6.3.2019, ob 21:00 | Štadion: Estadio do Dragao | Gledalcev: 49.209 | Sodnik: Cuneyt Cakιr (TUR)

(foto: /)
Porto je na maratonski povratni tekmi po podaljških premagal Romo in se uvrstil v četrtfinale lige prvakov. Tudi srečanje na stadionu Dragao je v veliki meri zaznamovala VAR drama v podaljških.
Porto in Roma sta v nocojšnji obračun, ki za oba predstavlja vrhunec letošnje sezone, prišla s slabo popotnico. Porto je izgubil veliki portugalski derbi proti Benfici in predal vodstvo na lestvici, Roma pa je doživela visok poraz proti mestnemu tekmecu Laziu. Liga prvakov je tako obema ponudila lepo in predvsem hitro priložnost za celjenje ran, saj bi uvrstitev v četrtfinale za vsega od njiju predstavljala velik uspeh.

Porto je v prvem polčasu igral bolje in bil veliko bolj nevaren za vrata nasprotnika kot gostje z Italije. Prva večja priložnost je po akciji na levi strani pripadla Brazilcu Alexu Tellesu, ki je v kazenskem prostoru z močnim strelom nastreljal zunanji del mreže, zasluženo vodstvo pa je prišlo v 26. minuti, ko je izvirni greh storil branilec Rome Kostas Manolas. Grk je na svoji igralni polovici izgubil žogo, po hitri akciji razpoloženega Mehičana Jesusa Corone pa je asistiral Moussa Marega, žogo pa v prazno mrežo poslal Brazilec Tiquinho.

Roma v prvem polčasu ni bila nevarna za vrata nasprotnika,a je kljub temu prišla do zlata vrednega zadetka, ki je izničil gol Porta v Italiji. Porto si je v veliki meri zadetek zabil kar sam in sicer je visoko cenjeni Brazilec Eder Militao v kazenskem prostoru nespretno zrušil Diega Perrottija in zakrivil najstrožjo kazen. Z bele točke je bil uspešen veteran Daniele de Rossi, ki se je tako z bele točke še enkrat več srečal s svojim starim  znancem iz velikih turnirjev Ikerjem Casillasom. Do izteka polčasa je imel Porto preko Hectorja Herrere še eno priložnost, a je Robin Olsen njegov strel z razdalje uspel ubraniti. Roma je tik pred polčasom ostala brez strelca De Rossija, ki je zaradi poškodbe svoje mesto na igrišču prepustil Lorenzu Pellegriniju.

V drugem polčasu je Porto še naprej prevladoval in si že kmalu priigral dve lepi priložnosti. Najprej je strelec prvega zadetka Tiquinho z glavo meril ob tla in za las zgrešil okvir vrat, nekaj trenutkov kasneje pa je Olsen ubranil nevaren strel neumornega Marege z desne strani. V 52. minuti je Porto pritisk okronal z zadetkom, ta pa je padel po lepem predložku Jesusa Corone z leve strani in odlični reakciji Marege, ki je z nekaj metrov žogo z volejem poslal v mrežo. Porto se tudi po vodstvu jni ustavil, saj si je preko Yacina Brahimija priigral še eno veliko priložnost, a Alžirec neoviran ni reagiral najbolje. Roma je bila še naprej povsem nenevarna, za edino omembe vredno priložnost pa je bil bolj zaslužen Porto in sicer se je po napačni podaji Pepeja v obetavnem položaju znašel Argentinec Perotti, ki pa je preveč okleval z zaključnim strelom.

Prvič v letošnji sezoni  lige prvakov smo tako videli podaljške. Neopazni Edin Džeko je v drugem delu zapravil dve lepi priložnosti za Romin zadetek, nato pa je sledila velika drama, v kateri se je vse vrtelo okoli VAR in turškega sodnika Cuneyta Cakirja. Ta je v 117. minuti po več minutah ogledovanja posnetkov dosodil, da je Alessandro Florenzi v kazenskem prostoru povlekel za majico Fernanda, strel z bele točke pa je uspešno izvedel Brazilec Alex Telles. Globoko v podaljšku podaljška je Cakir znova zaustavil igro in poskrbel za nekaj neskončno dolgih minut na Dragau. Ocenjeval je namreč, ali je Marega v kazenskem prostoru nepravilno zaustavil Patrika Schicka, na koncu pa je sledil velik val olajšanja in nato še velik val navdušenja, saj je Porto z uvrstitvijo v četrtfinale lige presegel vsa svoja pričakovanja.