Lassana Diarra (foto: Getty Images)
Prestopni sistem bo zaradi razsodbe vrhovnega sodišča EU morda doživel velik pretres, saj bodo odslej igralci lahko prekinili pogodbe v svojih klubih brez nadomestila.
Nogometni prestopni sistem je leta 1995 za vselej spremenil manj znani belgijski nogometaš Jean-Marc Bosman, ki je prestopni trg uskladil s splošno ekonomsko politiko EU, kar je v praksi odstranilo omejitve glede števila tujih nogometašev v ekipah ter igralcem omogočilo, da so po izteku pogodb kot prosti igralci zapustili svoje klube.
Primer, katerega zaščitni znak bo nekdanji nogometaš Arsenala, Chelseaja, Reala iz Madrida ter PSG Lassana Diarra, (verjetno) ne bo imel ravno takšnih razsežnosti, bi pa vseeno lahko temeljito pretresel nekatere doslej znane zakonitosti delovanja na prestopnem trgu.
Da bi razumeli, čemu je danes pritrdilo vrhovno sodišče EU, bi morali najprej pobliže spoznati Diarrajev primer.
Diarra je bil leta 2014 član Lokomotive iz Moskve, s katero je prišel v konflikt zaradi napovedanega nižanja plač. Konflikt je privedel do tega, da je Diarra predčasno prekinil pogodbo, ruski klub pa je primer prenesel na FIFA, ki je Lokomotivi ugodila in Diarraju naložila, da mora Lokomotivi plačati 10.5 milijona evrov nadomestila.
Diarra je po odhodu iz Rusije prejel ponudbo belgijskega Charleroija, ki je ni mogel sprejeti, ker mu FIFA ni mogla izdati potrdila, da njegov novi klub ne bo nosil nobenih stroškov vezanih na njegovo prekinitev pogodbe v Rusiji. Diarra ni dobil ustreznega certifikata iz Rusije, zato je leta 2015 sam vložil tožbo zoper FIFA in vodstvo belgijske lige ter zahteval povračilo stroškov in izgubljenega prihodka, ker ni mogel podpisati pogodbe z novim klubom. Primer se je po sodiščih vlekel kar devet let, danes pa je sodišče EU razsodilo v prid nogometaša ter zapisalo, da so nekatera pravila FIFA v konfliktu s pravili EU glede konkurenčnosti in prostega trga.
Kaj bi novo pravilo lahko prineslo v praksi?
Igralci bodo imeli po novem precej več možnosti in bodo nosili veliko manj tveganja v primeru enostranskih prekinitev pogodb, po novem pa tudi njihovi novi klubi ne bodo imeli odškodninskih obvez do klubov, v katerih so prekinili svoje pogodbe – najbolj znan tovrsten primer je primer Portugalca Rafaela Leaa in njegovega prestopa v Milan.
Prestopni sistem FIFA bo potreboval posodobitev, že zdaj pa se porajajo vprašanja, kakšne bi bile posledice za prestopni trg, če bi določen igralec po nareku drugega kluba samovoljno prekinil pogodbo ter moral pri tem dokazati, da je pogodbo prekinil zaradi 'utemeljenih razlogov'.
Guardian ocenjuje, da bi novo pravilo pogajalsko moč pri prestopnih in pogodbenih pogajanjih sunkovito prestavilo v prid igralcem in agentom, kar bi lahko vodilo v več prekinjenih pogodb in negotovosti glede odškodnin. Ustanoviti bi morali novo telo, ki bi v primerih prekinitev pogodb ugotavljalo, kdo (če sploh kdo) bi bil upravičen do odškodnine.
Takoj se je pojavila bojazen, da bi lahko bilo novo pravilo voda na mlin večjim klubom v prestopnih pogajanjih, saj bi ti lahko želenega igralca nagovorili v prekinitev pogodbe, kar trenutno ni bilo možno oziroma ni bilo možno brez finančnih sankcij oziroma nadomestil.
Trenutno je torej odprtih več vprašanj kot odgovorov, zelo verjetno pa se bo primer nadaljeval na belgijskih sodiščih, na katerih je Diarra še naprej v tožbenem postopku.