7.7.2021, ob 21:00 | Štadion: Wembley v Londonu | Gledalcev: 60.000 | Sodnik: Danny Makkelie (NIZ)
Anglija 2:1 Danska
0 : 1 30' Mikkel Damsgaard
Simon Kjaer (ag) 39' 1 : 1
Harry Kane 104' 2 : 1
1. krog - vsi rezultati

Anglija je v ekstazi, nogomet se je že (skoraj) vrnil domov!

Uredništvo 7. julij 2021 22 Komentiraj
Anglija je v finalu evropskega prvenstva. (foto: Getty Images)
Danska je bila zahteven, odporen in silno zagnan nasprotnik, kljub temu pa je Anglija uspešno prebrodila vse izzive in se po podaljških uvrstila v veliki finale evropskega prvenstva!
V velikem finalu evropskega prvenstva Euro 2020 bosta zaigrali reprezentanci Italije in Anglije! Italije se je v finale uvrstila po izvajanju enajstmetrovk, tudi Anglija pa je morala za finalno vstopnico odigrati 120 minut nogometa. Angleži so v podaljških zabili zmagoviti zadetek, se prvič v svoji zgodovini uvrstili v finale evropskega prvenstva, šele drugič pa bodo zaigrali v finalu velikega mednarodnega turnirja.

Anglija je srečanje začela zelo odločno, si preko Raheema Sterlinga že v trinajsti minuti priigrala prvo veliko priložnost, nato pa se je prebudila tudi Danska, ki je igrala vse bolj kombinatorno in tudi vse bolj konkretno. Po malo manj kot pol ure igre je bil Wembley v šoku, ko je mladi danski up Mikkel Damsgaard velemojstrsko izvedel prosti strel z velike razdalje in Dance popeljal v vodstvo. V 38. minuti je Kasper Schmeichel z izjemno obrambo pokvaril veselje Sterlingu, le minuto kasneje pa je sledila nova udarna angleška akcija, ki jo je z ostro podajo v prostor začel Harry Kane, s predložkom pred gol nadaljeval Bukayo Saka, z avtogolom – že enajstim na tem prvenstvu – pa zaključil danski branilec Simon Kjaer.

V drugem polčasu je bila angleška pobuda bolj očitna kot v prvem delu, Schmeichel pa je bil prvič na resnem preizkusu v 55. minuti, ko je z glavo odlično streljal Harry Maguire. Danska se je v drugem polčasu bolj ali manj osredotočala na igro v obrambi in bila pri tem precej uspešna, uspešno pa je prestala tudi ofenzivo Anglije v zadnjih minutah, ki je prinesla kar nekaj potencialno nevarnih situacij.

Že šestič v izločilnih bojih so odločali podaljški, v katerih so Angleži zelo nazorno nakazali, da želijo vprašanje zmagovalca rešiti pred izvajanjem strelom z bele točke. Schmeichel je reševal Dance, vsega pa je bilo konec v 102. minuti, ko je po prodoru Raheema Sterlinga v kazenski prostor sodnik Dannie Makkelie dosodil najstrožjo kazen – odločitev ni bila sicer povsem nedvoumna, vendar se je vseeno ustvaril občutek, da je bil zvezdnik Cityja zaustavljen s prekrškom.

Z bele točke je meril kapetan Kane, Schmeichel je strel ubranil, a se je žoga odbila Kanu nazaj v noge in v drugo sijajni golgeter angleške reprezentance ni zatajil. Danska do konca tekme ni več našla moči za nov povratek in Anglija je na koncu povsem zasluženo slavila na eni najpomembnejših tekem v svoji zgodovini.