18.6.2016, ob 15:00 | Štadion: Nouveau Stade de Bordeaux | Gledalcev: 39.493 | Sodnik: Cuneyt Cakir (TUR)

Uredništvo 18. junij 2016 1 Komentiraj
V svetovni vinski prestolnici Bordeauxu se je Belgija z visoko zmago nad Irsko "resetirala" po bolečem porazu z Italijo (3:0). Dva zadetka je nemočnim otočanom zabil Romelu Lukaku, poškodbi Dembeleja in Carrascoja.

Belgija je bila po porazu na uvodni tekmi prvenstva z Italijo pred hudo preizkušnjo. Obrambno naravnana Irska je morala pasti, sicer bi se ena največjih favoritinj Eura 2016 morala reševati na tekmi zadnjega kroga s Švedsko. Kritizirani selektor Marc Wilmots je tokrat opustil svoj previdni slog in v prvo postavo uvrstil Yannicka Ferreiro Carrascoja ter Mousso Dembeleja, medtem ko so Irci obračun v Bordeauxu začeli brez poškodovanega Jonathana Waltersa, zamenjal ga je Stephen Ward. "Rdeči vragi" so uživali v precejšnji posesti, a v slabem prvem polčasu z obeh strani si pravih priložnosti niso pripravili.

Toby Alderweireld je v 13. minuti z glavo meril mimo daljše vratnice po kotu Kevina De Bruyneja, ki je štiri minute kasneje v sredino kazenskega prostora nasprotnikov poslal še eno lepo podajo s prostega strela, a je vratar Darren Randolph ob malce divjem posredovanju Johna O'Sheaja lahko le pospremil žogo v golavt. Morda najlepša priložnost se je v 21. minuti ponudila belgijskemu kapetanu Edenu Hazardu, ki je po skoku Lukakuja srečno dobil žogo znotraj 16-metrskega prostora in jo z volejem poslal tik nad irsko prečko. Irska mreža se je v 25. minuti le zatresla, a so turški sodniki na čelu s Cüneytom Cakirjem zadetek Ferreire Carrascoja upravičeno razveljavili.

Soigralec Jana Oblaka iz madridskega Atletica je v prepovedanem položaju pobegnil in ob posredovanju Randolpha zatresel prečko, žogo pa nato pospravil v mrežo z glavo. Belgija je bila blizu vodstvu še v 42. minuti, ko je po kotu strel zelo dobrega Thomasa Meunierja ob vratnici izbil nekdo od Ircev, akrobatsko in neuspešno pa je v naslednjem napadu poskušal zadeti še Jan Verthongen. Polčas se je končal z grdim štartom Shana Longa nad Ferreiro Carrascojem, ki pa ga Cakir ni sankcioniral. Drugi polčas so Belgijci odprli na najboljši možni način. A najprej je v kazenskem prostoru po tem, ko sta nanj družno z visoko dvignjenima nogama štartala Alderweireld in Thomas Vermaelen, padel Long, a Cakir ni zapiskal.

Irci so bili toliko bolj jezni, ker je že v naslednjih sekundah Romelu Lukaku podal na desno, kjer je pobegnil De Bruyne, nato pa zaposlil robustnega napadalca na robu kazenskega prostora, od koder je (zaenkrat še vedno) član Evertona natančno meril z levico mimo Randolpha. Wilmots je bil v 56. minuti prisiljen v prvo menavo, Dembele, ki je prvenstvo začel poškodovan, je po nerodnem štartu obležal z načetim gležnjem, zamenjal ga je Radja Nainggolan. Irci so zaigrali malce podjetneje, a bili ekspresno kaznovani. Witsel je v 61. minuti s sedmim zadetkom za reprezentanco povišal na 2:0, potem ko je podobno kot Lukaku začel akcijo s podajo na desno do Hazarda, nato pa se prikradel v kazenski prostor in z glavo lepo izkoristil predložek Meunierja. Lukaku je prvi zadetek slavil z Wilmotsom, podobno je podporo trenerju izrazil tudi Witsel, a Wilmots ni imel veliko razlogov za slavje.

Šepajoč je po dobri uri igre zelenico moral zapustiti še Carrasco (verjetno še posledica štarta Longa), zamenjal ga je Dries Mertens. So pa Belgijci lahko proslavljali še tretji zadetek - svoj "dvojček" je dokončal Lukaku, potem ko je Hazard pobegnil po desni in nato žogo nesebično odložil svojemu soigralcu, ki je lahko mirno počakal in matiral irskega čuvaja mreže. Ob ovacijah je Lukaku dobrih deset minut pred koncem zelenico zapustil, nanjo je pritekel Christian Benteke, Irci pa so lahko še nekaj minut pred reprezentančno upokojitvijo spremljali legendarnega Robbieja Keana.