oziroma delniško družbo, je novembra 2018 kupila kitajska nepremičninska družba Sinobo Group, ki je nadaljevala tradicijo kitajskega lastništva Slavie, ki se je začelo leta 2005. Novi kitajski lastniki so vložili dovolj denarja, da so "Sešivani" postali konkurenčni v Evropi in dominantni v domači ligi.
Decembra 2023 je klub kupil češki energetski tajkun Pavel Tykač za dve milijardi čeških kron (približno 78 milijonov evrov). Tykač nadaljuje s preudarnim upravljanjem kluba. Ob prevzemu je povedal: "Sem zvest navijač Slavie, kot sta bila že moj oče in ded. Dejstvo, da bom lahko prispeval k nadaljnjemu razvoju Slavie je zame velika čast. Upam, da bodo nekega dne moji otroci nadaljevali moje delo. To je zame bolj zaveza kot investicija."
Za klub, ki je za češke razmere izredno bogat, bi morda pričakovali, da ima, kot je v sodobnem nogometu v navadi, ogromno število tujcev v moštvu. Vendar temu še zdaleč ni tako. Hrbtenica ekipe je domača. V prvi enajsterici, ki je nastopila v Bilbau, so bili samo štirje tuji nogometaši: 22-letni Kamerunec Simion Michez, 21-letni Grk Christis Zefeiris, 19-letni Senegalec El Hadji Malick Diouf in 26-letni Liberijec Oscar. Od enajstih igralcev, ki so sedeli na klopi, pa je bil tujec samo Norvežan Conrad Wallem.
Razen izkušenega 33-letnega kapetana Jana Borila in 28-letnega vezista Lukasa Provoda je ekipa Slavie zelo mlada in ima kljub odličnim igram in rezultatom še ogromno potenciala za napredek.
Ob vsem tem ni čudno, da ima Slavia na domačih tekmah odličen obisk. Sodobni štadion Fortuna Arena v Vršovicah sprejme 19.300 gledalcev in je skoraj poln na vseh tekmah, tako proti manj atraktivnim klubom iz češke lige, kot tudi proti uglednim tujim nasprotnikom. Do zadnjega kotička je bil štadion v tej sezoni nabit proti Ajaxu in Sparti, najmanj gledalcev pa je bilo proti Sigmi iz Olomouca, ko se jih je zbralo 17.724.
Zanimivo bo videti, kako bo Slavia napredovala v naslednjih letih, z novim lastnikom, ki je navijač kluba. Bo v bodočnosti lahko presegla dosežke iz zadnjih šestih let?