30.4.2019, ob 21:00 | Štadion: Tottenham Hotspur Stadium | Gledalcev: 62.000 | Sodnik: Antonio Mateu (ŠPA)
Tottenham 0:1 Ajax
0 : 1 15' Donny van de Beek
Rezultati Polfinala

Ajax melje naprej, padel tudi Tottenham!

Uredništvo 30. april 2019 7 Komentiraj
Donny van de Beek je na stadionu Tottenhama dosegel zlata vreden zadetek. (foto: /)
Ajaxu je kot kaže usojeno zaigrati v finalu lige prvakov. Nizozemci so v Londonu z inteligentno in disciplinirano predstavo zasluženo premagali Tottenham, ki si na prvi tekmi ni priigral ene omembe vredne priložnosti.

Polfinalni teden lige prvakov se je začel z obračunom dveh ekip, ki gojita spektakularen nogomet in ki sta skupaj iz tekmovanja izločili kar tri velike favorite – Real Madrid, Juventus in Manchester City. Trener Ajaxa Eric ten Hag je lahko računal na vse najboljše, Mauricio Pochettino pa je imel precej težje delo, saj zaradi rumenih kartonov nocoj ni imel na razpolago junaka obračunov proti Cityju Heunga-min Sona, že dalj časa pa je poškodovan prvi zvezdnik moštva Harry Kane. Prvega je zamenjal Lucas Moura, drugega pa španski veteran Fernando Llorente.

Ajax je srečanje na novem stadionu Tottenham začel tako, kot da je igranje v polfinalu lige prvakov za Nizozemce nekaj povsem vsakdanjega. Preprosto, hrabro in samozavestno, saj je hitro prevzel nadzor nad dogajanjem in imel v določenih obdobjih polčasa žoga celo 65 odstotkov igralnega časa v svojih nogah. Ajax je zadel že po prvi nevarni akciji in sicer v 15. minuti, ko so bili v igri milimetri. Po podaji Hakima Ziyecha je zamudil Danny Rose, Donny van de Beek pa je bil ogromno časa za zaključni strel, na katerega Hugo Lloris ni imel odgovora. Sodnik Antonio Mateu Lahoz ni izkoristil video pregleda, a je bil zadetek dosežen čisto na meji prepovedanega položaja. Dve minuti kasneje je Rose v zadnjem hipu izbijal žogo po obetavnem napadu Davida Neresa, v 24. minuti pa je Ajax znova zablestel v polnem sijaju, ko je mojstrskih potezah Van de Beeka in Dušana Tadića prvi meril v domačega vratarja Llorisa. Tottenham je prvič zapretil dve minuti kasneje, ko je z glavo poizkusil Llorente, drugič pa globoko v sodnikovem dodatku, ko je po novem predložku z glavo meril še Toby Alderweireld, a meril čez gol. Tottenham je v prvem polčasu ostal brez branilca Jana Vertonghna, ki je v skoku prejel tako močan udarec, da navkljub veliki želji po igranju ni mogel nadaljevati z igro in je svoje mesto prepustil Francozu Moussi Sissokoju.

Ajax je dobro predstavo nadaljeval takoj po začetku drugega polčasa, ko je z razdalje nevarno sprožil Argentine Nicolas Tagliafico, nato pa je prišlo obdobje pritiska  Tottenhama, v katerem je Ajax dokazal, da se je sposoben kakovostno odzvati tudi v tovrstnih okoliščinah. V 50. minuti je imel Tottenham preko Deleja Allija sicer svojo najlepšo priložnost za izenačenje, a je bil njegov strel z ugodnega položaja preveč nenatančen za Andreja Onanaja. Ajax je v nadaljevanju sijajno zaustavljal nalete domačih nogometašev, katerim je kot po pravilu zmanjkalo idej za "zadnji pas". Ajax je igral potrpežljivo in disciplinirano, na koncu pa je bilo celo precej bližji zmagi z dvema zadetkoma razlike kot Tottenham izenačenju, saj je v 78. minuti Brazilec David Neres po podaji Dušana Tadića zadel vratnico.

Ajax bo imel naslednji teden čudovito priložnost, da se na krilih svojih navijačev spektakularno uvrsti v finale lige prvakov. Tottenham sicer še ni v povsem izgubljenem  položaju, a bo moral za zmago proti tako odločnemu nasprotniku pokazati veliko več. Velika dolžnika nocojšnjega srečanja sta Christian Eriksen in Dele Alli, na povratni tekmi pa bo moral biti Ajax pazljiv tudi na povratnika po suspenzu Heunga-mina Sona.