
(foto: Getty Images)
Prekaljeni predsednik španskega velikana Real Madrida je nekoč izjavil: “Prej bi prodal stadion Santiago Bernabeu, kot pa Davida Beckhama.” Imel je dobre razloge. Kako pa se bo lotil nove dobe?
“Če bom postal predsednik Real Madrida, bom v klub pripeljal Figa.” To je bila izjava Florentina Pereza, ko se je potegoval za predsedniški položaj v Realu. Perez je bil izvoljen, Luis Figo pa se je potem v enem najbolj kontroverznih prestopov vseh časov preselil iz Barcelone v vrste velikega rivala. Figo je prestopil julija leta 2000. Real Madrid je zanj odštel 60 milijonov evrov odškodnine in šokiral nogometno javnost. Prestop Figa je v marsikaterem pogledu služil kot nekakšna šablona za nadaljnjo poslovanje Real Madrida. Prekaljeni Perez je namreč povlekel revolucionarno potezo v španskem (in tudi evropskem) nogometu, ko je Figa prepričal v podpis pogodbe, ki je bila za tiste čase nestandardna. In donosna za Real Madrid.
Ob podpisu pogodbe z Realom se je Figo odrekel 50 odstotkom pravic trženja svoje podobe. Nogometaše lahko, v komercialnem smislu, obravnavamo tudi kot blagovne znamke. So ambasadorji, ki za promoviranje znamk prejemajo tudi zelo visoke vsote denarja. Perez je to zgodaj prepoznal. Luis Figo je bil največji zvezdnik v evropskem nogometu. Veliko je zaslužil z naslova sponzorskih pogodb, po podpisu pogodbe z Realom pa je kar polovica tega zaslužka romala v klubsko blagajno. Na takšen način si je kraljevi klub seveda hitro povrnil velik del investicije in Perez se je zavedal, da lahko s to šablono sestavi najbolj markantno ekipo na svetu.
Figu so v prestolnico Španije hitro sledili tudi številni drugi zvezdniki evropskega nogometa in prav vsi so podpisali pogodbo, ki je vključevala enake pogoje kot Figova. Zdaj verjetno že postaja jasno, zakaj Perez za nobeno ceno ni bil pripravljen prodati Davida Beckhama, ki je leta 2003 v Real Madrid prestopil iz Manchester Uniteda za 40 milijonov evrov. Anglež je bil praktično stroj za tiskanje denarja. Dandanes v komercialnem svetu prednjačijo Cristiano Ronaldo, Lionel Messi in Kylian Mbappe, toda tudi Davida Beckhama lahko še danes pogosto zasledimo v povezavi z raznimi blagovnimi znamkami. Beckham je bil daleč najbolj znan nogometaš na svetu.
Mlajši nogometni navdušenci bi težko razumeli, v kakšne ekstreme je vse skupaj vodilo. V nekem templju v Aziji se lahko obiskovalci celo priklonijo kipu Davida Beckhama – nekateri tam tudi molijo. S tem, da se v letu 2003 še ni promoviralo preko spleta, tako kot je v navadi danes. Za Pereza in Real Madrid je bilo to vse skupaj sanjsko. O tem pričajo podatki prihodkov Reala kmalu po prihodu Beckhama. Z naslova TV pravic in prodanih vstopnic je Real Madrid v sezoni 2000/01 zaslužil 100 milijonov evrov, še 38 milijonov evrov pa z naslova sponzorskih pogodb. Že v sezoni 2004/05 so sponzorski prihodki presegli zneske prodanih pravic za prenos tekem in vstopnic. Pravice in vstopnice so tedaj nanesle 160 milijonov, sponzorske pogodbe pa 132 milijonov evrov. Velik del tega je doprinesel Beckham.
Glavni prihodki Real Madrida so se v dobrih treh letih podvojili, vse skupaj pa jim je uspelo zaradi revolucionarnih pogodb, ki so jih podpisovali tudi Zidane, Ronaldo, Raul in vsi ostali zvezdniki. Glede na zvezdniško zasedbo pa na zelenici Real ni dosegal pričakovanih rezultatov. Toda to ni bilo pomembno. Perez je našel način, kako v klub redno voziti največje svetovne zvezde in hitro povrniti investicije, ki so bile seveda zelo visoke in prav zato je v obdobju med leti 2005 in 2015 lahko Real Madrid pogosto podiral rekorde na tržnici prestopov. Toda v zadnjem obdobju galaktiki niso več tako zelo galaktični. V Real danes prihajajo predvsem mladi talenti, ki se utegnejo šele kasneje razviti v prave zvezdnike.
(foto: /)
Zakaj je temu tako? Predvsem zato, ker Perezova metoda podpisovanja pogodb ne deluje več. Vsaj ne na enakih obratih, kot v preteklosti. Časi so se spremenili in zvezdniški nogometaši ne potrebujejo več tega, kar je pred leti ponujal Real Madrid. Praktično vsi največji klubi so tudi magneti za sponzorske pogodbe, Real tako ni več ‘daleč pred vsemi’. Igralci to dobro vedo. Real Madrid je lani snubil Kyliana Mbappeja, toda francoski zvezdnik ni bil naklonjen ideji, da bi klubu prepustil kar 40 odstotkov sponzorskih prihodkov. Pri mlajših in manj uveljavljenih igralcih pa je še vedno klub v zelo močnem pogajalskem položaju. Takšnim Real Madrid ponuja neprimerljivo večji oder, s tem pa pride do večjega interesa sponzorjev. Nova politika prestopov se je obrestovala.
