Brez čudeža v Ljudskem vrtu

Uredništvo 29. november 2017 61 Komentiraj
Zadnji v seriji novembrskih derbijev med Mariborom in Olimpijo se je na povratni tekmi četrtfinala Pokala Slovenije končal z remijem (1:1). Štajerci so hitro zadeli, a se preobratu po porazu z 0:3 niso resneje približali.

- Pokal Slovenije, četrtfinale:

Povratna tekma

MARIBOR 1:1 OLIMPIJA
Bajde 15.; Kronaveter 44.
Naprej Olimpija s 4:1.

Stadion: Ljudski vrt. Sodnik: Dragoslav Perić (Kranj). Gledalcev: 3.000.

Maribor: Handanović; Milec, Billong, Uskoković, Viler, Kabha, Vrhovec, Bajde, Vršič (od 46. Ahmedi), Bohar (od 69. Kramarič), Tavares (od 46. Mešanović). Na klopi: Cotman, Palčič, Pihler, Hotić.

Olimpija: Ivačič; Apau, Ilić, Bajrić, Štiglec, Tomić, Čanađija, Klinar, Kronaveter (od 72. Kapun), Abass (od 77. Savić), Vombergar (od 84. Benko). Na klopi: Vidmar, Zarifović, Alves, Oduwa.

Zaostanek z 0:3 s prve tekme v Ljubljani je poleg slabega vremena vplival na precej povprečen obisk v Ljudskem vrtu, ko gre za večne derbije. Darko Milanič v lovu za velikim preobratom v četrtfinalu Pokala Slovenije ni mogel računati na obolelega Marka Šulerja (nadomeščal ga je Luka Uskoković), medtem ko je Matka Obradovića, ki se v Stožicah nikakor ni izkazal, zamenjal prvi vratar vijoličastih Jasmin Handanović. Na drugi strani je Igor Bišćan v boj krenil z Andresom Vombergarjem v konici napada, drugič zapored pa je po prvem golu v letu 2017, ki ga je zabil na zadnjem ligaškem obračunu s Krškim, tekmo začel Rok Kronaveter, medtem ko je Denis Klinar igral pred Mitchem Apauom v zvezni vrsti.

Mariborčani so v skladu z napovedmi začel podjetno in ob izteku druge minute je ostro žogo Gregorja Bajdeta čez prečko Aljaža Ivačiča malce nespretno preusmeril Dino Štiglec. Napadi Štajercev so se nadaljevali in v šesti minuti si je Dare Vršič slabo ustavljal predožek z desnega boka in Apau je še pravočasno preprečil njegov strel z okoli desetih metrov. Rumeni karton, ki ga je glavni sodnik Dragoslav Perić pokazal v 14. minuti, je pošteno razhudil domačo klop, Milanič in njegov pomočnik Saša Gajser sta dobila tudi opozorilo četrtega sodnika.

V 15. minuti pa so Mariborčani povedli, ko je Štiglec povsem neposrečeno postavljal "ofsajd zanko" Gregorju Bajdetu, nekdanji član Celja pa je neoviran stekel proti Ivačiču in ga matiral s strelom na oddaljenejšo vratnico.To je bil Bajdetov prvi gol po sredini avgusta, ko je zatresel mrežo Krškega ob zmagi s 3:2.

Ko je Perić po nedosojenem prekršku nad Tavaresom zaradi protestiranja pokazal rumeni karton domačemu kapetanu, se je na delivca pravice iz Kranja spet vsul plaz žaljivk. Te bi se še okrepile, če bi v prvi konkretnejši akciji podajo Klinarja s strani v zadetek spremenil Issah Abass, a je njegov poskus znotraj kazenskega prostora ustavil Uskoković. Abass je imel najlepšo gostujočo priložnost v 30. minuti, ko se je boril s Kabho ob robu igrišča in uspel priti v 16-metrski prostor, nato pa precej s strani meril v naročje Handanoviću.

Zatišje je do polčasa prekinila še večja priložnost zeleno-belih v 40. minuti, ko je po podaji Klinarja vratar domačih Handanović hitro zaprl Vombergarja, odbitek pa je nato s pomočjo Abassa s strelom ob daljšo vratnico pospravil Dario Čanađija, a je nekdanji slovenski reprezentant z lepo parado odbil žogo v kot. Maribor je odgovoril v 43. minuti, ko je strel oziroma podaja Martina Milca na oddaljenejši vratnici za las zgrešila Tavaresa.

V 44. minuti pa izenačenje: Kronaveter je zadel še na drugi zaporedni tekmi, potem ko je po podaji iz kota, ki je sledila omenjenemu strelu Milca, Olimpija izpeljala hiter protinapad prek Abassa. Vombergar je nato preigral Vrhovca na robu kazenskega prostora in poslal lepo žogo na drugo stran, kjer jo je s polvolejem pričakal Kronaveter in žoga je tudi po zaslugi Damjana Boharja končala v mreži nemočnega Handanovića.

Vijoličasti niso zmogli pravega odgovora do konca polčasa, v drugega pa je Milanič, vsaj malce presenetljivo, krenil brez novopečenega rekorderja 1. SNL Tavaresa in Vršiča, ki sta ju zamenjala Valon Ahmedi in Jasmin Mešanović. Dežne kaplje so na nebu vedno pogosteje zamenjevale tudi snežinke, v takšnem vremenu pa je Maribor začel nizati prve obetavne napade drugega dela tekme. A prvi nevarnejši strel je v 56. minuti poletel z noge Kronavetra, ki pa je z razdalje meril visoko prek vrat.

Nesporazum v obrambi Olimpije je v naslednjem napadu ponudil priložnost Mešanoviću, ki je poskusil z lobom in že premagal Ivačiča, nato pa je žogo pred napadalcem iz Bosne in Hercegovine in črto vrat izbil Kenan Bajrić. Povsem nepotrebno je Mešanović v 59. minuti grdo podrl vratarja Ivačiča in dobil rumeni karton, tekma pa je bila za dobri dve minuti prekinjena, da si je lahko gostujoči čuvaj mreže opomogel. V 65. minuti je do strela z roba kazenskega prostora prišel Vombergar, a podobno kot pred njim Kronaveter ni niti malo ogrozil Handanovića.

Veliko več dela je imel v 66. minuti Ivačič, potem ko je globinsko žogo Bajdetu med nogami lepo spustil Ahmedi, Ivačič pa je Bajdetov strel s strani ukrotil v dveh poskusih. Bišćan je prvo menjavo opravil šele v 72. minuti, ko je edinega ljubljanskega strelca na zadnjih dveh tekmah Kronavetra zamenjal Nik Kapun. Mešanović jo je pred začetkom zadnjih 15 minut rednega dela grdo skupil v skoku, ko ga je zadel Ivačič in tokrat je napadalec Maribora potreboval resnejšo zdravniško pomoč, a se za razliko od vratarja Olimpije ni vrnil v igro zaradi poškodbe glave.

Maribor je v zaključku tekme z igralcem manj pritisnil za častno zmago in najprej je Ahmedijev prosti strel le za las zgrešil vrata Ivačiča, ki je bil sicer na žogi, Bajdetov poskus pa je v 81. minuti z roba kazenskega prostora prav tako priletel v blok. Do konca smo spremljali tekmo brez pravega žara, Olimpija pa je zanesljivo potrdila napredovanje v polfinale, s čimer je še drugo sezono zapored izločila najhujše rivale.