23.6.2014, ob 18:00 | Štadion: Arena de Sao Paulo, Sao Paulo | Gledalcev: 62.996 | Sodnik: Bakary Gassama (GAM)

Uredništvo 23. junij 2014 7 Komentiraj
Nizozemska je v drugem polčasu strla odpor Čileja in se z zadetkoma rezervistov Leroya Fera in Memphisa Depaya dokopala do tretje zaporedne zmage in prvega mesta v skupini B.

Misija "kako se izogniti Braziliji v osmini finala" je bila rdeča nit obračuna dveh ekip, ki sta si že v drugem krogu skupinskega dela izborili napredovanje v izločilni del tekmovanja. Zaradi boljše razlike v zadetkih je bil pritisk na strani Čileja, saj je Nizozemcem za prvo mesto zadostoval že remi.

Čile je v prvem polčasu prevzel pobudo in preko Eduarda Vargasa prvič zapretil v dvanajsti minuti, nadaljevanje prvega polčasa pa je postreglo z nezanimivo igro, saj nobena ekipa ni želela preveč tvegati. V 35. minuti je Arjen Robben lepo zaposlil branilca Stefana de Vrija, ki je z glavo za kakšen meter zgrešil gol, najlepši trenutek polčasa pa je napočil pet minut kasneje, ko je Robben spektakularno prodrl v kazenski prostor Čileja, a nato za nekaj centimetrov zgrešil gol. Tik pred koncem prvega dela igre se je polpriložnost ponudila še Čileju, a je strel Felipeja Gutierreza z glavo zletel mimo vrat.

Nadaljevanje ni obetalo kaj dosti boljšega nogometa. Nizozemci v napadu niso kazali pretirane ambicioznosti, Čilenci pa na nasprotni strani niso imeli pravih idej, kako žogo spraviti v nizozemsko tretjino. V takšni igri je vnovič izstopal Robben, ki je v 66. minuti z novim nevarnim strelom po tleh skoraj dosegel svoj že četrti zadetek na prvenstvu, deset minut kasneje pa se je po močnem strelu Memphisa Depaya moral izkazati tudi čilski vratar Claudio Bravo.

V 77. minuti je Nizozemska naposled prebila ledino. Po sijajnem predložku Daryla Janmaata je čilska obramba v kazenskem prostoru pozabila na visokoraslega Leroya Fera, ki je z glavo dosegel svoji prvi zadetek v majici nizozemske reprezentance. Oranje so zmago in prvo mesto v skupini potrdili v drugi minuti sodnikovega podaljška, ko se je Robben, tudi danes najboljši igralec v nizozemskem moštvu, izkazal z asistenco, Memphis Depay pa že s svojim drugim zadetkom na letošnjem mundialu.