Vinicius Junior in Rodrygo sta prispela kot najstnika iz Brazilije in se potem razvila v prave zvezdnike, tudi z nakupom 16-letnega Endricka upajo na podoben razplet v naslednjih nekaj letih. Dejstvo je tudi to, da za mlajše talente Real plačuje precej manjše odškodnine kot bi jih za uveljavljene zvezdnike, zato si tudi hitreje povrnejo investicije. Še posebej v primerih, kot sta Vinicius Junior in Rodrygo. V zadnjem desetletju je bil Real Madrid tudi zelo uspešen na zelenicah, naslove v ligi prvakov je osvajal kot za šalo in danes lahko rečemo, da je Florentino Perez še vedno pravi mojster svoje obrti. Kako pa bo jutri? Sezona 2022/23 za Real Madrid ni bila uspešna. Mbappe jih je zavrnil, lovorik ni bilo.Kažejo se tudi razpoke v gradnji ekipe po novih smernicah.
Real ima močno zasedbo, toda nosilci igre so že v zadnjih letih karier. Po neuspehih v aktualni sezoni bo to prepričanje znova zaživelo. Madridčani takšne igralce težje nadomestijo kot v preteklosti. Nekoč se jim niti ni pretirano poznalo, če se draga okrepitev ni izkazala, dandanes pa temu ni več tako. Florentino Perez že komaj čaka, da se bo lahko znebil Edena Hazarda, ki je klub stal 100 milijonov evrov v obliki odškodnine, tedensko pa v Madridu zasluži kar 400.000 evrov plače. Na zelenicah ni doprinesel nič, klub pa si težko privošči, da bi ekipi dodal še kakšnega zvezdnika takšnega kova, preden se znebi Belgijca, ki pa seveda nima pretirane želje po odhodu – tako donosne pogodbe ne bo več podpisal.
Zanimivo bo torej pospremiti, kako se bo Real Madrid v letošnjem poletju lotil renovacije igralskega kadra in predvsem po kakšni strategiji se bodo lotili grajenja ekipe. Pričakovati je, da bodo iskali novega levega bočnega branilca in igralca, ki bi lahko v konici napada razbremenil odličnega Karima Benzemaja, ki bo še letos praznoval 36. rojstni dan. Ima Florentino Perez še kakšnega asa v rokavu? Dolgoročno gledano, je v procesu temeljita prenova stadiona Santiago Bernabeu, ki bo predvidoma končana proti koncu letošnjega decembra. Konkretna modernizacija pa bo s seboj prinesla tudi več komercialnega potenciala, med drugim se bodo v španski prestolnici v bodoče igrale tudi tekme lige NFL (ameriški nogomet). Realu se bo že relativno kmalu sprostilo finančno breme povezano z infrastrukturo.
Kredit bodo sicer odplačevali dobrih 30 let, toda prihodki z naslova stadiona bodo v letu 2024 že bistveno višji, s tem bo še dodatno rastla prepoznavnost blagovne znamke kluba v poslovnem svetu in prav gotovo bodo v klubu skušali novo poglavje pri Realu začiniti tudi z razkošno okrepitvijo, ki bo na tribune svežega športnega objekta privabila velike množice in pritegnila medijske žaromete. Po Beckhamu je za glamur v Madridu skrbel portugalski titan Cristiano Ronaldo, na njegovega naslednika pa 14-kratni evropski prvaki čakajo že od leta 2018 dalje. S Hazardom se ni izšlo na zelenici, Kylian Mbappe pa svoje interese še naprej trži pri bogatem Paris-Saint Germainu.
Letos se Real Madrid povezuje predvsem z Judom Bellinghamom, ki je bržkone največji angleški nogometni zvezdnik ta hip. Novi Beckham? Vvezist Borussie Dortmund še zdaleč ni tako prepoznaven v komercialnem smislu, kot David Beckham.Govorimo pa o nogometašu, ki je trenutno ocenjen na približno 120 milijonov evrov tržne vrednosti. Če bo prišlo do prestopa, ga bo pospremila tudi astronomsko visoka odškodnina. Hkrati bi bil to indikator, da se Real Madrid zdaj vrača na zemljevid največjih zapravljivcev na tržnici prestopov in da Perezu seveda prav nič ni dišalo, da se je, v sezoni 2022/23 naslova prvaka v španskem prvenstvu veselila prav Barcelona.
To poletje vodstvo kluba čaka veliko dela tudi glede podaljšanja pogodb. Luka Modrić, Karim Benzema in Toni Kroos so pomembni člani ekipe, ki so na klub vezani le še do konca junija. Tedaj pogodbe potečejo še Nachu, Ceballosu, Asensiu in Diazu. Bilo bi presenečenje, če bi vsi hkrati zapustili špansko prestolnico, bo pa ekipa gotovo precej osvežena pred novo tekmovalno sezono. Nova doba pri Realu je pred vrati, če bo ultimativno uspešna vsaj tako kot zadnji dve, pa bodo pokazali šele rezultati na zelenicah. Perez velja za eno najvplivnejših in najbolj pretkanih figur v svetu nogometa, pogosto je kontroverzen in marsikomu ni po godu. Je pa tudi kompetenten poslovnež, ki se bo nekoč poslovil kot najuspešnejši predsednik Reala po človeku, po katerem še danes ime nosi kultni stadion Santiago Bernabeu.