
Aleksander Čeferin (foto: Getty Images)
Aleksander Čeferin opozarja, da bi selitev ligaških tekem v tujino lahko “uničila nogomet”. Uefa ostaja proti Superligi in zagovarja odprtost ter povezovalno vlogo igre.
Predsednik UEFA Aleksander Čeferin je izrazil resno zaskrbljenost zaradi načrtov, da bi se tekme evropskih lig igrale v tujini, potem ko sta bila potrjena dva primera – tekma La Lige med Villarrealom in Barcelono v Miamiju decembra ter obračun Serie A med Milanom in Comom v avstralskem Perthu februarja.
Uefa je te tekme sicer nerada odobrila, vendar je Čeferin na srečanju Združenja evropskih klubov (ECA) v Rimu jasno ponovil svoje nasprotovanje.
“Nogomet ni samo poslovanje. Ni zgolj zabava. To je življenje v naših skupnostih, na ulicah, v klubih in med navijači, ki ga oblikujejo. Če ga preveč odmaknemo od teh korenin, tvegamo, da ga zlomimo,” je dejal Čeferin.
“V negotovih časih je nogomet naša sidrna točka – nekaj, kar nas povezuje, daje veselje in občutek pripadnosti. Ko se Evropa sooča s političnimi, gospodarskimi in družbenimi izzivi, potrebujemo nekaj, kar nas drži skupaj. Nogomet ima to moč – in ohraniti jo moramo,” je dodal.
UEFA je ob tem sporočila, da je opravila posvetovanja z različnimi deležniki in ugotovila “široko nasprotovanje ideji igranja ligaških tekem v tujini”, pri čemer so podobna stališča izrazili navijači, lige, klubi, igralci in celo evropske institucije. Kljub temu je priznala, da pravila FIFA trenutno niso dovolj jasna, da bi lahko te načrte uradno preprečila. FIFA je že lani ustanovila delovno skupino za preučitev učinkov igranja domačih tekem v tujini.
“Uefa nikoli ne bo dovolila Superlige”
Čeferin je znova odločno zavrnil možnost evropske Superlige, poudaril, da UEFA ne bo nikoli ustvarila tekmovanja, ki bi bilo zaprto le za peščico elitnih klubov.
“Evropa postavlja standarde v svetovnem nogometu, zato prihajajo napadi od zunaj, da bi spremenili igro. Spremembe so del nogometne zgodbe, a trajne vrednote izvirajo iz enotnosti, ravnotežja in moči vseh – ne le peščice,” je poudaril Čeferin.
“UEFA ne bo nikoli organizirala tekmovanja, v katerem bi sodelovalo le 12 klubov. Želimo vključenost. Želimo, da sanje ostanejo žive. Poskrbeli bomo, da bo evropski klubski nogomet odprt in da bo vsak klub imel priložnost sanjati o največjih dosežkih.”