28.6.2021, ob 21:00 | Štadion: Arena Nationala v Bukarešti | Sodnik: Fernando Rapallini (ARG)
Clément Lenglet
46'
88'
Moussa Sissoko
Antoine Griezmann
88'
Olivier Giroud
Karim Benzema
94'
Marcus Thuram
111'
Mario Gavranović
Xherdan Shaqiri
73'
90'
Kevin Mbabu
Silvan Widmer
74'
Christian Fassnacht
Steven Zuber
79'
Ruben Vargas
Breel Donald Embolo
80'
Admir Mehmedi
Ricardo Rodríguez
87'
Fabian Schär
Haris Seferović
97'

Prva velika senzacija Eura, Švica po neverjetni drami izločila Francijo!

Uredništvo 28. junij 2021 12 Komentiraj
Francija je izpadla iz evropskega prvenstva. (foto: Getty Images)
Evropsko prvenstvo se bo nadaljevalo brez aktualnih svetovnih prvakov! Francija je zapravila vodstvo s 3:1 in izpadla po izvajanju enajstmetrovk, pri odločilnem strelu je zatajil Kylian Mbappe!
Obračun v Bukarešti naj bi bil eden najbolj enosmernih parov osmine finala, a smo se tudi danes lahko dobro prepričali v to, kako malo vredne so v nogometu včasih tovrstne pavšalne in prepogosto preveč arogantne prognoze. Zmagovalca obračuna je v četrtfinalu čakala Španija, ki je na prvi današnji tekmi po podaljških s 5:3 premagala Hrvaško,  tudi v Bukarešti pa je bil šesti udeleženec četrtfinala odločen po koncu rednega dela.

Švica je atipičen večer napovedala že v 15. minuti, ko je po novi asistenci prvega asistenta Eura Stevena Zuberja z glavo zadel Haris Seferović in Francijo takoj vrgel iz varne cone udobja. Francija je v prvem polčasu pokazala zelo malo, zato je bilo hitro jasno, da selektorja Didierja Deschampsa ob polčasu čaka temeljit pogovor z igralci.
,
Kmalu po začetku drugega polčasa je Švica po akciji Emboloja in Seferovića skorajda zadela še drugič, a se napadalec Benfice v zaključnem strelu ni najbolj proslavil. Le dve minuti kasneje je bil francoski šok popoln, ko je sodnik Rapallini iz Argentine po pregledu VAR posnetka dosodil enajstmetrovko za prekršek nad Zuberjem v kazenskem prostoru Francije. Z bele točke je zalet vzel izkušeni Ricardo Rodriguez, Hugo Lloris pa je strel ubranil in tako morebiti celo preprečil poraz Francije.

Odgovor Francije je bil silovit. Le nekaj trenutkov po ubranjeni enajstmetrovki je po lepi podaji Kyliana Mbappeja zadel Karim Benzema, zvezdnik Reala iz Madrida pa je evforijo v francoskih vrstah začinil še z enim zadetkom, ki ga je dosegel po podaji Antoina Griezmanna. Le štiri minute zatem, ko bi Švica z izkoriščeno enajstmetrovko lahko vodila z 2:0, je Francija povedla z 2:1!

Švica se je zdela potopljena, ko je v 75. minuti s strelom z 22 metrov mojstrsko zadel Paul Pogba, vendar pa so Švicarji potrdili stereotipe o nepopustljivosti ekip z germanskega sveta in se v igro vrnili v 81. minuti, ko je po predložku Kevina Mbabuja ponovno z glavo zadel Haris Seferović.

V 85. minuti je bil Mario Gavranovič za nekaj milimetrov v prepovedanem položaj ob doseženem zadetku, isti napadalec pa je pet minut kasneje poskrbel za nov delirij, ko je po podaji Granita Xhake mojstrsko preigral Presnela Kimpembeja in z natančnim strelom v spodnji levi kot poskrbel za podaljške. No, te bi skorajda odnesel rezervist Kingsley Coman, ki je v zadnjih sekundah sodnikovega dodatka  mojstrsko streljal, a zadel le prečko.

Po koncu izredno razburljivega polčasa se je tekma prevesila v podaljške, v katerih je obema ekipama že pričelo zmanjkovati sape. V prvem delu velja omeniti le izjemno obrambo švicarskega vratarja Yanna Sommerja, ki je v 95. minuti s sijajno intervencijo preprečil zadetek Benjaminu Pavardu.

V drugem delu podaljška je Francija naredila vse, da bi zadela še pred enajstmetrovkami, a sta dve veliki francoski priložnosti ostali neizkoriščeni. Najprej je v 110. minuti po izjemni podaji Pogbaja zatajil Mbappe, ki je z obetavnega položaja slabo streljal z levico, v 119. minuti pa je svojo priložnost dočakal tudi veteran Oliver Giroud, ki je z glavo testiral nocoj zares odličnega Sommerja. Po 120 minutah izjemne tekme so prvič na letošnjem Euru zmagovalca  odločale enajstmetrovke.

V prvi seriji izvajanja enajstmetrovk sta zadela Mario Gavranović za Švico in Paul Pogba za Francijo. V drugi sta bila uspešna Fabian Schar in Olivier Giroud, v tretji Manuel Akanji in Marcus Thuram, v četrti Ronald Vargas in Presnel Kimpembe, v peti seriji pa je najprej za Švico zadel Admir Mehmedi, edini, ki je zgrešil z bele točke pa je bil Kylian Mbappe in Francija se je senzacionalno poslovila od evropskega prvenstva!