Uredništvo    2. marec 2013
Španija, 26. krog

Real vladar El Clasica

Madridski Real je na šestem letošnjem El Clasicu še tretjič premagal vnovič bledo Barcelono in potrdil premoč na največjem španskem derbiju. Katalonci v 93. minuti oškodovani za enajstmetrovko.
Štadion: Santiago Bernabeu, Gledalcev: 80000, Sodnik: Miguel Perez Lasa
Real Madrid: Diego Lopez, Sergio Ramos, Fabio Coentrao (od 68. Alvaro Arbeloa), Pepe, Raphaël Varane, Kaka (od 57. Sami Khedira, od 57. Karim Benzema), Jose Maria Callejon, Michael Essien, Luka Modrić, Karim Benzema (od 57. Cristiano Ronaldo), Alvaro Morata.
Trener: Zinedine Zidane
Barcelona: Victor Valdes, Dani Alves, Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Thiago Alcantara (od 85. Cristian Tello), Javier Mascherano, Jordi Alba, David Villa (od 67. Alexis Sanchez), Lionel Messi, Pedro (od 77. Adriano).
Trener: Ernesto Valverde
El Clasico nenavadnega termina in nizkega naboja za razliko od številnih prejšnjih velikih derbijev med Realom in Barcelono ni najbolj navdušil. Madridčani so z mislimi že v torkovem derbiju Lige prvakov z Manchester Unitedom, tudi Barcelona pa zaradi velikanske prednosti na lestvici pretirano velikega motiva ni imela oziroma ga niti ni pokazala. Jose Mourinho je v skladu z napovedmi na klopi pustil celo vrsto standardnih igralcev kot so Cristiano Ronaldo, Mesut Ozil, Sami Khedira ali Alvaro Arbeloa, Barcelona pa je začela v pričakovani enajsterici, v kateri je nekoliko presenetljivo Javier Mascherano v osrčju obrambe dobil prednost pred kapetanom Carlesom Puyolom.

Srečanje se je začelo po željah gostiteljev, ki so po prvi nevarnejši akciji zadeli v polno. V šesti minuti je Alvaro Morata sijajno zaposlil Karima Benzemaja, ki je zadel prazno mrežo in podaljšal izjemno serijo Reala na zadnjih medsebojnih tekmah proti Barceloni. Barcelona se je vrnila v 18. minuti, ko je Lionel Messi najprej izigral Sergia Ramos pri postavljanju ofsajd zanke, nato pa je španskega reprezentančnega branilca prelisičil še v kazenskem prostoru in z natančnim strelom po tleh dosegel svoj že 39. zadetek v sezoni. Messi je imel naslednjo lepo priložnost za vodstvo v 31. minuti, ko je z desnico meril v naročje Lopeza, Real pa je bil blizu drugem vodstvu sedem minut kasneje, ko je po podaji Luke Modrića z glavo meril agilni Morata, a zadel le zunanji del mreže.

Real Madrid Barcelona Cristiano Ronaldo Gerard Pique

Ronaldo poživil Real
V drugem polčasu je Barcelona vnovič padla v vrzel počasne in neučinkovite igre, ki jo je v zadnjem mesecu stala nekaj zelo bolečih porazov. Gostje so znova jalovo držali žogo v svojih nogah, srečanje pa je dobilo novo dimenzijo v 57. minuti, ko je Jose Mourinho aktiviral svoje najmočnejše orožje. Cristiano Ronaldo je takoj vnesel nekaj nemira v Barcelonino obrambo in prvič dlani Victorja Valdesa preizkusil v 65. minuti, ko je močno sprožil s prostega strela. Deset minut kasneje se je velika priložnost za vodstvo ponudila Morati, a je Valdes obračun z oči v oči obrnil sebi v prid, zmagoviti zadetek pa je naposled padel v 81. minuti, ko je po predložku s kota najvišje skočil Sergio Ramos in Realu priigral že tretjo letošnjo zmago na El Clasicu. Šest minut kasneje je prečka preprečila še višje vodstvo Reala po strelu Ronalda, v zadnjih izdihljajih tekme pa je svojo priložnost dočakala tudi nerazpoznavna Barcelona, ko je v kazenskem prostoru Ramos na nepravilen način zaustavil Adriana, a je piščalka Pereza Lase ostala nema.

Galaktiki so boj za naslov španskega prvaka že zdavnaj zapravili, a v bržkone zadnjem letošnjem El Clasicu še enkrat več potrdili premoč proti Barceloni, ki je Real nazadnje ugnala na prvem superpokalnem obračunu ob samem pričetku sezone. Barcelona nima več zdravila za Real in je več kot očitno zapadla v eno največjih kriz v zadnjem času.