
Robbie Fowler je veljal za največje razočaranje prvega zimskega prestopnega roka v Angliji. (foto: /)
Mineva točno 20 let odkar so v angleški Premier League uvedli tudi zimski prestopni rok. Januarska nogometna tržnica je v polnem teku. Kdo pa so bili prvi igralcii, ki so se v Angliji selili pozimi?
Zimski prestopni rok se je tokrat, vsaj teoretično, pričel nekoliko prej, kot je v navadi. Prestopna tržnica se po večini nogometnih držav odpre s prvim januarjem in traja do zadnjega, toda v zaključku lanskega leta smo pospremili zimsko svetovno prvenstvo, ki je precej premešalo ustaljene smernice v tem pogledu. Klubska sezona je bila začasno ustavljena prej, kot je sicer v navadi ob zimskem premoru po prvem delu sezone.
Poleg tega je v navadi, da po velikih poletnih reprezentančnih turnirjih potem številni igralci, ki so pustili dobre vtise v reprezentančnih dresih, menjavajo svoje klubske sredine pred pričetkom nove tekmovalne sezone. Načeloma mnoge od teh prestopov pospremijo tudi visoke odškodnine, ki pa si jih klubi le redko privoščijo tudi pozimi. Tokrat se zdi, da bo glede tega vendarle nekoliko drugače.
Manj znani klubi želijo železo kovati, dokler je vroče. Iz tega vidika jim je letos v interesu, da najbolj markantne igralce prodajo že januarja.
Klubi, ki se nameravajo januarja krepiti pa so lahko s tovrstnimi aktivnostmi, pa četudi neuradno, pričeli že ob začetku turnirja v Katarju. Januarski prestopni rok je torej letos po svoje nekoliko poseben. Kakšen pa je bil sploh
prvi zimski prestopni rok v eni od najmočnejših lig na svetu? Britanski novinarji so se vrnili po poti spominov in izbrskali najbolj zanimive zimske prestope – zdaj že davnega leta
2003.
Prvi nogometaš, ki je v Anglijo prestopil v prvem zimskem prestopnem roku, je bil francoski napadalec
Christophe Dugarry. Iz
Bordeauxa se je tedaj preselil v
Birmingham, šlo je za posojo. Dugarry je bil velik zvezdnik, pred prestopom v Bordeaux je nastopal tudi za
Barcelono in
Milan in bil član francoske izbrane vrste. Proti koncu sezone je po njegovih zaslugah (zadetkih) Birmingham ostal med angleško elito.
Prekaljeni trener
Harry Redknapp je pozimi leta 2003 v
Portsmouth pripeljal
Yakubuja, ki je v prvem delu sezone v
ligi prvakov blestel pri
Maccabiju iz
Haife. Bil je zelo zaželen in njegov prihod v Portsmouth je veljal za presenečenje. Zabil je sedem golov na 14 tekmah in svoji ekipi pomagal do uvrstitve med elito. Poleti ga je Portsmouth potem tudi odkupil za približno
5 milijonov evrov odškodnine.
Tudi veliki
Robbie Fowler je takrat menjal okolje. Iz
Leedsa je odšel v
Manchester City in razočaral. Že pred prestopom je imel težave s poškodbami, to pa se je še poglobilo pri Cityju. V treh sezonah je zabil le 20 golov, kar je bilo za igralca takšnega kova enostavno premalo. Leeds je s prodajo zaslužil
6 milijonov evrov. Sprva se je zdel to sanjski nakup Cityja – izkazal pa se je za mačka v žaklju.
Od bolj znanih nogometašev v tistem obdobju so se januarja preselili tudi Jonathan Woodgate, Michael Ricketts in Malcolm Christie.