
Gary Lineker (foto: /)
Gary Lineker je bil odstranjen kot voditelj oddaje Match of the Day na britanski nacionalni televiziji BBC, ker naj bi s tvitom kršil nepisan kodeks 'politične neopredeljenosti'. Javnost ga podpira, Ian Wright in Alan Shearer ne bosta sodelovala v oddaji.
Legendarni Gary Lineker je eden najbolj priljubljenih televizijskih voditeljev v Angliji, saj se je v zadnjih desetletjih izdelal v izredno prodorno medijsko osebnost, ki na BBC vodi oddajo Match Of The Day, poleg tega pa velja tudi za zelo izpostavljenega mnenjskega voditelja, katerega samo na Twitterju spremlja kar 8.7 milijona sledilcev.
Lineker je v preteklosti že komentiral politično in družbeno dogajanje, tokrat pa je njegov tvit sprožil pravi revolt britanske javnosti, saj ga je BBC do nadaljnjega odstranil z mesta voditelja njegove oddaje in zapisal, da bo Lineker odstranjen, dokler z njim ne bo dosežen dogovor glede njegovih aktivnosti na socialnih omrežjih – angleški mediji poročajo, da naj bi BBC od njega zahteval javno opravičilo ali vsaj pojasnilo, česar pa Lineker noče storiti.
Kaj je torej razlog, da je britanska javnost zaradi enega tvita legendarnega nogometaša in priljubljenega voditelja tako razdeljena?
Vlada premierja Rishija Sunaka v tem tednu sprejema nov migrantski zakon, ta pa predvideva, da bodo prošnje za zaščito tistih, ki bodo v Veliko Britanijo prispeli s čolni, razglašene kot neustrezne. To pomeni, da britanska vlada prebežnikom – lani jih je na takšen način Rokavski preliv prečkalo rekordnih 46.000 – ne bo odobrila azila ter jih bo namesto tega premestila v 'najbližjo varno državo'.
Poslanci iz konservativni stranke so zaradi naraščajočih številk prebežnikov zahtevali spremembo zakonodaje, pri tem pa vodilno vlogo igra britanska notranja ministrica Suella Braverman, ki je v minulem tednu zabičala, da je prišel čas za ukrepanje in da je čolne s prebežniki treba zaustaviti.
Gary Lineker, ki velja za bolj liberalno usmerjenega, je komentiral početje britanske vlade z naslednjim tvitom.
"Nikakršnega velikega priliva ni. Sprejemamo neprimerno manj prebežnikov kot nekatere druge velike države v Evropi. To je le neizmerno kruta politika, ki je uperjena zoper najbolj ranljive in to z retoriko, ki ni drugačne od tiste, ki so jo v tridesetih letih prejšnjega stoletja uporabljali v nacistični Nemčiji," je tvitnil Lineker.
Sledil je buren odziv konservativnih politikov, ki so menili, da Lineker s takimi besedami omalovažuje grozote kot je holokavst, BBC pa so opozarjali, da bi njihovi voditelji glede tovrstnih političnih mnenj morali biti vsaj javno neopredeljeni.
BBC je Linekerja suspendiral, dogajanje pa je sprožilo burne razprave v angleški javnosti, saj je Lineker že zatrdil, da za svojimi izjavami stoji in da jih pod pritiski ne bo izbrisal oziroma se zanje opravičil. Linekerja sta že podprla njegova stanovska kolega Ian Wright in Alan Shearer, ki sta po Linekerjevem suspenzu sporočila, da ne bosta več sodelovala v oddaji, v kateri sta sicer nastopala kot strokovna komentatorja.
"Nikoli v življenju nisem prejel toliko podpore kot v tem času (morda je izjema le, ko sem dosegal gole na svetovnem prvenstvu). Hvala vsem" je zapisal 62-letni Lineker.