![](../GetFile.ashx?id=271161)
(foto: Getty Images)
Evropski klubi močno nasprotujejo pobudam, da bi se nagradni sklad za udeležence svetovnega klubskega prvenstva delil enakomerno med vse udeležence.
Svetovno klubsko prvenstvo je turnir, ki je moral pred svojo otvoritveno izvedbo preskočiti kup ovir, pomislekov in kritik, po številnih zapletih pa je FIFA le uspela odgovoriti ne nekaj ključnih vprašanj.
Zdaj je jasno, kdaj in kje bo turnir potekal, znano je, kdo bo imel televizijske pravice za turnir (platforma DAZN), ostalo pa je odprto vprašanje, ki še kako zanima predvsem evropske predstavnike – koliko denarja bo na voljo.
Predsednik FIFA Gianni Infantino je ob naznanitvi novega turnirja pompozno napovedal, da bo vsak udeleženec prejel 50 milijonov evrov in da bi zmagovalec lahko domov odnesel celo 100 milijonov evrov, a je bil to očitno bolj račun brez krčmarja, saj FIFA toliko denarja za ta turnir preko prodaje televizijskih pravic in sponzorstev ni uspela zbrati.
Številke so tako trenutno še predmet ugibanj, New York Times in Tuttosport pa trdita, da naj bi bil nagradni sklad težak približno 600 milijonov evrov ter da naj bi vsak od 32 udeležencev turnirja prejel nekje okoli 19 milijonov evrov. To naj bi bil fiksni zajamčeni zaslužek za vse ekipe, na podlagi uspešnosti pa bi nato najboljši klubi lahko zaslužili še več – ta del je še zelo slabo opredeljen oziroma o njem trenutno ni na voljo nobenih konkretnih informacij.
Čeprav trenutno sploh še znano, kakšen bo celoten denarni sklad, so med udeleženci že nastala trenja, saj naj bi evropski klubi zase zahtevali večji kos pogače, saj menijo, da jim ta pripada, ker bodo najbolj pomembni za sam turnir.
"Evropski klubi preko ECA lobirajo za to, da bi največji del denarnega sklada pripadel njim, saj so mnenja, da bodo ravni oni ustvarili največji del zaslužka. Real Madrid, Manchester City, Bayern, Chelsea in ostali nasprotujejo ideji o enakomerni razdelitvi denarja in zato zahtevajo razdelitev, ki bo temeljila na tem, koliko vsak klub doprinese dogodku," so zapisali pri Marci, in dodali, da v konkretnih številkah evropski klubi zase zahtevajo kar 70 odstotkov celotnega denarnega sklada.