1.7.2018, ob 16:00 | Štadion: Lužniki (Moskva) | Gledalcev: 78.011 | Sodnik: Bjorn Kuipers (NIZ)

Uredništvo 1. julij 2018 45 Komentiraj
Rusija je po izvajanjju enajstmetrovk na krilih svojega sijajnega vratarja Igorja Akinfejeva premagala Španijo in spisala največji uspeh v zgodovini ruskega nogometa po razpadu Sovjetske zveze!
Če si malce sposodimo vojno retoriko – Nemčija je to poletje drugič zmrznila v Rusiji, ruska obrambna formacija pa je preživela nalete španske "ofenzive" in se na koncu junaško, senzacionalno, povsem nepričakovano in zasluženo uvrstila v četrtfinale svetovnega prvenstva! Na Euru 2008 je Rusija zaigrala v polfinalu, vendar pa bi podvig čete Stanislava Čerčesova brez pretiravanja lahko kategorizirali za največji reprezentančni uspeh ruskega nogometa po razpadu Sovjetske zveze.

To je bil obračun mačke z mišjo, v katerem je miš ravnala pretkano, mačka pa v glavnem zaletavo in vselej z eno samo zamislijo, kako miš izvabiti iz luknje. Španci so imeli žogo ves čas v svoji posesti, zbrali na stotine – kaj stotine, tisoče! – podaj, a večinoma brez pravega pritiska na zadnji ruski obrambni blok, ki je srečanje odigral brez ene same napake. Začetek polčasa je obetal drugačno tekmo, a se je hitro izkazalo, da je šlo bolj za naključje. Španija je namreč povedla že v 12. minuti, ko je po predložku Marca Asensia v prerivanju pred ruskimi vrati Sergej Ignaševič ob svojemu španskemu "soimenjaku" Ramosu zadel lastno mrežo.

Sledilo je obdobje španskega skrivanja žoge, a brez kakršnega koli šarma, elegance ali nadigravanja nasprotnika. Rusi so iz španskega obroča zlezli v zadnjih desetih minutah polčasa, ko je najprej navijače na noge dvignil Aleksandr Golovin, ki je s petnajstih metrov za malo zgrešil okvir gola, nato pa je sledila 41. minuta in akcija, po kateri se bo Gerard Pique znova moral skriti pred besno špansko javnostjo. Branilec Barcelone je brez prave potrebe v kazenskem prostoru igral z roko, zato je sodnik Bjorn Kuipers brez pomoči VAR dosodil enajstmetrovko. Zalet je vzel Artjom Dzjuba in dosegel že svoj tretji zadetek  na tem mundialu. Sijajen dosežek za igralca, ki ga je še pozimi trener Zenita Roberto Mancini odpisal in poslal na posodo v skromni Arsenal iz Tule.

V drugem polčasu se ni ritem igre ni dosti spreminjal. Španija je še naprej podajala in podajala – na koncu je zbrala kar 1.137 podaj, nov rekord prvenstev – vendar pa ruska obramba vseeno ni bila dovolj izzvana. Rusi so odlično pokrivali prostor, večina polčasa pa je tako minila v težko gledljivem nogometu, v katerem je zagotovo spanec premagal marsikaterega nevtralnega navijača. V 84. minuti je imela Španija vendarle priložnost in sicer je najprej meril Iniesta, nato pa po odbiti žogo še Iago Aspas, a je Akinfejev v obeh primerih ravnal odlično.

Prvič na mundialu so sledili podaljški in prvič v zgodovini prvenstev smo videli četrto zamenjavo. V 109. minuti je Akinfejev znova zablestel po strelu Rodriga Morena, nato pa so sledile enajstmetrovke, ki so spisale zadnje dejanje senzacije, ki se je počasi in zanesljivo risala že celo tekmo.

Ruski izvajalci (Smolov, Ignaševič, Golovin in Čerišev) so uspešno izvedli enajstmetrovke, pri Špancih pa sta zamočila Koke in Aspas in veliko rusko veselje se je lahko začelo. Rusija, to niso več sanje – zbornaja je med osmimi najboljšimi na svetu in zdaj čaka zmagovalca obračuna med Hrvaško in Dansko!