Ajaxu nizozemska klasika

Damjan Tratnik 20. januar 2013 4 Komentiraj
Osmenajstletni Danec Viktor Fischer je v svoji krstni sezoni v nizozemski Eredivisie zabil že pet golov. Tri od le-teh na derbijih proti PSV in Feyenoordu. (foto: Getty Images)
Ajax je na prvi prvenstveni tekmi po zimskem premoru visoko s 3:0 ugnal večnega rivala Feyenoorda in zaostanek za prvim mestom znižal na vsega točko.

Ajax iz Amsterdama je po zimskem premoru z odlično predstavo na večnem derbiju proti Feyenoordu razveselil svoje navijače in izkoristil včerajšnja spodrsljaja Twenteja in PSV. Vodilni Twente je le remiziral proti RKC Waalwijku, PSV pa je še precej bolj presenetljivo navkljub devetemu prvenstvenemu zadetku Tima Matavža doma izgubil proti Zwolleju.

Ajax se je z zmago vodilnemu dvojcu približal na zgolj točko zaostanka in se tako ekspresno vrnil v igro za naslov. Mladi danski biser Viktor Fischer si je z dvema zadetkoma na derbiju še dodatno dvignil ceno, za končni izid srečanja pa je v drugem polčasu poskrbel kapetan Siem De Jong. Ajax je zadnjih 25 minut igral z igralcem manj po izključitvi Ricarda Van Rhijna, Feyenoord pa je po njegovem prekršku v 65. minuti zapravil strel z bele točke in s tem zadnjo priložnost, da se vrne v igro.

Sobota je minila v znamenju ameriškega napadalca Jozyja Altidora, ki je proti Vitesseju dosegel hat-trick in močno zmanjšal zaostanek na lestvici strelcev, kjer s 16 goli še vedno vodi trenutno zaradi afriškega pokala narodov odsotni napadalec Vitesseja Wilfried Bony.

Ta konec tedna sta poleg Tima Matavža priložnost dobila tudi preostala slovenska legionarja v nizozemski Eredivisie. Andraž Kirm je odigral celo tekmo ob porazu Groningena proti Utrechtu, Aleksander Radosavljevič pa je ob porazu njegovega VVV proti Willem II prav tako odigral vseh devetdeset minut.